Domowa maseczka na twarz jest wyjątkowym kosmetykiem ze względu na swoją naturalność. Przyrządzamy ją samodzielnie, w związku z czym lista składników jest nam w pełni znana. Co istotne, możemy idealnie dobrać ją do własnych potrzeb, rodzaju skóry, a nawet pory roku. Oto sprawdzone przepisy na domową maseczkę do twarzy.
Spis treści
Domowa maseczka na twarz ze Spiruliną
Najprostszy przepis na domową maseczkę do twarzy ze Spiruliną obejmuje zmieszanie 1 łyżki dobrej jakościowo Spiruliny w proszku z identyczną ilością wody (a więc 1 łyżką), dzięki czemu powstanie gęsta papka, którą nakłada się bezpośrednio na twarz. Taka maseczka działa silnie regenerująco, wygładzająco i nawilżająco, ponieważ Spirulina – jako jeden z grona niewielu produktów naturalnych – zawiera niemal wszystkie składniki odżywcze w bardzo dużych ilościach, dostarczając je skórze. Na szczególną uwagę zasługują antyoksydanty, pełnowartościowe białko, NNKT, żelazo, cynk, witamina E oraz witamina A, jest ich jednak znacznie więcej. Działanie produktu uznaje się więc za wyjątkowo wielokierunkowe.
Zobacz również: Maseczka ze Spiruliny
Oczywiście Spirulina jest produktem, który może być dodawany do wielu innych maseczek. Można dodać odrobinę do każdej poniższej maski, jak również do tych gotowych, możliwych do kupienia w każdej drogerii. Podobnie z Chlorellą, kolejną cenną algą, która wykazuje silne działanie oczyszczające w stosunku do skóry. Będzie więc bardzo dobrze ją oczyszczać i łagodzić objawy problemów dermatologicznych.
Zobacz również: Maseczka na twarz z Chlorelli
Domowa maseczka na twarz probiotyczna
Niekiedy skóra potrzebuje dawki probiotyków, czyli naturalnych, pożądanych bakterii tworzących mikroflorę skóry i utrzymujących jej właściwe pH. Dzięki temu będzie ona odporna na działanie czynników zewnętrznych. Taka maska rekomendowana jest zwłaszcza przy cerze problematycznej, np. przy trądziku, atopowym zapaleniu skóry, łojotokowym zapaleniu skóry twarzy, różnego rodzaju podrażnieniach. Wystarczy zmieszać ze sobą łyżkę gęstego kefiru z ½ łyżeczki mąki ziemniaczanej lub miodu naturalnego, a następnie nałożyć na skórę. Miód będzie bardziej wartościowym dodatkiem z tego względu, że zawiera w składzie enzymy, które dodatkowo wspierają florę bakteryjną skóry.
Równie dobrze sprawdzi się jednak nałożenie na twarz czystego kefiru, maślanki lub zsiadłego mleka, bez żadnych innych dodatków. Ważne, aby produkty te były naturalne, zatem aby nie miały żadnego smaku. Najlepiej nakładać je na twarz po schłodzeniu w lodówce, dzięki czemu zadziałają przeciwobrzękowo i usuną cienie pod oczami.
Zobacz również: Naturalne kosmetyki
Domowa maseczka na twarz na bazie olejków
Do przyrządzania domowych maseczek idealnie nadają się oleje roślinne. Co ważne, muszą być one nierafinowane, tłoczone na zimno, bardzo dobrej jakości. Zazwyczaj sprzedawane są w ciemnych, szklanych buteleczkach niewielkich rozmiarów. Wówczas wystarczy dodać taki olejek do dowolnej maski domowej lub sklepowej, aby cieszyć się walorami olejku. Co istotne, taki olejek należy zawsze dobrać indywidualnie do potrzeb skóry. Przykładowo olejek z czarnuszki siewnej świetnie sprawdzi się przy skórze problematycznej i cerze dojrzałej, zaś olejek makadamia przy cerze suchej.
Zobacz również: Maseczka z czarnuszki
Jeden z przepisów na olejkową maseczkę obejmuje zmieszanie 1/3 łyżeczki olejku z łyżką fusów po kawie, ½ łyżeczki sproszkowanej Spiruliny i odrobiną miodu, aby zmniejszyć gęstość całej konsystencji i nadać jej formę wygodną do aplikacji na twarz. Takie maseczki nadają się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, o ile olej zostanie dobrze dobrany.
Zobacz również: Olej z czarnuszki na skórę twarzy
Domowa maseczka na twarz owocowa
Ostatni przepis odnosi się do maseczki owocowej. Można wykonać ją z rozgniecionego, dojrzałego banana, który działa rozjaśniająco i ożywia zbyt suchą skórę, z rozgniecionych truskawek i malin, które są dla skóry bombą energetyczną, dodającą jej witalności i rozświetlającą ją, jak również z rozgniecionych owoców żurawiny, która działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, jednocześnie wzmacniając skórę. Do tak przyrządzonych owoców można dodać wspomniany wcześniej miód lub kefir, aby poprawić ich konsystencję. Dzięki temu będą łatwiejsze w nakładaniu na twarz.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Glinka R., Glinka M., Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii, 2008.
- Schwartz G., Leki i kosmetyki z morskiej apteki, Wydawnictwo Amber, Warszawa 2003.
Zostaw komentarz