Aktualizacja: 18 grudnia 2024
Aminokwasy siarkowe to związki organiczne występujące naturalnie w organizmie człowieka oraz w produktach spożywczych, z którymi możemy mu je dostarczać. Pełnią niezwykle ważną rolę m.in. w syntezie białek, ale i w detoksykacji organizmu czy procesach metabolicznych. Takimi aminokwasami są cysteina, homocysteina i metionina.
Aminokwasy siarkowe – charakterystyka
Aminokwasy są krystalicznymi substancjami o wysokich temperaturach topnienia, sięgających powyżej 200 stopni C, w których dochodzi do ich rozkładu. Z reguły bez problemu rozpuszczają się w wodzie i innych rozpuszczalnikach polarnych, chociaż ich rozpuszczalność w wodzie mieści się w szerokich granicach. Istnieje wiele podziałów aminokwasów, m.in.:
- aminokwasy endogenne i aminokwasy egzogenne;
- aminokwasy hydrofilowe i aminokwasy hydrofobowe;
- aminokwasy białkowe i aminokwasy niebiałkowe.
Ze względu na budowę wyróżnia się ponadto aminokwasy siarkowe, do których należą cysteina, homocysteina oraz metionina.
Cysteina
Cysteina oznaczana jest skrótem Cys lub C. To organiczny związek chemiczny zaliczany do grona aminokwasów endogennych, czyli takich, które mogą być syntezowane przez organizm i nie ma konieczności dostarczania ich z zewnątrz. Cysteina posiada wzór sumaryczny C3H7NO2S i masę molową 121,16 g/mol. W swojej cząsteczce pod względem budowy zawiera grupę tiolową, w związku z czym wykazuje zdolność tworzenia mostków disiarczkowych, co z kolei wpływa na utrzymanie III-rzędowej struktury białek. W warunkach naturalnych cysteinę spotkać można m.in. w zbożach, a szczególnie w kukurydzy.
To istotny aminokwas w organizmie człowieka, ponieważ tworzy koenzym A, uczestniczący w licznych reakcjach chemicznych zachodzących w ustroju, m.in. w biosyntezie kwasów tłuszczowych i w przemianach katabolicznych. Utlenienie i dekarboksylacja cysteiny prowadzą ponadto do powstania tauryny, która z kolei wchodzi w skład soli kwasów żółciowych.
Homocysteina
Homocysteina oznaczana jest skrótem Hcy. Ma wzór sumaryczny C4H9NO2S i masę molową 135,18 g/mol. W organizmie człowieka tworzy się w procesie demetylacji metioniny, innego aminokwasu. Swoją budową homocysteina przypomina cysteinę, jednak posiada dodatkową grupę metylenową przed grupą tiolową. Co niezwykle istotne, zbyt wysoki poziom homocysteiny w organizmie człowieka wiąże się z rozwojem hiperhomocysteinemii, czego objawami są przede wszystkim: utrata apetytu, zmęczenie, zawroty głowy, duszności, tachykardia czy nadmierna suchość w jamie ustnej. Normy dla tego związku wynoszą 5–15 µmol/l.
Metionina
Metioninę określa się skrótem Met lub M. To jeden z podstawowych aminokwasów białkowych i egzogennych, co oznacza, że organizm człowieka nie ma zdolności jej samoistnej syntezy. Trzeba więc dostarczać ją wraz z pożywieniem. Znaleźć ją można m.in. w jajkach, rybie, nabiale, mięsie, zatem źródła pokarmowe są ogólnodostępne. Wzór sumaryczny tego związku to C5H11NO2S, zaś masa molowa 149,21 g/mol.
W organizmie człowieka metionina bierze udział w procesach metylacji, które wiążą się bezpośrednio z rozwojem organizmu i procesami jak np. prawidłowy wzrost tkanek czy powstawanie komórek odpornościowych. W świecie roślin uczestnicy podczas dojrzewania owoców oraz w reakcjach tkanek roślinnych na stres.
Suplementy diety
Aminokwasy siarkowe bywają sprzedawane w postaci suplementów diety. Zwłaszcza z tego względu, że cysteina i metionina są kluczowe do właściwej produkcji keratyny budującej włosy i paznokcie. Dodatkowo cysteina bierze udział w syntezie glutationu, a więc w procesach detoksykacji, z kolei metionina działa przeciwdepresyjnie, przeciwbólowo i hepatoprotekcyjnie. Diabetycy powinni zachować jednak ostrożność podczas ich suplementacji, ponieważ cysteina może hamować działanie insuliny oraz dawać fałszywy pozytywny wynik w testach cukrzycowych na obecność ciał ketonowych.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Firlit M., Aminokwasy w żywieniu wegetariańskim, Zielone Brygady. Pismo ekologów, 7-8/2005.
- Bernaś E., Jaworska G., Zawartość aminokwasów w mrożonkach i konserwach sterylizowanych z borowika szlachetnego, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 6/2010.
- Różańska D., Regulska-Ilow B., Salomon A.,Kawicka A., Konikowska K.,Zatońska K., Szuba A., Ocena wartości odżywczych białka na podstawie jego składu aminokwasowego w dietach studentek dietetyki, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2015.
- Kurylas A., Kwiatkowska-Pamula A., Gniza D., Rodzaj suplementacji oraz motywy jej stosowania u mężczyzn podejmujących rekreacyjną aktywność fizyczną na siłowni, Journal of Education, Health and Sport, 7/2017.
Zostaw komentarz