Kolagen do picia
Kolagen do picia

Nadciśnienie płucneNadciśnienie płucne to choroba odnosząca się do podwyższenia średniego ciśnienia w tętnicy płucnej do co najmniej 25 mmHg. Taki pomiar wykonuje się bezpośrednio w tętnicy płucnej w trakcie cewnikowania prawostronnego. Aby rozpocząć leczenie, należy znaleźć przyczynę problemu. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz kardiolog, nierzadko we współpracy z lekarzem pulmonologiem.

Nadciśnienie płucne – przyczyny

Nadciśnienie płucne w większości przypadków jest konsekwencją innych chorób lub niekiedy pojawia się samoistnie. W pierwszym przypadku możliwymi przyczynami są:

  • wady wrodzone serca, np. ubytek w przegrodzie międzykomorowej bądź międzyprzedsionkowej;
  • choroby tkanki łącznej, np. twardzina układowa, toczeń;
  • zakażenie wirusem HIV;
  • marskość wątroby (nadciśnienie wrotne);
  • przyjmowanie niektórych leków lub narażenie organizmu ma toksyny;
  • niewydolność lewej komory serca, wady zastawki mitralnej i aortalnej;
  • ciężkie choroby płuc;
  • przebyta zatorowość płucna;
  • mutacje genetyczne.

Jeśli nie znajdzie się przyczyny nadciśnienia płucnego, lekarz rozpoznaje tzw. idiopatyczne tętnicze nadciśnienie płucne. Ma ono przeważnie charakter dziedziczony (uwarunkowany genetycznie). Wiąże się z wadami wrodzonymi serca, chorobami tkanki łącznej, zakażeniem wirusem HIV, jednak wszystkie te czynniki muszą być wrodzone, a nie nabyte w trakcie życia.

Nadciśnienie płucne – objawy

Najczęściej pierwszym objawem pojawiającym się przy nadciśnieniu płucnym jest duszność występująca tylko przy większym wysiłku fizycznym, później zaś także w spoczynku. Narasta, utrudniając wykonywanie codziennych obowiązków. Kolejnymi objawami występującymi w przebiegu tej choroby są:

Rzadszymi obawami są: kaszel, kołatanie serca, utrata masy ciała, krwioplucie. Jeśli dojdzie do ich wystąpienia, choroba z reguły jest już bardzo mocno rozwinięta. Warto zaznaczyć, że nadciśnienie płucne to poważna choroba. Przy braku wdrożenia odpowiedniego postępowania może nawet zagrażać życiu pacjenta.

Diagnostyka nadciśnienia płucnego

Do postawienia diagnozy nadciśnienia płucnego służą dwa podstawowe badania. Pierwszym jest echokardiografia serca, wykorzystująca ultradźwięki. Co ważne, badanie to jest nieinwazyjne, co oznacza, że nie powoduje uszkodzenia skóry ani nie wymaga pobrania tkanki z organizmu. Drugim jest cewnikowanie prawego serca, czyli wprowadzenie niewielkiej, elastycznej rurki do żyły, która mierzy ciśnienie krwi po prawej stronie serca i w tętnicach płucnych z bardzo wysoką precyzją. To badanie inwazyjne, jednak dokładniejsze od poprzedniego. Uzupełnieniem diagnostyki jest pakiet badań krwi czy próby wysiłkowe.

Nadciśnienie płucne – leczenie

Aktualnie w Polsce program leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego realizują 23 ośrodki. Leczenie opiera się na farmakoterapii, fizjoterapii i zmianie codziennych nawyków. W kontekście leków przeważnie stosuje się inhibitory fosfodiesterazy typu 5, antagonisty receptora endoteliny, prostacyklinę, analogi prostacykliny, a także stymulatory cyklazy guanylowej czy blokery kanału wapniowego.

Z kolei w przypadku modyfikacji czynności dnia codziennego i nawyków pacjent z nadciśnieniem płucnym powinien unikać przebywania na dużych wysokościach, skrajnie wyczerpującego wysiłku fizycznego oraz dużej ilości soli kuchennej w diecie. Ważna jest zdrowia dieta i suplementacja, unikanie stresu, picia alkoholu i palenia papierosów. Plany leczenia powinny mieć na celu obniżenie ryzyka choroby w przypadku każdego pacjenta, jako że z reguły nie ma możliwości całkowitego, trwałego jej wyleczenia. Rokowania są dobre, jeśli pacjent będzie stosował się do zaleceń lekarza oraz jeśli będzie na bieżąco monitorował rozwój swojej choroby.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Majsnerowska A., Skoczylas I., Nowowiejska-Wiewióra A., Poloński L., Nadciśnienie płucne w przebiegu chorób płuc, Choroby Serca i Naczyń 2018, tom 15, nr 2, 86–90.
  2. Pęksa J., Rozpoznawanie i leczenie nadciśnienia płucnego – wytyczne ESC z 2022 r. w pigułce, Lekarz POZ, 1/2023.
  3. Kopeć G., Tętnicze nadciśnienie płucne, Warszawa 2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami