Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 kwietnia 2025

Zaburzenia psychiczneZaburzenia psychiczne jeszcze do niedawna były tematem tabu, dziś jednak mówi się o nich coraz częściej. Słusznie, ponieważ wysoce negatywnie wpływają na jakość życia codziennego, jak również na życie społeczne. Niestety są w dzisiejszych czasach coraz częstsze. Diagnostyką i leczeniem zaburzeń psychicznych zajmują się głównie lekarz psychiatra oraz psychoterapeuta.

Zaburzenia psychiczne

Do najczęstszych zaburzeń psychicznych XXI wieku zalicza się:

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania to grupa schorzeń psychicznych, które wpływają na sposób myślenia o jedzeniu, zachowania związane z jedzeniem oraz postrzeganie własnego ciała. Podstawowymi jednostkami tej grupy są:

Wszelkie stany przebiegające ze wzmożonym, zwiększonym spożywaniem pokarmów bądź z obniżonym spożywaniem pokarmów mogą wskazywać na zaburzenia odżywiania. Ma to zwłaszcza miejsce jeśli tendencja utrzymuje się długotrwale.

Psychozy

Psychozy charakteryzują się poważnym zaburzeniem postrzegania rzeczywistości, myślenia i zachowania. Takie osoby mogą mieć trudności z odróżnieniem tego, co jest realne, od tego, co jest wytworem ich umysłu. Objawy mogą obejmować między innymi urojenia, halucynacje, dezorganizację myślenia oraz brak krytycyzmu wobec własnych przeżyć. Przykładami psychoz są:

  • schizofrenia;
  • zaburzenia schizoafektywne;
  • psychozy reaktywne;
  • choroba afektywna dwubiegunowa.

Objawy mogą być na tyle zbliżone, że trudno jest samodzielnie się diagnozować. Tym bardziej że osoby dotknięte psychozą w zdecydowanej większości nie zauważają u siebie żadnego problemu.

Zaburzenia osobowości

Zaburzenia osobowości to trwałe wzorce myślenia, odczuwania i zachowania, które odbiegają od norm kulturowych i przyczyniają się do występowania trudności w funkcjonowaniu społecznym, zawodowym lub osobistym. Takie osoby nierzadko mają problemy z relacjami interpersonalnymi, kontrolą emocji oraz adaptacją do różnych sytuacji. Podobnie jak przy wielu innych zaburzeniach psychicznych. Nie widzą u siebie problemu, w związku z czym nie szukają pomocy. Przykładami popularnych zaburzeń zachowania są:

  • osobowość paranoiczna – nadmierna podejrzliwość i brak zaufania do innych;
  • osobowość borderline – niestabilność emocjonalna, impulsywność i trudności w relacjach;
  • osobowość narcystyczna – przesadne poczucie własnej wartości i potrzeba podziwu;
  • osobowość unikająca – wyraźny lęk przed odrzuceniem i unikanie kontaktów społecznych;
  • osobowość obsesyjno-kompulsyjna – skrajny perfekcjonizm i potrzeba kontroli.

Takich osobowości jest jednak znacznie więcej. Zadaniem lekarza jest odpowiednie przyjrzenie się pacjentowi. Niekiedy też ważna okazuje się rozmowa z jego bliskimi oraz przeprowadzenie wielu rozmów z pacjentem, które pomogą ustalić prawidłowe rozpoznanie.

Zaburzenia nerwicowe

Kolejną grupą zaburzeń psychicznych są zaburzenia nerwicowe, manifestujące się przewlekłym lękiem, napięciem emocjonalnym oraz trudnościami w codziennym funkcjonowaniu. Pacjenci często odczuwają silny niepokój, który może być irracjonalny i trudny do kontrolowania. Objawy mogą obejmować zarówno aspekty psychiczne, jak i fizyczne, takie jak kołatanie serca, duszności, bóle głowy czy problemy ze snem.

Depresja

Depresja to poważna i często diagnozowana choroba psychiczna, która może przybierać rozmaitą postać (m.in. depresji poporodowej, depresji nerwicowej, depresji lękowej i innych).

Zobacz również: Rodzaje depresji.

Niektóre objawy depresji są dość niespecyficzne, dlatego pacjenci zgłaszają się z nimi do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W obrazie klinicznym tej choroby zauważyć można:

  • obniżenie nastroju;
  • wahania nastroju;
  • przygnębienie;
  • utratę radości z życia;
  • spadek motywacji do działania.

W skrajnych przypadkach mogą pojawiać się nawet myśli i próby samobójcze. Depresja jest „cichą” chorobą, ponieważ często bywa tak, że pacjenci są weseli i radości wśród innych, przeżywając swoje traumy dopiero w zaciszu własnego domu, w samotności.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gaebel W., Zielasek J., Reed G., Zaburzenia psychiczne i behawioralne w ICD-11: koncepcje, metodologie oraz obecny status, Psychiatr. Pol. 2017; 51(2): 169–195.
  2. Zawadzka A., Czarkowska L., Grajewska-Kulda M., Charakterystyka wybranych zaburzeń psychicznych – praktyczny przewodnik dla coachów, Coaching review, 1/2017.
  3. Gałecki P., Szulc A., Psychiatria, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2023.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami