Tytoń (łac. nicotiana) kojarzy się większości osób głównie z papierosami, choć w rzeczywistości jest to rodzaj roślin zielnych zaliczanych do rodziny psiankowatych. Obejmuje blisko 75 gatunków, a wszystkie one naturalnie rosną na terenach Ameryki Południowej i Ameryki Północnej. Tytoń szlachetny uprawiany jest na całym świecie w celach produkcji wyrobów tytoniowych, w tym wspomnianych wcześniej papierosów.
Tytoń – charakterystyka
Tytoń to bardzo rozległa rodzina warzyw psiankowatych, do której zalicza się m.in. odmiany takie jak tytoń bakun, tytoń oskrzydlony, tytoń siny, tytoń leśny czy tytoń Sandera. Spośród nich największą popularnością na całym świecie cieszy się tytoń szlachetny, wykorzystywany do produkcji wyrobów tytoniowych, w tym papierosów. Kolebką tytoniu jest Ameryka, a pierwszymi Europejczykami, którzy mieli okazję zetknąć się z nim i stosować go w praktyce, byli marynarze załogi Kolumba. Przywieźli oni tytoń do Europy, gdzie od razu znalazł uznanie wśród najbogatszej populacji.
W tytoniu znaleźć można różnorodne związki chemiczne, w tym czynne alkaloidy, których głównym składnikiem jest nikotyna, stanowiąca aż 98% tego składu. Pozostałe 2% przypada na nikoteinę, nikotyminę, nikotelinę oraz pirorlidynę. Alkaloidy nikotynowe w tytoniu nie występują w stanie wolnym, lecz wiążą się z kwasami organicznymi, zwłaszcza z kwasem jabłkowym, kwasem cytrynowym i kwas szczawiowym. Pozostałymi składnikami tytoniu są: chlorofil A, chlorofil B, beta karoten, ksantofil, barwniki antocjanowe.
Wpływ tytoniu na organizm człowieka
Na samym początku roślinie tej przypisywano szerokie, silne właściwości terapeutyczne. Nicolas Monardes, hiszpański lekarz i botanik, twierdził, że roślina ta stosowana systematycznie może przyczyniać się do wyleczenia ponad 35 schorzeń, w tym chorób psychicznych, gorączki, bólów głowy, odmrożeń, owrzodzeń, ran, obrzęków, dolegliwości bólowych ze strony zębów, schorzeń dermatologicznych, wenerycznych oraz zatruć. W nieco późniejszym czasie wykazano, że tytoń ma dodatkowo silne właściwości owadobójcze, jednak mniej więcej w tym samym czasie pojawiły się doniesienia o negatywnym oddziaływaniu tytoniu na stan zdrowia człowieka. Stwierdzono, że ma on pewne właściwości uzależniające, co zaczęło być przedmiotem badań i analiz. Współcześnie tytoń dostarcza się do organizmu człowieka zwłaszcza pod postacią palenia papierosów, cygar, fajki, fajki wodnej.
Zobacz również: Jak palenie wpływa na cerę?
Właściwości uzależniające tytoniu są już potwierdzone naukowo, a jego negatywny wpływ na zdrowie również został niejednokrotnie potwierdzony. WHO za palacza uważa osobę wypalającą co najmniej jednego papierosa dziennie przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy.
Choroby od palenia
Do chorób i problemów zdrowotnych najczęściej występujących u palaczy (ich ryzyko wzrasta wielokrotnie) zaliczamy następujące:
- próchnica zębów;
- suchość jamy ustnej;
- wcześniejsza utrata zębów;
- nieświeży oddech i zażółcenie zębów;
- upośledzenie procesów immunologicznych, w tym wyraźny spadek odporności;
- choroby płuc – w tym astma oskrzelowa, gruźlica, przewlekła obturacyjna choroba płuc, rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli;
- choroby nowotworowe – zwłaszcza rak płuc, rak krtani, rak gardła, rak jamy ustnej, ale i inne nowotwory;
- zaburzenia czynności mięśnia sercowego, w tym podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie akcji serca, wzmożone ryzyko zawałów serca;
- zwiększone ryzyko depresji, wahań nastroju, drażliwości, zachowań agresywnych;
- zespół jelita drażliwego, pogorszenie procesów trawiennych;
- zaburzenia krzepnięcia krwi, znaczne pogorszenie gojenia ran i urazów tkankowych;
- zaburzenia snu.
I wiele innych. Tak naprawdę palenie papierosów negatywnie oddziałuje na wszystkie narządy wewnętrzne i niemal wszystkie układy organizmu. Jako że nikotyna jest związkiem uzależniającym, niekiedy bardzo trudno jest rzucić palenie wyrobów tytoniowych, co jest rekomendowane każdemu współczesnemu człowiekowi.
Zobacz również: Jak rzucić palenie?
W razie problemów warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty lub nawet zamkniętych ośrodków ds. leczenia uzależnień, jako że korzyści zdrowotnych z rzucenia palenia jest wiele.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Laskowski K., Analiza chemiczna i ocena papierosów polskich.
- Sikorska-Jaroszyńska M., Mielnik-Błaszczak M., Krawczyk D., Tytoń – roślina o właściwościach uzależniających, wpływająca w istotny sposób na stan miękkich i twardych tkanek jamy ustnej, Nowa Stomatol 2021; 26(2):27-30.
Zostaw komentarz