Aktualizacja: 17 grudnia 2024
Pielęgnacja włosów zimą nie jest skomplikowana, o ile dbamy o jej systematyczność. Ważne, aby chronić włosy przed przemrożeniem i nadmiernym łamaniem, a także przed uszkadzaniem ich struktury w związku z wychodzeniem na zewnątrz przy niedosuszonej głowie. O czym należy pamiętać zimą, jeśli w pozostałe pory roku chcemy cieszyć się gęstymi i zdrowymi włosami?
Suszenie włosów
Po umyciu głowy należy pamiętać o dokładnym wysuszeniu włosów. Gdy są one całkowicie suche, najlepiej jeszcze dodatkowo odczekać 15-20 minut, aby skóra głowy złapała temperaturę otoczenia. Suszenie włosów jest rekomendowane przez trychologów nie tylko zimą, gdyż utrzymywanie wilgotnego środowiska na głowie sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, nasilając tym samym problemy z łupieżem, łojotokowym zapaleniem skóry czy świądem skóry głowy. Zimą natomiast dodatkowo wzrasta ryzyko uszkodzeń struktury włosów z tego względu, że wilgoć we włosach zamarza i rozsadza je od wewnątrz. Są one wówczas znacznie bardziej podatne na łamanie.
Jeśli musimy wyjść szybko z domu i wiemy, że włosy nie są w pełni dosuszone, koniecznie należy założyć czapkę, która maksymalnie ochroni włosy na całej ich długości. Najlepiej, aby czapka ta była wykonana z naturalnych materiałów, np. z bawełny. Dzięki temu pod nią nie stworzy się środowisko sprzyjające patogenom. Ważne jest również to, aby taką czapkę prać systematycznie, a nie tylko po zimie.
Odpowiednio dobrane kosmetyki
Aby dbać o włosy przez całą zimę, nie należy zapominać o odpowiednio dobranych kosmetykach. Samo mycie włosów szamponem nie jest wystarczające, ponieważ to okres wyjątkowo negatywnie działających czynników zewnętrznych. Także stosowanie odżywki do włosów może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, jeśli pominiemy pozostałe etapy pielęgnacji. W okresie zimowym szczególną uwagę należy poświęcić maskom regenerującym, które nakłada się na włosy 1-2 razy w tygodniu. Przykładem takiej silnie odżywczej i ochronnej maski jest choćby ta wykonana samodzielnie z dodatkiem Spiruliny w proszku. Raz w tygodniu zamiast maski na włosy nakładać można naturalny olejek roślinny dobrany indywidualnie do porowatości włosów. Olejowanie włosów cieszy się rosnącą popularnością nie bez powodu. Tworzy na powierzchni włosów barierę zabezpieczającą je przed czynnikami środowiskowymi.
Zobacz również: Maska ze Spiruliny na włosy
Dieta i suplementacja
O włosy należy dbać również od wewnątrz, dostarczając im wszystkich składników odżywczych i biologicznie aktywnych. Dieta powinna więc być bogata przede wszystkim w witaminy z grupy B (owoce, warzywa, drożdże, orzechy, nasiona, produkty pełnoziarniste), pełnowartościowe białko będące podstawowym budulcem włosów (Spirulina, mięso, ryby, owoce morza), cynk (ostrygi, mięso, jajka, sery podpuszczkowe, grzyby, produkty pełnoziarniste), krzem (otręby pszenne, ogórki, buraki cukrowe, kapusta, cebula, brązowy ryż).
Zobacz również: Młody jęczmień na włosy
Jeśli chodzi o suplementację, na szczególną uwagę zasługuje kolagen, kwas hialuronowy oraz Chlorella. Chlorella odpowiada za detoksykację organizmu, co pośrednio przekłada się na lepszą kondycję skóry głowy, a więc i włosów. Kwas hialuronowy nawilża tkanki i pozwala zatrzymać w nich wodę w jak największej ilości, z kolei kolagen jest kluczowym białkiem budulcowym niemal wszystkich tkanek organizmu, zwłaszcza skóry, z której wyrastają m.in. włosy.
Zobacz również: Olej z czarnuszki na włosy
Pielęgnacja włosów zimą
Zimą szczególną uwagę należy zwrócić na codzienne nawyki związane z pielęgnacją włosów. Przede wszystkim są nimi:
- unikanie bardzo wysokich temperatur oddziałujących bezpośrednio na strukturę włosa, w tym ograniczanie prostowania i kręcenia włosów lokówkami oraz suszenia ich najbardziej gorącym nawiewem suszarki;
- unikanie suszenia wstępnego włosów poprzez pocieranie ich ręcznikiem. Najlepiej pozwolić ręcznikowi chłonąć nadmiar wody poprzez owinięcie nim włosów;
- delikatne wiązanie włosów, unikając wiązania ich w bardzo ciasne koki czy wysokie kuce, co nie tylko negatywnie wpływa na ich strukturę, ale i może zwiększać ryzyko łysienia, także u kobiet;
- czesanie włosów dopiero po ich wysuszeniu, nigdy, gdy są jeszcze mokre.
Stosowane kosmetyki powinny mieć delikatny, naturalny skład. Dodatkowo w okresie zimowym świetnie sprawdzają się profesjonalne zabiegi na włosy, przywracające im blask, nawilżenie i wygładzające je.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia:
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Klonowska J., Kosmetologia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.
Zostaw komentarz