Aktualizacja: 19 sierpnia 2022
Jarzębina to roślina wykazująca właściwości oczyszczające i moczopędne. Z tego też względu korzystnie oddziałuje na układ moczowy i tym samym wzmacnia pracę nerek. W jaki jeszcze sposób wpływa na nasz organizm? Poznajmy bliżej właściwości jarzębiny.
Spis treści
Jarzębina – charakterystyka
Jarzębinę spotkać można zarówno w lasach, jak i parkach czy wzdłuż ulic miejskich. Widoczna jest w wielu miejscach głównie z racji tego, że stanowi roślinę ozdobną. Drzewo jarzębiny kwitnie porą wiosenną i przypada na miesiąc maj. Jednak w największej okazałości ujrzeć można ją jesienią, kiedy to owoce jarzębiny przyjmują mocno czerwony kolor.
Jarzębina – skład
Owoce jarzębiny są źródłem m.in.:
- kwasów organicznych,;
- garbników;
- beta-karotenu;
- witaminy C;
- karotenoidów;
- antocyjanów;
- sacharozy;
- glukozy;
- soli mineralnych, takich jak miedź i magnez;
- witamin A, E i K.
To niezwykle bogaty skład, który wykorzystywany jest w medycynie alternatywnej.
Właściwości jarzębiny
Z racji tak szerokiego składu jarzębinę poleca się m.in. osobom, które borykają się z chorobą nerek czy pęcherzem moczowym. Owoce jarzębiny działają przeciwzapalnie na drogi moczowe oraz zwiększają wydalanie moczu. Ponadto jarzębina wykazuje właściwości stymulujące pracę jelit, łagodzące podrażnienia wątroby oraz błon śluzowych żołądka.
Należy jednak uważać na włączanie świeżej jarzębiny do naszej diety. Takie owoce mogą wywołać u nas zatrucie, objawiające się w postaci wymiotów czy biegunki. Działanie takie wywołane jest przede wszystkim obecnością w owocach toksycznego kwasu parasorbowego. Jarzębinę należy spożywać jedynie po obróbce termicznej.
Oprócz działania leczniczego, jarzębina wykazuje także właściwości upiększające. Kosmetyki na bazie tej rośliny tj. kremy czy kompresy, doskonale likwidują cienie pod oczami, a także zmniejszają obrzęki. Stosowane bezpośrednio na skórę działają ściągająco, antybakteryjnie i mocno odżywczo. Z racji zawartości wielu witamin przyspieszają regenerację skóry oraz uszczelniają naczynka krwionośne.
Jarzębina – zastosowanie
Jarzębina może stanowić bardzo smaczny dodatek do mięs pieczonych, a także sałatek, sosów i surówek. Może być także elementem dekoracyjnym ciast oraz innych deserów np. lodów. Często wykonuje się z niej przetwory np. dżemy czy nalewki.
Kosmetyki produkowane na bazie wyciągu z jarzębiny działają mocno regenerująco na skórę, odżywczo, ściągająco i przeciwbakteryjnie. Ponadto rozjaśniają skórę, niwelują cienie pod oczami oraz redukują obrzęki. Dostarczają skórze wielu cennych składników odżywczych. Jarzębina jest również wykorzystywana w medycynie, ponieważ:
- działa moczopędnie i przez to oczyszczająco na organizm;
- stymuluje pracę jelit;
- łagodzi podrażnienia wątroby;
- wzmacnia pracę nerek i pęcherza;
- wzmacnia organizm i przyspiesza jego regenerację po przebytym przeziębieniu.
Ciekawostką jest, że w dawnych czasach jarzębina zastępowała mąkę. Kiedy w domu brakowało mąki do pieczenia chleba, ucierano owoce jarzębiny, która była bardzo dobrym jej zamiennikiem. Natomiast dla myśliwych stanowiła formę wabika dla zwierząt.
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Mlcek J., Rop O., Jurikova T., Sochor J., Fisera M., Balla S., Baron M., Hrabe J., Bioactive compounds in sweet rowanberry fruits of interspecific Rowan crosses, Central European Journal of Biology, 9/2014.
- Karczmarczuk R., Jarząb, Jarzębina i Jarzębiak, Wszechświat, 7-9/2011.
Czyli jarzębina to nie tylko dekoracja. Dzięki!
Pamiętam, że jarzębinę rwaliśmy jako dzieci na sprzedaż, ale nie wiedziałam, że ma takie właściwości.