Bóle brzucha po mleku mogą dotyczyć każdego człowieka i co więcej, są w dzisiejszych czasach coraz częściej diagnozowanym problemem zdrowotnym. Wskazują albo na nietolerancję laktozy, albo na alergię na laktozę. Czym różnią się te dwa problemy zdrowotne i jak z nimi walczyć?
Spis treści
Bóle brzucha po mleku – przyczyny
Dwiema najczęściej diagnozowanymi przyczynami dolegliwości bólowych brzucha pojawiających się po spożyciu mleka są nietolerancja laktozy oraz alergia na laktozę. Laktoza jest natomiast węglowodanem naturalnie występującym w mleku krowim. Składa się z cząsteczki glukozy i cząsteczki galaktozy. W przypadku alergii na laktozę, po jej spożyciu organizm uruchamia mechanizmy obronne związane z nadmierną reakcją układu immunologicznego, jako że węglowodan ten odbierany jest przez niego jako alergen, substancja uczulająca. W konsekwencji tego m.in. produkuje przeciwciała skierowane przeciwko laktozie oraz histaminę, która generuje stan zapalny i wiele innych przykrych dolegliwości.
Zobacz również: Alergia na białka mleka krowiego
Dla porównania nietolerancja laktozy jest stanem patologicznym, w przebiegu którego miejsce ma obniżona zdolność do prawidłowego rozkładania dwucukru, jakim jest laktoza, na mniejsze cząsteczki, które mogą zostać przyswojone przez organizm. Zazwyczaj przyczyną jest brak właściwych do tego enzymów. W konsekwencji niestrawiona laktoza gromadzi się w obrębie jelit i zaczyna fermentować. To właśnie ten proces fermentacji wyzwana przykre objawy odczuwane przez pacjenta. Ciekawostką jest, że w przypadku wielu osób zdolność trawienia laktozy maleje wraz z wiekiem.
Bóle brzucha po mleku – objawy
Zarówno alergia na mleko, jak i nietolerancja laktozy mogą dawać zbliżone objawy kliniczne. W przypadku noworodków i niemowląt kluczowym objawem będzie wodnista biegunka z tendencją do odparzania pośladków, jednak należy przy tym wykluczyć inne możliwe czynniki wywołujące taką biegunkę.
Zobacz również: Alergia pokarmowa u niemowlaka
Z kolei u dzieci, młodzieży i pacjentów dorosłych przeważają problemy żołądkowo-jelitowe:
- nudności i wymioty;
- biegunka;
- wzdęcia i śmierdzące gazy;
- bóle brzucha;
- kolki;
- uczucie pełności i przelewania w jamie brzusznej;
- odbijanie;
- burczenie w brzuchu;
Dolegliwości te mogą pojawić się zarówno niemal natychmiast po spożyciu mleka, jak i kilka godzin (często do 12 godzin) po tej czynności. W przypadku alergii na laktozę obraz kliniczny może być jednak znacznie bardziej rozbudowany i niebezpieczny. Szczególnie jeśli dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego i/lub rozwoju objawów ze strony układu oddechowego. Ostre objawy oddechowe mają bowiem charakter reakcji IgE-zależnych i mogą wskazywać na początek ciężkiej reakcji anafilaktycznej. Jeszcze u innych pacjentów obserwuje się objawy skórne, np. wysypkę czy pokrzywkę.
Test tolerancji laktozy
Odczuwając bóle brzucha po spożyciu mleka w pierwszej kolejności warto udać się do lekarza alergologa, który przeprowadzi odpowiednio dobrane testy alergiczne, np. testy alergiczne skórne czy z testy z krwi, tym samym potwierdzając lub wykluczając alergię na laktozę. Przy podejrzeniu nietolerancji laktozy diagnostyka jest nieco bardziej skomplikowana. Obejmować może np. badania genetyczne, badanie pH kału oraz testy oddechowe.
Dieta bez laktozy
Zarówno przy nietolerancji laktozy, jak i alergii na laktozę, postępowanie jest dość podobne. Obejmuje wykluczenie z diety wszelkich źródeł laktozy, zwłaszcza mleka krowiego, które jest w nią najbogatsze. Źródłami laktozy są więc wszelkie produkty wykonane na bazie lub z dodatkiem mleka krowiego, np. sery, kefiry, maślanki, jogurty, śmietana, lody. U takich pacjentów niebezpieczne jest też mleko kozie i mleko owcze, choć zawierają one nieco mniej laktozy. Dodatkowo warto zadbać o wsparcie mikroflory jelitowej, np. stosując probiotyki lub wplatając do diety naturalną żywność probiotyczną, pilnując, aby był to zakwas i kiszonki, a nie fermentowane napoje mleczne.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Krauze A., Alergia na białko mleka krowiego – postacie kliniczne, Alergia Astma Immunologia 2015, 20 (1): 12-16.
- Zatwarnicki P., Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, diagnostyka, Piel. Zdr. Publ. 2014, 4, 3, 273–276.
Zostaw komentarz