Kolagen do picia
Kolagen do picia

Cera trądzikowaCera trądzikowa jest szczególnie częsta u młodzieży (zwłaszcza chłopców), a więc w okresie dojrzewania. Coraz częściej spotyka się ją jednak również u osób dorosłych. Charakteryzuje się tendencją do występowania zmian skórnych (grudek, pryszczy, zaskórników, wyprysków), a etiologia tego jest złożona. Aby poprawić kondycję skóry, najlepiej zmodyfikować styl życia oraz skonsultować się z dermatologiem i kosmetologiem.

Cera trądzikowa – jak wygląda?

Trądzik pospolity jest jedną z najstarszych i najczęściej występujących chorób skóry. Jeśli się ją diagnozuje, mówi się, że jest to cera trądzikowa. Występowanie zmian trądzikowych dotyczy głównie okolic łojotokowych, w 99% przypadków występuje na twarzy. Pierwszym objawem jest nadmierne wytwarzanie i gromadzenie się korneocytów w dystalnej części kanalika.

Zrogowaciałe komórki nie złuszczają się, lecz gromadzą, czego konsekwencją jest powstanie zaskórnika. Zaburzone rogowacenie doprowadza do zwiększonej przepuszczalności ściany mieszka, ułatwiając dostęp płynom i komórkom zapalnym, co sprzyja szybszej proliferacji bakterii. Tym samym powstaje zaskórnik – pierwotny wykwit trądzikowy.

Wyróżnia się kilka postaci trądziku. Dlatego nie zawsze można określić obraz kliniczny charakterystyczny dla każdej cery trądzikowej. Przykładami są choćby:

  • trądzik zaskórnikowy (młodzieńczy) – dotyczy okolicy twarzy, obejmując tzw. strefę T. Widać liczne zaskórniki otwarte lub zamknięte o rozmiarach 1–3 mm, o ciemnym zabarwieniu;
  • trądzik krostkowy – klasycznym i najbardziej dokuczliwym objawem jest występowanie krost. Ich tworzenie się na skórze zapowiadają niewielkie zaczerwienienia lub twarde, bolesne krosty i guzki;
  • trądzik grudkowo-krostkowy – dominuje proces zapalny. Poza zaskórnikami pojawiają się kilkumilimetrowe wykwity o typie wyniosłych czerwonych grudek oraz krostki podobnej wielkości. W przeciwieństwie do krost, grudki ustępują bez pozostawienia blizn na skórze;
  • trądzik ropowiczy – na twarzy pojawiają się typowe zaskórniki, krosty i grudki oraz zmiany ropne w postaci torbieli, które są konsekwencją stanu zapalnego i ucisku.

Warto wiedzieć, że przy trądziku zmiany skórne lokują się nie tylko na twarzy, ale i w obrębie innych części ciała. Często są nimi plecy, dekolt, ramiona i pośladki.

Zobacz również: Olej z czarnuszki – najlepszy na blizny potrądzikowe.

Cera trądzikowa – przyczyny

Szacuje się, że schorzenie to dotyczy 80% młodzieży i może być przyczyną pojawienia się stresu, depresji i lęku. Największa zapadalność przypada na okres dojrzewania, niemniej może rozwijać się zarówno przed okresem pokwitania, jak i utrzymywać się w wieku dorosłym. Cera trądzikowa jest klasycznym objawem trądziku, czyli choroby wieloczynnikowej, na rozwój której wpływa wiele czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Należą do nich:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • wytwarzanie łoju;
  • aktywność hormonów;
  • obecność bakterii;
  • właściwości mieszków łojowych.

Rola czynników immunologicznych w przypadku trądziku jest drugorzędna. Nasilaniu się objawów w przebiegu cery trądzikowej sprzyjają czynniki ryzyka takie jak:

  • silny stres;
  • nieodpowiednia dieta (bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i cukry proste);
  • zanieczyszczenia powietrza;
  • niedostateczne mycie skóry twarzy;
  • zła pielęgnacja skóry twarzy

i inne.

Cera trądzikowa – leczenie

W terapii cery trądzikowej, w zależności od nasilenia objawów klinicznych oraz rodzaju dominujących wykwitów skórnych, wykorzystuje się preparaty miejscowe oraz ogólne. W przypadku trądziku łagodnego zwykle wystarczające jest leczenie miejscowe. Leczenie ogólne znajduje zastosowanie w umiarkowanych i ciężkich postaciach choroby. Do grona najczęściej przepisywanych leków należą: retinoidy, antybiotyki, leki hormonalne. Skóra trądzikowa wymaga odpowiednio skomponowanego postępowania pielęgnacyjnego. Najważniejsze zasady dotyczące dbania o cerę trądzikową to:

  • mycie skóry objętej procesem chorobowym maksymalnie dwa razy dziennie, używając ciepłej wody oraz dłoni, a zdecydowanie unikając stosowania wszelkich szorstkich i drażniących skórę myjek;
  • wykorzystywanie wyłącznie kosmetyków niekomedogennych, czyli takich, które nie sprzyjają tworzeniu się zaskórników;
  • sięganie wyłącznie po kosmetyki naturalne, wysokiej jakości, o dobrym, prostym składzie;
  • systematyczne wykonywanie peelingów, jednak nie częściej, niż zaleca specjalista. Powinny to być peelingi kwasowe, np. na bazie kwasu mlekowego (nigdy peelingi mechaniczne);
  • stosowanie fotoprotekcji niezależnie od pory roku;
  • odpowiednio dobrana suplementacja.

Do rekomendowanych suplementów diety przy trądziku zalicza się produkty takie jak:

Osoby z cerą trądzikową koniecznie powinny zadbać o styl życia. Podstawa to zdrowa dieta (najlepiej całkowicie eliminująca słodycze i fast-foody, a nierzadko też laktozę czy gluten). Należy również unikać stresu, alkoholu i palenia papierosów. Spore znaczenie ma wysoki poziom nawodnienia organizmu (co najmniej 1,5 l).

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Olej z czarnuszki tłoczony na zimno, dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jankowiak W., Imielski W., Pachurka J., Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, Kosmetologia Estetyczna 5/2016.
  2. Czarnecka-Operacz M., Jakubowicz O., Rola zabiegów pielęgnacyjnych w leczeniu trądziku, Przegl Dermatol 2010, 97, 335–341.
  3. Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 60/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami