Aktualizacja: 2 lutego 2025
Tymina to organiczny związek chemiczny będący jedną z pięciu zasad azotowych oznaczanym skrótem Thy lub T. Zalicza się ją do grona pirymidyn. Innymi zasadami azotowymi są: adenina, guanina, cytozyna i uracyl. Występują one w kwasach nukleinowych DNA i RNA, które z kolei pełnią w organizmie człowieka wiele istotnych funkcji.
Spis treści
Tymina – charakterystyka
Tymina ma wzór sumaryczny C5H6N2O2 oraz masę molową 126,11 g/mol. Jest to organiczny związek chemiczny z grona pirymidyn, czyli heterocyklicznych związków aromatycznych. W strukturze DNA tymina łączy się komplementarnie z adeniną, tworząc pary zasad za pomocą dwóch wiązań wodorowych. Co istotne, omawiana zasada azotowa nie występuje w kwasach rybonukleinowych, a więc w RNA. Tam jej odpowiednikiem jest uracyl. Mówiąc w skrócie, tymina jest niezbędna w procesach replikacji DNA oraz w naprawie uszkodzonego DNA. Z kolei jako uracyl w RNA, tymina odgrywa rolę w stabilizacji struktury genetycznej.
Pod względem budowy chemicznej tymina składa się z 6-członowego pierścienia heterocyklicznego z dwoma atomami azotu znajdującymi się w pozycjach 1 oraz 3. Na pozycji 5’ pierścienia pirymidynowego znaleźć można grupę metylową (–CH₃), co odróżnia tyminę od uracylu.
Funkcje tyminy
Można powiedzieć, że tymina spełnia po części rolę stabilizacyjną i budulcowa, ponieważ łączy się z adeniną za pomocą dwóch wiązań wodorowych. To kluczowe dla zachowania struktury i integralności całej podwójnej helisy DNA. Ma też nieco inne, bardziej praktyczne dla fizjologii ludzkiego ciała znaczenie. Uczestniczy bowiem w kodowaniu informacji genetycznej, która przekłada się na zachowanie, wygląd, predyspozycje do chorób i wiele innych czynników oraz bez której niemożliwe byłoby życie. Sekwencje nukleotydów tworzą geny, które są przepisami na białka.
Jeszcze inną funkcją tyminy jest udział w naprawie DNA. Udowodniono, że uszkodzenia DNA, takie jak dimery tyminowe (powstałe w konsekwencji nadmiernego promieniowania UV) mogą być naprawiane przez specjalne enzymy, odpowiedzialne za usuwanie i zastępowanie uszkodzonych nukleotydów.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jorde L., Carey J., Bamshad M., Genetyka medyczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.
Zostaw komentarz