Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 marca 2025

Przetłuszczanie się włosówPrzetłuszczanie się włosów jest fizjologicznym zjawiskiem związanym z wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe zlokalizowane w skórze głowy. Pojawia się to u każdego człowieka, jednak u niektórych znacznie szybciej, niż u innych. Wiąże się wtedy z koniecznością częstszego mycia włosów, co może być uciążliwe. Jak dochodzi do przetłuszczania się włosów oraz jakie są sposoby na radzenie sobie z tym problemem?

Przetłuszczanie się włosów – na czym polega?

Przetłuszczanie się włosów jest efektem produkcji sebum przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze głowy u każdego człowieka. Są one równomiernie rozlokowane na całej jej powierzchni. Nie da się temu zjawisku całkowicie zapobiegać. Co więcej, szybkość przetłuszczania się włosów jest osobniczo zmienna. U niektórych może to następować z dnia na dzień, u innych zaś potrzeba kilku dni, aby włosy rzeczywiście wyglądały na nieświeże.

Włosy przetłuszczające się – cechy charakterystyczne

Jeśli gruczoły łojowe są u danej osoby nadaktywne, mówimy o włosach przetłuszczających się. Można je rozpoznać po ich charakterystycznych cechach: świecą się, wyglądają, jakby miały na sobie warstwę tłuszczu, mają tendencję do zlepiania się w strąki. Dodatkowo wykazują skłonność do łupieżu, swędzenia skóry głowy i jej zaczerwienienia, ponieważ warstwa sebum jest idealnym siedliskiem dla bakterii i grzybów chorobotwórczych znajdujących się na powierzchni skóry. Sebum zatyka pory skóry głowy, utrudniając jej swobodne oddychanie, czego konsekwencją jest między innymi nadmierne obciążenie włosów. Są one przyklapnięte u nasady. W skrajnych przypadkach włosy przetłuszczające się umyte z samego rana są już nieestetyczne i nieświeże tego samego dnia wieczorem. To zdecydowanie uciążliwe zjawisko, któremu można w pewnym stopniu przeciwdziałać za pomocą właściwych nawyków, zdrowego trybu życia oraz świadomej i starannie dobranej pielęgnacji włosów wraz ze skórą głowy.

Zobacz również: Domowe sposoby na piękne włosy.

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Włosy przetłuszczające się wymagają codziennego mycia, jednak nie należy przesadzać z tą czynnością. Jeśli tylko nie jest to konieczne (lub danego dnia nie planujemy wychodzić z domu na zewnątrz), lepiej zdecydować się na pominięcie umycia włosów. Wszystko przez to, że zbyt częste ich mycie może działać wręcz przeciwnie – stymulować czynność gruczołów łojowych. Co bardzo ważne, do mycia włosów przetłuszczających się używamy wyłącznie delikatnych, naturalnych szamponów. Nie mogą one mieć w swoim składzie parabenów, alkoholu, SLS czy SLES. Powinny zawierać natomiast składniki antybakteryjne i normalizujące czynność gruczołów łojowych. Tak działają choćby ekstrakty ziołowe, propolis, niektóre oleje roślinne tłoczone na zimno oraz probiotyki.

Co ciekawe, pomimo tego, że włosy przetłuszczające się zmagają się z nadmierną warstwą sebum, w wielu przypadkach korzystnym zabiegiem pielęgnacyjnym może okazać się olejowanie włosów. Wszystko przez to, że intensywnie nawilżona i zregenerowana skóra głowy nie będzie już podatna na nadmierne wydzielanie sebum, czyli źródła efektu tłustych włosów. Przetłuszczanie się włosów może być też konsekwencją odwodnienia organizmu i suchej skóry głowy – broni się ona przed dalszą utratą wody właśnie poprzez produkcję łoju. Dostarczenie składników regenerujących i nawilżających może zahamować ten odruch obronny. Przy dalszym braku efektów pomimo wdrożenia właściwej pielęgnacji, najlepiej skonsultować się z dermatologiem oraz trychologiem.

Zobacz również: Olej z czarnuszki – właściwości na włosy.

Czynniki nasilające przetłuszczanie się włosów

Przyczynami łojotoku skóry głowy mogą być:

  • nieprawidłowa pielęgnacja – np. zbyt mocne i intensywne pocieranie skóry głowy podczas mycia włosów, częste drapanie się po głowie, zbyt mocne szczotkowanie włosów, chodzenie spać z niedosuszonymi włosami;
  • źle dobrane kosmetyki – o nienaturalnym, sztucznym, agresywnym składzie;
  • niedokładne lub zbyt rzadkie mycie włosów;
  • podrażnienia skóry głowy;
  • zaburzenia hormonalne;
  • choroby dermatologiczne, np. łojotokowe zapalenie skóry głowy, łupież, grzybica skóry głowy.

Udowodniono, że przetłuszczanie się włosów nasila dieta bogata w alkohol oraz cukry proste. Czynnikiem niesprzyjającym jest też blokowanie skórze właściwego oddychania, a więc cyrkulacji powietrza. Może do tego dojść na przykład zimą podczas noszenia czapek ze sztucznych materiałów.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Olej z czarnuszki tłoczony na zimno, dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Słupek W., Trychologia i kosmetologia w praktyce. Wybrane aspekty, Wydawnictwo Medicon, Gdańsk 2019.
  2. Musiał C., Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami