Podolog jest specjalistą zajmującym się diagnostyką i leczeniem problemów występujących w obrębie stóp. Nie jest lekarzem, lecz absolwentem studiów kosmetologicznych ze specjalizacją z podologii, co trwa od 3 do 5 lat. W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do zdrowia stóp, dlatego podologia stanowi prężnie rozwijającą się dziedzinę.
Spis treści
Kim jest podolog?
Podolog nie jest lekarzem, co oznacza, że aby diagnozować i leczyć schorzenia stóp nie musi kończyć studiów lekarskich. Jest on bowiem absolwentem studiów kosmetologicznych ze specjalizacją z podologii. Trwa to od 3 do 5 lat. Inną ścieżką kariery jest ukończenie studiów podyplomowych na kierunku podologii, co trwa zazwyczaj tylko 2 semestry. Takie rozwiązanie przeznaczone jest dla osób, które posiadają tytuł licencjata lub magistra z dowolnego kierunku.
Podolog musi przede wszystkim lubić pracę z ludźmi, a dokładniej z ludzkim ciałem. Stopy są dość wrażliwą sferą, odpowiedzialną nie tylko za wygląd estetyczny jednostki, ale również za prawidłową biomechanikę chodu czy utrzymywanie postawy ciała. Problemy w obrębie stóp nierzadko rzutują na dolegliwości dalszych stawów, np. stawów kolanowych, staów biodrowych, a nawet kręgosłupa. Dlatego doświadczony podolog powinien współpracować z fizjoterapeutą. Powinien także mieć kontakt z dermatologiem oraz ortopedą. Dlatego ostatnimi czasy coraz mocniej podkreśla się znaczenie zespołów interdyscyplinarnych we współczesnej medycynie.
Podolog – czym się zajmuje?
Podolog diagnozuje i leczy różnego rodzaju problemy w obrębie stóp, a więc najczęściej:
- odciski;
- modzele;
- paluchy koślawe (tzw. haluksy);
- pękające pięty i pękająca, sucha, łuszcząca się skóra w dowolnym miejscu w obrębie stóp;
- stopa cukrzycowa;
- infekcje paznokci i skóry stóp;
- wrastające paznokcie;
- przerośnięte paznokcie;
- zrogowaciały naskórek;
- grzybica paznokci i stóp;
- pęcherze na stopach.
W kompetencjach zawodowych podologa pozostają więc zarówno dolegliwości samej skóry stóp, jak i paznokci, czyli wytworu naskórka tej okolicy. Podolog ma uprawnienia do zlecania pacjentowi wkładek ortopedycznych, jak również może przeprowadzać drobne zabiegi w obrębie stóp. Najczęstszymi zabiegami podologicznymi są:
- usuwanie brodawek nazywanych potocznie kurzajkami. W tym celu wykonuje się np. krioterapię lub usuwanie zmian mechanicznie, za pomocą ostrego nożyka;
- leczenie wrastających paznokci z użyciem specjalistycznych klamr, przy czym nierzadko niezbędne jest jednoczesne usunięcie fragmentu paznokcia, aby dalsza jego część mogła rosnąć prawidłowo;
- usuwanie modzeli, które odbywa się zwykle mechanicznie, czyli przez wycięcie modzeli nożykiem i zaopatrzenie rany.
Popularnością cieszy się także podologiczny pedicure. Ma na celu nie tylko poprawę wyglądu stóp, lecz również profilaktykę i terapię wielu dolegliwości skórnych lub związanych z paznokciami. Podczas pedicure podologicznego podolog zajmuje się paznokciami – w odpowiedni sposób opracowuje płytkę paznokciową oraz w razie potrzeby ją odbudowuje.
Jak wygląda wizyta u podologa?
Wizyta u podologa rozpoczyna się szczegółowym wywiadem zdrowotnym, dotyczącym zarówno zdrowia stóp, jak i zdrowia ogólnego. Następnie specjalista przeprowadzi dokładne badanie stóp, aby ocenić stan skóry, paznokci oraz strukturę stopy. Może jednocześnie ocenić sposób chodzenia, aby zidentyfikować ewentualne problemy z biomechaniką chodu. Jeśli podejrzewa konkretne schorzenie, może zlecić dodatkowe badania, takie jak badanie mikroskopowe próbki skóry lub paznokci. Po postawieniu diagnozy przystopuje do leczenia. Zawsze jest ono dobierane indywidualnie. Może opierać się na farmakoterapii, zmianie obuwia, zmianie nawyków, ćwiczeniach stóp lub zabiegach.
Ile kosztuje wizyta u podologa?
Koszt wizyty u podologa jest kwestią indywidualną, ponieważ wszystko zależy od wykonywanych procedur. Sama konsultacja kosztuje z reguły 100-200 zł, jednak jeśli podczas wizyty wykonywane będą zabiegi, wszystko może być droższe. Dlatego rekomenduje się osobistą rozmowę z wybranym podologiem.
![](https://www.spirulina.pl/wp-content/uploads/2021/04/polecane.jpg)
![](https://www.spirulina.pl/wp-content/uploads/2020/10/kolagen-do-picia-bioalgi.jpg)
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
![](https://www.spirulina.pl/wp-content/uploads/2020/10/kwas-hialuronowy-kapsulki-bioalgi.jpg)
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Klamczyńska M., Ciupińska M., Podologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Nowicka S., Podstawy podologii – Tom I. Założenia teoretyczne, 2022.
Zostaw komentarz