Domowe sposoby na zmarszczki pod oczami mogą okazać się niezwykle skuteczne zarówno w prewencji ich pojawiania się, jak i w zmniejszaniu ich widoczności. Najważniejsze jest, aby stosować je systematycznie, a więc najlepiej codziennie lub co najmniej co drugi dzień. Są to metody rekomendowane na dłuższy czas, zwykle od 4 tygodni w górę. Najlepiej jednak stosować je przez całe życie, ponieważ nie zajmują wiele czasu, są maksymalnie bezpieczne i charakteryzują się wysoką, potwierdzoną skutecznością.
Spis treści
Maseczka z kurzym jajem
Aby przygotować taką maseczkę, wystarczy białko z jaja kurzego (najlepiej z wychowu ekologicznego lub na wolnym wybiegu) zmieszać z odrobiną koziego mleka oraz łyżeczką naturalnego miodu, na przykład miodu wielokwiatowego, miodu spadziowego lub miodu gryczanego. Do tak przygotowanej maseczki dodać można opcjonalnie 3-4 krople indywidualnie dobranego do potrzeb skóry olejku roślinnego tłoczonego na zimno. W przypadku zmarszczek, cieni i worków pod oczami najlepiej sprawdzają się oleje z wysoką zawartością witaminy E, zwanej potocznie witaminą młodości. Ich przykładami są: olej z lnianki siewnej, olej z kiełków pszenicy, olej z czarnej porzeczki, olejek różany. Taką maseczkę nakładamy na delikatną skórę pod oczami, pilnując, aby nie przedostała się ona do oczu. Pozostawiamy na 20 minut i zmywamy chłodną wodą. Składniki w niej zawarte intensywnie odżywią skórę i zadziałają przeciwstarzeniowo.
Zobacz również: Naturalne kosmetyki
Maseczka ze Spiruliną
Spirulina jest niezwykle popularną algą stosowaną zarówno w suplementacji, jak i w kosmetologii. Charakteryzuje się niezwykłą uniwersalnością, ponieważ nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym także cery dojrzałej czy cery problematycznej. Wystarczy kupić wysokiej jakości Spirulinę w proszku, a następnie zmieszać łyżeczkę tego proszku z taką samą ilością wody. Może to być zarówno czysta, przegotowana woda, jak i dowolny hydrolat roślinny, na przykład różany. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy i utrzymujemy na skórze identycznie jak w przypadku poprzednim. Co istotne, w obu przypadkach maseczki nakładamy na skórę dobrze oczyszczoną, a więc pozbawioną makijażu oraz zanieczyszczeń i sebum. Wcześniej można zarówno wyłącznie umyć ją żelem myjącym i płynem do demakijażu, jak i można zastosować peeling kwasowy. Pamiętajmy, że skóra pod oczami jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego nie stosujemy w jej obrębie peelingów mechanicznych.
Zobacz również: Maseczka ze Spiruliny na zmarszczki
Okłady pod oczy
Aby zmniejszyć widoczność zmarszczek mimicznych pod oczami, można również sięgnąć po domowe okłady, które napną skórę i zwiększą jej elastyczność. Jednocześnie poprawią w jej obrębie krążenie, dzięki czemu skóra stanie się lepiej odżywiona, co opóźnia pojawianie się kolejnych zmarszczek. Tak zadziałają choćby okłady z zimnego ogórka zielonego lub okłady z ochłodzonych torebek herbaty zielonej. Tym samym wykorzystamy zarówno działanie cennych składników zawartych w tych produktach, jak i niższą temperaturę. Okłady utrzymujemy pod oczami przez około 10 minut. Jeszcze inną alternatywą jest nasączenie wacika kosmetycznego odrobiną olejku przeznaczonego do cery dojrzałej i to właśnie z niego wykonanie okładu.
Masaże twarzy
Masaże twarzy najlepiej wykonywać codziennie po wykonaniu demakijażu, a jeśli danego dnia nie nakładaliśmy makijażu na skórę, przed położeniem się spać. Na tę czynność najlepiej przeznaczyć nawet jedynie 5-10 minut, jednak musi być ona wykonywana codziennie. Systematyczność jest kluczem do uzyskania oczekiwanych rezultatów. Taki masaż wykonujemy na oczyszczoną skórę, czystymi dłońmi, przy czym można posłużyć się serum lub olejkiem w celach poślizgowych. Kierujemy się od nasady nosa do kącików oczu i kości jarzmowych, wykonując delikatne ruchy rozcierające i oklepujące. Jednocześnie warto każdą technikę wykonać na pozostałej części twarzy, aby zadziałać kompleksowo.
Zobacz również: Joga twarzy
Domowe sposoby na zmarszczki pod oczami
Celem profilaktyki lub zmniejszania widoczności zmarszczek pod oczami niezwykle istotne są również codzienne nawyki związane z pielęgnacją i stylem życia. Należy wykluczyć ze swojej codzienności wszelkie czynniki ryzyka pojawiania się zmarszczek, takie jak palenie papierosów, picie nadmiernej ilości alkoholu czy opalanie się i ekspozycja twarzy na słońce bez zastosowania kremów SPF. Zmywając makijaż, nie należy intensywnie pocierać oczu wacikiem. Najlepiej przyłożyć go na kilkadziesiąt sekund, a następnie delikatnym ruchem ściągnąć resztki makijażu. Zdecydowanie niekorzystne jest chodzenie spać w niedomytym makijażu lub nieoczyszczonej skórze twarzy. Cerę dojrzałą warto wspierać zdrową dietą, suplementacją (kolagen, kwas hialuronowy, witamina E, Omega 3), a także nawodnieniem (co najmniej 1,5 l wody dziennie).
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Zostaw komentarz