Aktualizacja: 3 listopada 2023
Nieświeży oddech to nieprzyjemna dolegliwość, która może posiadać wiele przyczyn. Może świadczyć o problemach zdrowotnych, a także często staje się przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu. Z czego wynika nieświeży oddech oraz jak można wyleczyć tę dolegliwość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Nieświeży oddech – przyczyny
Nieświeży oddech budzi w nas wielki dyskomfort, co przekłada się na naszą psychikę i codzienne funkcjonowanie. Nieprzyjemny zapach może pojawić się tylko na chwilę, gdy zjemy potrawę o intensywnych smaku lub występuje regularnie przez dłuższy czas. Wówczas warto się tym zainteresować i znaleźć przyczynę w celu wyeliminowania tego problemu. Nieprzyjemny oddech może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych należą:
- odwodnienie organizmu;
- palenie papierosów;
- nadmierne spożywanie kawy;
- próchnica;
- niedokładne mycie zębów;
- ostre zapalenie dziąseł;
- uszkodzenie lub choroby dróg oddechowych;
- choroby takie jak cukrzyca, niewydolność nerek, choroby wątroby, choroby żołądka;
- zaburzenia hormonalne;
- silny stres (hormon stresu blokuje wydzielanie śliny, przez co zwiększa możliwość gromadzenia się bakterii);
- zła dieta (prowadzi do odwodnienia się organizmu);
- leki odwadniające organizm (wysuszają przewód pokarmowy i zmniejszają ilość produkowanej śliny).
Jeżeli coraz częściej zauważamy objawy nieświeżego oddechu, warto skonsultować to z lekarzem. Wykonywane jest wówczas badanie diagnostyczne całej jamy ustnej, a więc: języka, ust, dna jamy ustnej, podniebienia oraz jamy ustno-gardłowej. Diagnostyka składa się z badania organoleptycznego czyli tzw. badania i oceny zapachu z ust oraz badania wykonywanego przy pomocy halimetru. Jest to przyrząd mierzący ilość lotnych związków siarki (VSC) w jamie ustnej.
Zobacz również: Jak prawidłowo myć zęby?
Jak pozbyć się nieświeżego oddechu?
Nieprzyjemny zapach z ust może być wynikiem próchnicy zębów lub innych problemów stomatologicznych. Warto więc zadbać o ich stan oraz ochronę przed różnego rodzaju chorobami. Należy wdrożyć do swojej codziennej pielęgnacji stosowanie płynu do płukania jamy ustnej oraz używanie nici dentystycznych. Usuwają one dokładnie resztki pokarmowe, zalegające po niedokładnym lub szybkim myciu zębów. Płyn do płukania stwarza również warstwę ochronną dla zębów oraz działa na nie lekko wybielająco.
Oprócz szczotkowania zębów, pamiętać należy o szczotkowaniu samego języka. W miejscu tym, a dokładnie w jego tylnych częściach namnaża się największa ilość bakterii, przez co przyczyniają się się do wystąpienia nieświeżego oddechu. Warto spożywać duże ilości płynów i nie doprowadzać do stanów suchości ust. Jest ona również czynnikiem powodującym nieświeży oddech.
Jeżeli nieświeży oddech nie jest wynikiem złej pielęgnacji jamy ustnej należy wybrać się do lekarza na profilaktyczne badania. Warto wówczas zwrócić uwagę na możliwą cukrzycę, choroby układu oddechowego, zaburzenia żołądkowo – jelitowe czy dolegliwości ze strony wątroby oraz nerek.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Nowak M., Hędzelek W., Halitoza – etiologia, diagnostyka i leczenie – przegląd piśmiennictwa, Dental Forum, 2/2018.
- Pieniążek A., Pietrzak M., Halitoza – etiologia, metody diagnostyki i leczenie, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
- Lewandowski B., Niedziela W., Stojałowski S., Wojnar J., Martiszek K., Przykry zapach z ust (halitoza) – problem nie tylko stomatologiczny, Wydawnictwo UR, 2/2013.
Zostaw komentarz