Aktualizacja: 30 stycznia 2024
Męska skóra twarzy, choć starzeje się nieco wolniej od skóry kobiecej, może ulegać podrażnieniom lub być atakowana przez różnego rodzaju choroby. Czym się charakteryzuje i jak właściwe ją pielęgnować? Oto kilka podpowiedzi.
Spis treści
Męska skóra twarzy – czym się charakteryzuje?
Badania potwierdzają, że budowa skóry męskiej jest podobna do budowy skóry kobiet. Jednak naskórek różni się grubością i posiada nawet do 30 – 32 warstw. Inaczej mówiąc jest on o 25 % grubszy niż naskórek kobiety, a wszystko przez większą ilość komórek w warstwie rogowej naskórka. To właśnie dzięki tym strukturom, skóra twarzy mężczyzny posiada większą szorstkość podczas dotyku, jak również większą odporność na czynniki zewnętrzne.
Grubsza jest także skóra właściwa, w której znajdują się włókna kolagenowe i włókna elastynowe mające bardziej zwarty układ niż u kobiet. Procentuje to wolniejszym powstawaniem zmarszczek. U mężczyzn skóra właściwa posiada większe brodawki, co wpływa na poprawę krążenia, a to z kolei wiąże się z lepiej dotlenioną i odżywiona skórą.
Na skórze męskiej szybciej jednak widoczne są zmarszczki mimiczne, ponadto są one głębsze. A to wszystko poprzez aktywność mięśni przywłośnych, których mężczyźni posiadają znacznie więcej niż kobiety. Ponadto unaczynienie skóry męskiej jest bardziej zagęszczone niż u pań. Większa jest również liczba gruczołów łojowych i wydzielanie sebum, co warunkuje poziom przetłuszczania się cery. Wpływa to na korzyść skóry, ponieważ wytwarzana jest silniejsza powłoka hydrolipidowa, której zadaniem jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Minusem jest jednak większa podatność skóry na powstanie zakażeń skórnych tj. trądzik pospolity. Dużym atutem skóry męskiej jest fakt, że posiada ona większą ilość melanocytów, co powoduje łatwiejsze jej opalanie.
Pielęgnacja twarzy męskiej
Męska skóra twarzy również wymaga właściwej pielęgnacji. Podczas porannej toalety można skórę przemywać wodą. Jednak bardziej zalecane jest stosowanie płynu micelarnego lub mleczka kosmetycznego, który zapewni nawilżenie skóry i tak jak w przypadku wody nie spowoduje jej przesuszenia. W przypadku kosmetyków do golenia najlepiej byłoby, aby nie zawierały alkoholu oraz mydła. Związki te będą wysuszać naskórek oraz go podrażniać. Warto wybierać takie, które w swych składach zawierają składniki zmiękczające. Po goleniu należy nałożyć na skórę preparat o działaniu łagodzącym.
Pod koniec porannej pielęgnacji zaleca się nałożenie na skórę kremu nawilżającego najlepiej z filtrem ochronnym minimum 30 SPF. Na koniec dnia wszystkie zanieczyszczenia warto usunąć płynem micelarnym lub mleczkiem. Zaleca się dwa razy w tygodniu zastosować peeling, który usunie warstwę zrogowaciałych komórek. Następnie należy nałożyć krem lub żel na noc o działaniu regenerującym lub odżywczym.
Męska skóra twarzy – suplementacja
Męska skóra twarzy wspierana przez odpowiednią suplementację, może pozostać zdrowa i elastyczna, zwłaszcza w kontekście procesów starzenia się organizmu. Kwas hialuronowy jest jednym z popularnych składników, który pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, co przyczynia się do redukcji zmarszczek i poprawy elastyczności.
Kolagen, z kolei, stanowi kluczowe białko strukturalne skóry, odpowiedzialne za jej jędrność i elastyczność. Suplementacja kolagenu może wspierać regenerację skóry, zwłaszcza jeśli jego produkcja naturalnie maleje wraz z wiekiem. Warto również zwrócić uwagę na witaminę C, ponieważ jest kluczowym składnikiem w produkcji kolagenu, a także antyoksydantem, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Witamina E to kolejny składnik, który wspiera męską skórę twarzy poprzez ochronę przed stresem oksydacyjnym.
Odpowiednio dobrane suplementy diety mogą być cennym wsparciem dla mężczyzn dbających o kondycję swojej skóry, pomagając w utrzymaniu jej jędrności, elastyczności i zdrowego wyglądu.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Molski M., Nowoczesna kosmetologia, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2014.
- Aleksiejczuk A., Niczyporuk W., Arziajewa A., Jankowska K., Wasilewska I., Ocena higieny i pielęgnacji skóry wśród współczesnych młodych mężczyzn, Problemy Higieny i Epidemiologii, 1/2019.
Mam kłopoty ze skórą na twarzy. W styczniu będę miał 29 lat, a na czole, policzkach, brodzie w dalszym ciągu występują pryszcze. Miałem z nimi do czynienia od około 13 roku życia. Badania krwi z hormonami w normie. Prowadzę zdrowy styl życia i dobrze się odżywiam, dbam o higienę skóry, ale mimo to przegrywam! Skóra szybko się przetłuszcza, na nosie rozszerzają się pory co ułatwia tworzenie się zaskórników. Podsumowując, walka z wiatrakami a przy tym, znalezienie jakiejkolwiek rady w sieci graniczy z cudem, gdyż w miażdżącej mierze artykuły są kierowane wyłącznie do kobiet. Może polecicie jakieś produkty? Ktoś może borykał się z takimi problemami?
Koniecznie wypróbuj olej z czarnego kminku. Ja dałem mojej dziewczynie (opierała się oczywiście), bo przyjmowała retinoidy i bała się, że jej nagle więcej wszystkiego się pojawi gdy przestanie. Przestała z retinoidami na moją odpowiedzialność (już nie mogła wytrzymać jak jej wysuszały wszystko i niszczyły ją) i zaczęła brać właśnie ten olej. Po kilka dniach nic nie wróciło, a co lepsze jeszcze mniej miała zaskórników i krost na twarzy, szyi i czuła się dużo lepiej niż po retinoidach. Zobacz, naprawdę warto https://sklep.spirulina.pl/produkty/olej-z-czarnego-kminku-znany-od-starozytnosci . Nie warto męczyć organizmu syntetykami jak można naturalnie się leczyć 🙂
Wazne info, to w jednej pigułce podstawowe rady.
Podsunę wpis mojemu mężowi, może w końcu zrozumie, że powinien dbać o swoją skórę 🙂