Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 12 września 2023

Zmarszczki pod oczamiZmarszczki pod oczami to defekt kosmetyczny pojawiający się u kobiet i mężczyzn po 25. roku życia. Jednak zdecydowanie bardziej kobiety zwracają na nie uwagę i szukają wszelkich sposobów ich redukcji. Na szczęście metod jest wiele. Należą do nich profesjonalne zabiegi kosmetyczne, a także metody bardziej naturalne, które można zastosować samemu w domu.

Zmarszczki po oczami – dlaczego się pojawiają?

Zmarszczki pod oczami oraz w ich okolicy powstają głównie ze względu na cienką i delikatną skórę, znajdująca się w ich obrębie. Bardzo łatwo jest ją podrażnić bądź rozciągnąć podczas demakijażu, co skutkuje utratą jej elastyczności i pojawieniem się zmarszczek. Na stan skóry wokół oczu nieodzowny wpływ ma również dieta i nawadnianie organizmu. Zbyt małe spożywanie wody może prowadzić do odwodnienia organizmu i sprawić, że skóra na twarzy jak i całym ciele stanie się sucha. Skóra sucha, zdecydowanie bardziej podatna jest na pojawienie się zmarszczek oraz procesy starzenia się.

Mała ilość tkanki tłuszczowej w tym miejscu również może przyczyniać się do powstawania zmarszczek wokół oczu. Cienka i delikatna skóra, w połączeniu z niewielką ilości tłuszczu oraz budową oka, może powodować „zaginanie się” skóry w sposób, który będzie narażał ją na powstawanie zmarszczek. Nie jest to jednak zależne od nas – jest to kwestia głównie genetyki.

Na kondycję skóry wokół oczu ma również wpływ pozycja w jakiej śpimy. Niesprzyjające będzie na pewno spanie na brzuchu i towarzyszące temu ugniatanie skóry twarzy podczas snu. Jeśli chodzi o spanie, najlepszym rozwiązaniem jest pozycja na plecach, która zapobiega pogorszeniu się wyglądu skóry na twarzy i dekolcie.

Bardzo powszechnym powodem pojawiania się zmarszczek w obrębie oczu jest również zbyt mocny makijaż tej okolicy. Z racji swojej delikatności miejsce to powinno być równie odpowiednio traktowane. Duże znaczenie ma również demakijaż oczu, który przy mocnym makijażu wymaga długiego i intensywnego pocierania skóry. To sprawia, że traci ona jędrność zwiększając tym ryzyko pojawienia się zmarszczek.

Zmarszczki pod oczami – naturalne metody redukcji

Oprócz profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym istnieje wiele naturalnych sposobów, które skutecznie redukują zmarszczki pod oczami.

1. Peeling z kawy

Kawa to bogate źródło antyoksydantów. Dzięki nim usuwane zostają z organizmu szkodliwe wolne rodniki i opóźniają się procesy starzenia skóry. Zapobiegają one również pojawianiu się w organizmie groźnych chorób. Peeling kawowy pobudza krążenie krwi wpływając na odżywienie skóry oraz na poprawę jej ogólnego wyglądu. Peeling na bazie kawy bardzo dobrze złuszczy martwe komórki naskórka przygotowując skórę do nałożenia odżywczej maseczki lub wyciszających okładów.

2. Okłady z herbaty

Nie od dziś wiadomo, że odsączone torebki z herbaty stanowią idealny kosmetyk dla zmęczonych oczu. Najlepiej stosować okłady z białej herbaty, ponieważ jest ona przepełniona witaminami. Zawiera wiele cennych składników odżywczych, w tym antyoksydanty czy sole mineralne. Warto jednak również pamiętać o okładach z czarnej herbaty.

3. Masaż olejem kokosowym

Idealnym i bardzo przyjemnym rozwiązaniem jest również masaż okolic oczu przy użyciu oleju kokosowego. Oprócz dobroczynnego wpływu samego masażu na skórę, który poprawi jej krążenie oraz elastyczność, bardzo korzystnie zadziała także olej kokosowy. Ma on właściwości mocno odżywcze i nawilżające. Może on również stanowić rodzaj lekarstwa na egzemy, łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry.

4. Okłady z ogórka

Na oczyszczoną skórę twarzy i oczu warto nałożyć plasterki świeżego, schłodzonego ogórka jako formę okładu. Na skórze należy utrzymać je przez około 15 minut. Sok z ogórka działa łagodząco i wygładzająco, ponadto odżywia skórę.

5. Maseczka z cytryny

Cytryna dzięki zawartości witaminy C i kwasów organicznych działa wygładzająco na skórę, ponadto wykazuje działanie lekko rozjaśniające. Może więc być pomocna zarówno w przypadku zmarszczek, jak i nieestetycznych cieni pod oczami.

6. Krem na bazie pestek moreli

Aby zniwelować zmarszczki w obrębie oczu warto zastosować krem z zawartością wyciągu z pestek moreli. Domowe kremy na bazie naturalnych składników jakimi są gorzkie pestki moreli bardzo dobrze nawilżają skórę, co opóźnia procesy starzenia, a witamina E mocno ją odżywi.

Zobacz również: Zmarszczki palacza – jak się ich pozbyć?

Zmarszczki pod oczami – pozostałe metody redukcji

Oprócz wyżej wymienionych sposobów, zmarszczki pod oczami można zredukować dzięki odpowiedniemu odżywianiu oraz stylowi życia. Szczególnie warto zwrócić uwagę na sport. Ćwiczenia w każdej postaci pobudzają krążenie krwi w organizmie i dotleniają wszystkie jego komórki, w tym również komórki skóry. Należy unikać palenia papierosów oraz nadmiernego korzystania z używek takich jak alkohol czy kawa. Szkodliwe substancje pochodzące z tytoniu czy alkoholu powodują gromadzenie się w organizmie wolnych rodników, co jest jedną z przyczyn powstawania zmarszczek. Wolne rodniki kumulując się mogą wywoływać ciężkie choroby, w tym nawet nowotwory.

Odpowiednia dieta

Warto również zwrócić uwagę na to co jemy. Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu i spożywanie odpowiedniej ilości wody. Nie wolno zapominać o dostarczaniu witamin i minerałów w postaci warzyw i owoców. Unikać należy żywności przetworzonej, która jest mocno ograniczona w składniki odżywcze. Do swojej diety warto włączyć suplementy diety pochodzenia naturalnego. Jest to doskonałe rozwiązanie, aby wzbogacić swoją dietę w składniki odżywcze. Korzystnie wpływającym, naturalnym suplementem diety jest alga Spirulina, która posiada szerokie spektrum działania na nasz organizm. Oprócz właściwości leczniczych, wpływa na stan naszej skóry, włosów i paznokci, ze względu na zawartość biotyny.

Kolagen i kwas hialuronowy

Popularnymi składnikami stosowanymi w kosmetykach, suplementach diety czy zabiegach medycyny estetycznej do redukcji zmarszczek pod oczami są kolagen i kwas hialuronowy.

Kolagen to białko, które występuje naturalnie w skórze i odpowiada za jej elastyczność i jędrność. Z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie maleje, co przyczynia się do powstawania zmarszczek, w tym tych pod oczami. Regularna suplementacja kolagenu może pomóc poprawić elastyczność skóry i zmniejszyć widoczność zmarszczek.

Kwas hialuronowy to naturalnie występująca substancja w organizmach ludzkich i zwierzęcych, która ma zdolność zatrzymywania wody, co przyczynia się do utrzymania nawilżenia i elastyczności skóry oraz wspierania zdrowych stawów i tkanki łącznej. Ze względu na swoje właściwości nawilżające i wypełniające, kwas hialuronowy jest szeroko wykorzystywany do redukcji zmarszczek.

Stosowanie kwasu hialuronowego może pomóc w wypełnieniu zmarszczek i poprawieniu ogólnego wyglądu skóry. Dodatkowo, kwas hialuronowy pomaga w redukcji opuchlizny pod oczami, co jest częstym problemem związanym ze starzeniem się skóry w tym obszarze.

Ochrona przed słońcem

Nie należy również przesadzać z ilością słońca. A jeśli nie potrafimy się bez niego obejść warto pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem UVA i UVB, noszeniu ochronnego kapelusza i okularów przeciwsłonecznych. W miarę możliwości należy unikać ulicznych zanieczyszczeń, które bardzo negatywnie wpływają na zdrowie i urodę, przyspieszając również powstawanie zmarszczek. Warto w weekend wybierać się za miasto, aby móc oddychać świeżym powietrzem, wolnym od różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kępa A., Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej na okolice oczu, Kosmetologia Estetyczna, 1/2015.
  2. Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej, Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami