Uracyl to organiczny związek chemiczny zaliczany do grona pirymidyn, będący jedną z pięciu zasad azotowych. Wchodzi w skład nukleotydów kwasów nukleinowych, którymi są DNA i RNA. Oba rodzaje występują w organizmie każdego człowieka. Pojęcia te są podstawą współczesnej genetyki.
Uracyl – charakterystyka
Uracyl jest zasadą azotową (innymi są: guanina, adenina, tymina, cytozyna) o wzorze sumarycznym C4H4N2O2 i masie molowej 112,09 g/mol. Po połączeniu się wiązaniem N-glikozydowym z rybozą tworzy nukleozyd pirymidynowy urydynę. W RNA uracyl zastępuje tyminę, która występuje w DNA. Struktura uracylu opiera się na pierścieniu pirymidynowym z atomami azotu w pozycjach 1 i 3, a także z tlenem w pozycji 4. W RNA uracyl łączy się z adeniną przez dwa wiązania wodorowe. Omawiając budowę tego związku bardziej szczegółowo, wymienia się w niej:
- pierścień pirymidynowy – jeden pierścień sześciokątny, który zawiera 2 atomy azotu i 4 atomy węgla;
- atom węgla na pozycji 2 – znajduje się tu grupa ketonowa (C=O);
- atom węgla na pozycji 4 – także tutaj znajduje się grupa ketonowa (C=O);
- atomy węgla na pozycjach 5 i 6 – między nimi znaleźć można podwójne wiązanie.
To interesująca zasada azotowa, która znajduje zastosowanie również we współczesnej medycynie, choć wymaga to dalszych, bardziej szczegółowych badań.
Uracyl – funkcje
Uracyl odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie translacji, czyli syntezy białek, jako że wchodzi w skład kodonu i zapewnia prawidłowe odczytywanie informacji genetycznej zapisanej w mRNA. Uracyl i jego pochodne mogą brać udział w regulacji ekspresji genów. Procesy takie jak metylacja uracylu mogą wpływać na stabilność i funkcjonalność łańcuchów RNA.
Uracyl w medycynie
Jak wspomniano wcześniej, uracyl znajduje zastosowanie we współczesnej medycynie, choć nie został jeszcze tak dobrze poznany. Niektóre leki przeciwwirusowe opierają się na analogach uracylu, które mogą zakłócać replikację wirusowego RNA. Coraz częściej pochodne uracylu, takie jak np. 5-fluorouracyl, wykorzystywane są do produkcji leków onkologicznych. 5-fluorouracyl jest cytostatykiem zaliczanym do grona antymetabolitów pirymidyn. Wykorzystuje się go jako przeciwnowotworowy lek fazowo-specyficzny (faza S). Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje ten związek za jeden z najważniejszych leków używanych w medycynie.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jorde L., Carey J., Bamshad M., Genetyka medyczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.
Zostaw komentarz