Aktualizacja: 4 kwietnia 2025
Chlorella i sok z trawy jęczmiennej to suplementy diety o wielokierunkowych, korzystnych właściwościach prozdrowotnych. Ich działanie jest zbliżone, jednak nie takie same. Dlatego przyjmowanie obu jednocześnie często jest rekomendowane – uzupełniają się wzajemnie dając jeszcze lepsze rezultaty. Zwłaszcza celem detoksykacji organizmu, dodania mu energii do działania, a także regulacji metabolizmu co przekłada się na odchudzanie.
Spis treści
Co to jest Chlorella?
Chlorella jest jednokomórkową, słodkowodną, zieloną algą, której charakterystyczna barwa wiąże się z ponadprzeciętną zawartością chlorofilu. Tuż po Spirulinie jest najbardziej rozpowszechnioną, popularną przyjmowaną przez konsumentów algą na świecie. Szacuje się, że roczna produkcja Chlorelli sięga nawet 2000 ton suchej masy. Wyróżniamy wiele rodzajów Chlorelli, jednak największą powszechnością cieszą się: Chlorella vulgaris i Chlorella sorokiniana. Najczęściej Chlorella jako suplement diety ma postać sprasowanych tabletek (500 mg). Są one wygodne w przyjmowaniu i pomagają zachować regularność suplementacji.

Chlorella z certyfikatem – badanie zlecone przez BIOALGI Sp. z o.o. niezależnemu, akredytowanemu laboratorium badawczemu i przeprowadzone przez J.S. Hamilton Poland Sp. z o.o. Certyfikat Chlorelli bioalgi do wglądu tutaj: Chlorella certyfikat.
Sok z trawy jęczmiennej – co to jest?
Trawa jęczmienna (nazywana także zielonym jęczmieniem lub młodym jęczmieniem) to młode sadzonki jęczmienia (do 200 godzin od momentu wykiełkowania) wyróżniające się bardzo wysoką zawartością chlorofilu i antyoksydantów. Pozyskuje się z nich sok, który następnie poddaje się sproszkowaniu i sprzedaje w formie suplementów diety jako sproszkowany sok z młodego jęczmienia. Ze względu na tak wyjątkowy skład trawa jęczmienna zaliczana jest nie tylko do grona superfoods, ale i żywności o działaniu anti-aging (przeciwstarzeniowym).
Chlorella i sok z trawy jęczmiennej – działanie
Oba wspominane produkty to wartościowe źródło chlorofilu i antyoksydantów, do których zaliczamy zwłaszcza flawonoidy. Szacuje się, że zawierają ich znacząco więcej, niż znane powszechnie owoce i warzywa. Innymi cennymi składnikami Chlorelli i trawy jęczmiennej są:
- witaminy, zwłaszcza takie jak: witamina C i witamina E oraz witamina A, witamina B1, witamina B2, witamina B3, witamina B4, witamina B6, witamina B7, witamina K;
- związki mineralne takie jak: miedź, cynk, selen, potas, fosfor, wapń, bor, chrom, kobalt, jod, żelazo, magnez, mangan, sód, siarka;
- aminokwasy endogenne i aminokwasy egzogenne;
- kwasy tłuszczowe: kwas linolowy i kwas linolenowy;
- dysmutaza ponadtlenkowa;
- peroksydaza;
- karotenoidy;
- błonnik pokarmowy.
- i wiele innych.
Chlorella i sok z trawy jęczmiennej znane są w szczególności ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. To sine przeciwutleniacze efektywnie usuwające nadmiar wolnych rodników tlenowych, które są potwierdzonym czynnikiem ryzyka chorób cywilizacyjnych. Ich systematyczna suplementacja może więc obniżać ryzyko rozwoju tych chorób, oczywiście w połączeniu z unikaniem innych czynników ryzyka (palenie papierosów, picie alkoholu, częste opalanie się, niezdrowa dieta, stres itd.).
Ze względu na wysoką zawartość błonnika, Chlorella i sok z trawy jęczmiennej mogą regulować procesy trawienia. Udowodniono, że poprawiają perystaltykę jelit, przeciwdziałają zaparciom, obniżają intensywność wielu dolegliwości żołądkowo-jelitowych oraz zapewniają uczucie sytości na długo. Dlatego są one rekomendowane osobom, którym zależy na skutecznym odchudzaniu bez efektu jojo. Wspierają zdrowie całego układu sercowo-naczyniowego, gdyż regulują ciśnienie tętnicze i obniżają poziom cholesterolu, jednocześnie dostarczając składników odżywczych uelastyczniających i wzmacniających ściany naczyń krwionośnych.
Dodatkowo, Chlorella i sok z trawy jęczmiennej posiadają silnie właściwości detoksykujące organizm. Zwłaszcza Chlorella ma zdolność wiązania się z metalami ciężkimi, toksynami i innymi szkodliwymi związkami krążącymi po ustroju, po czym wydala je z organizmu drogą defekacji, przez pot lub wraz z moczem. Właśnie dlatego przez pierwsze dni po rozpoczęciu suplementacji mogą pojawić się oznaki oczyszczania takie jak chwilowe biegunki, wysypki skórne czy nieprzyjemnie pachnący pot. Jest to naturalna reakcja organizmu związana z jego oczyszczaniem się. Przemija jednak samoistnie po kilku dniach, gdy toksyny w większości opuszczą organizm.
Do czego dodawać Chlorellę i sproszkowany sok z trawy jęczmiennej?
Chlorella i sproszkowany sok z trawy jęczmiennej dodawane do potraw wzbogacą dietę o dodatkowe składniki odżywcze takiej jak m.in. witaminy, minerały, białko, błonnik, chlorofil, antyoksydanty – wartościowe substancje dla organizmu. Najlepiej sprawdzą się w:
- smoothie – dodaj łyżeczkę do ulubionego koktajlu dla dodatkowej energii;
- owsianka – będzie ona jeszcze bardziej odżywcza;
- sałatka – posypana proszkiem dostarczy organizmowi jeszcze więcej wartości odżywczych;
- zupy i sosy – wymieszaj z ciepłym daniem tuż przed podaniem.


Chlorella i młody jęczmień w postaci sproszkowanego soku to w 100% naturalne produkty wysokiej jakości premium. W połączeniu uzupełniają składniki odżywcze i wspomagają oczyszczanie organizmu z zalegających toksyn …
Zobacz tutaj ...

Chlorella z rozerwaną ścianą komórkową to w 100% naturalny, wysokiej jakości produkt. Potwierdzeniem tego są uzyskane certyfikaty świadczące o jakości w jakich warunkach została wyhodowana i wyprodukowana alga Chlorella od bioalgi.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Lazur J., Szewczyk A., Jękot B., Muszyńska B., Suplementy diety zawierające Chlorella Vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny, XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Kraków 2017.
- Safi C., Zebib B., Merah O., Pontalier P., Vaca-Garcia C., Morphology, composition, production, processing and applications of Chlorella vulgaris: A review, Renewable and Sustainable Energy Reviews, 35/2014.
- Kobus-Cisowska J., Ocena możliwości wykorzystania trawy jęczmiennej odmian jarych i ozimych jako składnika zbożowych produktów funkcjonalnych, Technika Rolnicza Ogrodnicza Leśna, 2/2020.
Zostaw komentarz