Aktualizacja: 28 maja 2024
Żeń-szeń (łac. Panax ginseng) to roślina znana z bardzo szerokich właściwości zdrowotnych. Uważana jest również za panaceum na wszelkie dolegliwości. Początkowo żeń-szeń wykorzystywany był w medycynie naturalnej Dalekiego Wschodu. Obecnie znajduje zastosowanie także w ziołolecznictwie i kosmetologii. Żeń-szeń polecany jest na wiele schorzeń. Są jednak pewne przeciwwskazania do tego, aby go przyjmować. Poznaj cenne właściwości tej rośliny oraz dowiedz się kto powinien włączyć go do swojej diety, a także kiedy mogą pojawić się skutki uboczne.
Spis treści
Źen-szeń – co zawiera?
Żeń-szeń to roślina pochodząca z Azji. Jego najcenniejszą odmianą jest żeń-szeń biały, który zawiera zdecydowanie najwięcej składników aktywnych. Posiada w swoim składzie wiele substancji czynnych. Jednak najważniejszymi są tzw. ginsenozydy. Są tak cenne, ponieważ potrafią zwiększać zdolność hemoglobiny (czerwony barwnik krwi) do przyłączania się tlenu. Prowadzi to do lepszego zaopatrywania narządów organizmu w ten pierwiastek. Takie działanie sprawia, że zwiększa się zdolność organizmu oraz energia do jego sprawniejszego funkcjonowania.
Ginsenozydy to związki, które bardzo korzystnie wpływają również na nasz układ immunologiczny. Zwiększają odporność organizmu, przez co nie wychwytuje on infekcji ze środowiska zewnętrznego. Pozytywnie też oddziałują podczas okresu rekonwalescencji po chorobie czy przebytych operacjach chirurgicznych. Do innych, ważnych składników żeń-szenia zalicza się witaminy:
oraz składniki mineralne takie jak:
a także węglowodany.
Rodzaje żeń-szenia
Jest wiele rodzajów żeń-szenia. Wyróżnia się:
- żeń-szeń chiński znajdujący się we Wschodniej Azji;
- żeń-szeń czerwony tzw. koreański;
- żeń-szeń amerykański, który występuje w rejonach Kanady;
- żeń-szeń syberyjski, żeń-szeń japoński, żeń-szeń indyjski, dostępne w Chinach, Japonii i Indiach.
Każdy z nich posiada nieco inne właściwości.
Właściwości żeń-szenia
Ze względu na dużą zawartość składników, roślina ta posiada różnorodne właściwości i szerokie spektrum oddziaływania na organizm.
1. Wzmocnienie układu nerwowego
Żeń-szeń wzmacnia układ nerwowy i stymuluje receptory mózgowe, wykazując tym samym działanie uspokajające i relaksacyjne. Podnosi także poziom acetylocholiny, co wpływa na poprawę pamięci i koncentracji.
2. Działanie antyoksydacyjne
Z kolei ginsenozydy zawarte w tej roślinie wykazują działanie antyoksydacyjne, chroniąc neurony przed ich uszkodzeniem. Ponadto wykazują działanie hamujące rozwój komórek nowotworowych w organizmie człowieka, co zostało potwierdzone naukowo, a także chronią hepatocyty (komórki wątroby) przed działaniem szkodliwych wolnych rodników.
3. Ochrona przed cukrzycą
Żeń-szeń, stosowany regularnie obniża poziom glukozy we krwi. Chroni również komórki beta, które znajdują się w trzustce i odpowiadają za wydzielanie insuliny po spożyciu posiłku. Dzięki temu może chronić przed rozwojem cukrzycy.
4.Wzmocnienie układu krwionośnego
Dodatkowo żeń-szeń wzmacnia układ krwionośny i zapobiega przede wszystkim miażdżycy. Reguluje poziom cholesterolu we krwi, utrzymując go na odpowiednim poziomie.
5. Ochrona przed osteoporozą
Ginsenozydy wpływają na przyrost estrogenów w kościach. Wykazują działanie ochronne na całą tkankę kostną. Spożywanie żeń-szenia polecane jest przede wszystkim kobietom w trakcie i po menopauzie, u których jajniki nie są już w stanie produkować estrogenów. Ponieważ wpływa na zmniejszenie się objawów menopauzy u kobiet. Regularne spożycie żeń-szenia może stanowić profilaktykę osteoporozy.
6. Redukcja zmęczenia
Spożywany regularnie żeń-szeń dodaje energii, zwiększa możliwości fizyczne oraz niweluje stres. Stąd też bardzo mocno polecany jest on osobom zmęczonym zbyt dużą ilością pracy, przebytą chorobą czy będącym w permanentnym stresie.
7. Wspomaganie potencji
Obecność żeń-szenia w diecie zwiększa libido, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Pomocny jest także w zaburzeniach erekcji. Ginsenozydy znajdujące się w jego składzie zwiększają uwalnianie w organizmie tlenku azotu. Jego obecność wpływa na rozkurcz naczyń krwionośnych, powodując znaczny napływ krwi do penisa. Badania wykazują również, że roślina ta niweluje problemy z erekcją nawet u 60% mężczyzn.
8. Wsparcie dla sportowców oraz osób aktywnych fizycznie
Przeprowadzone badania potwierdzają, że żeń-szeń usprawnia zużycie tlenu w komórkach organizmu. Przez to obniża poziom kwasu mlekowego we krwi, który przyczynia się do występowania bólów mięśniowych po wysiłku. Badania udowodniły, że sportowcy, którzy regularnie przyjmowali żeń-szeń, posiadali znacznie mniejszy poziom kwasu mlekowego w krwi.
Żeń-szeń – przeciwwskazania
Mimo swoich cennych właściwości, żeń-szeń nie zawsze może być spożywany. Do przeciwwskazań zaliczamy przede wszystkim następujące schorzenia i stany fizjologiczne:
- nadciśnienie tętnicze i choroby sercowo-naczyniowe;
- hipoglikemia;
- ciąża;
- karmienie piersią;
- stany zapalne;
- gorączka;
- zbyt duża ilość spożywanej kawy;
- leki przeciwzakrzepowe.
Żeń-szeń – skutki uboczne
Stosowany w codziennej diecie korzeń żeń-szenia wpływa bardzo korzystnie na nasze zdrowie. Jednak przyjmowanie go w zbyt dużych ilościach może wywołać objawy niepożądane. Należą do nich m.in.:
- biegunka;
- bóle głowy;
- senność;
- nadciśnienie;
- wykwity skórne;
- tkliwość piersi.
Żeń-szeń – dawkowanie
Cała kuracja żeń-szeniem nie powinna trwać dłużej niż około 2 miesiące. Bardzo istotna jest w tym regularność spożywania. W przypadku gdy dojdzie do jej zaburzenia, wówczas żeń-szeń nie wykaże swoich właściwości. Najlepszą porą na przyjmowanie żeń-szenia jest zazwyczaj wiosna i lato.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Ludwiczuk A., Kołodziej B., Wolski T., Zawartość i skład ginsenozydów w różnych organach żeń-szenia pięciolistnego, Acta Agrobotanica, 1/2006.
- Yang Y., Chińskie zioła lecznicze, Wydawnictwo Agartha, 2020.
Witam , na mnie zen szeń nie działa dobrze. Próbowałem go w różnej postaci , także w tabletkach i niestety działa na mnie w ten sposób że serce zaczyna po nim walić jak chce, pulsują mi wszystkie żyły szczególnie w okolicach skroni czuje jak przepływa mi krew. Ciągle ziewam jakbym był niedotleniony i nie potrafię do końca „zaciągnąć się ” powietrzem. Do tego jestem bardzo zmęczony ale nie umiem zasnąć a w okolicach oczu odczuwam dziwny dyskomfort, powieki puchną , oczy lzawia i same się przymrużaja. Szkoda że tak na mnie dziala bo ma dużo wspaniałych właściwości. Pozdrawiam
Miałem podobnie zmniejszyłem dawkę poniżej 2g suchego ciętego zen szenia i już jest ok
Korzeń stoi dobrze po zażyciu żeńszenia
wielka siec ziol „Kräuter Kühne”w Niemczech prowadzi m.innymi sprzedaz prawdziwego korzenia zen-szen zmielonego /Ginseng/.Producentem jest farmaceustyczny przedsiebiorca:BIO-DIÄT-Berlin. Zalaczona etykieta na opakowaniu wyraznie nakazuje ostroznosc uzycia osobom majacym problem z gestoscia krwi ,bioracym tabletki na rozcienczenie krwi..Zaleca sie scisla kontrole lekarska lacznie z sprawdzaniem gestosci krwi..A wiec ostroznie!!!!!!!!!!Chcialbym podkreslic,ze „Kräuter Kühne”jest bardzo powaznym przedsiebiorstwem w zakresie ziol z wlasnym,duzym Laboratorium do kontroli jakosci sprowadzanych ziol z calego swiata.Ze smutkiem stwierdzam,ze zadne polskie informacje medyczne w zakresie zen-szen/patrz Google/nie informuja o tym waznym dla osob o problemach z gestoscia krwi.Po zawale serca w uniwersyteckiej klinice „Chariete”na moje pytanie o zen-szen,brac czy nie,otrzymalem szybka,zdecydowana odpowiedz:lepiej NIE./musze brac tabletki na rozcienczenie krwi do konca zycia/.A wiec co robie?Poniewaz zawal mialem przed dziesieciu laty,caly czas biore zen-szen ale rosyjski/tu znany jako tajgawurzel/ktory tez jest niedozwolony dla ludzi,ale z nadcisnieniem.Dzieki Bogu -mam za niskie cisnienie.Problem gestosci krwi przy stosowaniu rosyjskiego zen-szen,nie wystepuje.Pozdrawiam
Tak jak głosu stare przysłowie ” lekarstwo od trucizny dzieli tylko dawka”
Dokładnie tak jak pisze przedmówczyni. Bardzo dobrze, że oprócz wychwalania, pojawiły się u Ciebie przeciwwskazania. Niestety większość artykułów tylko bezgranicznie zachwala produkt, nie wspominając nic o tym, kto nie powinien go brać oraz jakie mogą pojawić się skutki uboczne.
Bardzo ciekawy post! Bardzo dobrze, że piszesz także o przeciwwskazaniach, bo niestety nie wszyscy na nie zwracają uwagę, myśląc mylnie, że wszystko co naturalne jest zdrowe (a niestety nie zawsze).