Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 grudnia 2024

Jak przechowywać gwiazdę betlejemską na drugi rok?Jak przechowywać gwiazdę betlejemską na drugi rok, aby zachowała świeży i zdrowy wygląd oraz aby cieszyła oczy domowników pięknymi, intensywnie barwnymi kwiatami? Z całą pewnością jest to jedna z najpopularniejszych roślin Bożego Narodzenia, dlatego jej obecność w wielu domach uznawana jest wręcz za obowiązek. Warto o nią zadbać odpowiednio do jej potrzeb.

Jak przechowywać gwiazdę betlejemską na drugi rok?

W klimacie europejskim, a zwłaszcza w Polsce, okres kwitnienia gwiazdy betlejemskiej przypada na miesiące od późnej jesieni (zwykle od listopada) do końca zimy (zwykle do końca stycznia). Należy jednak wiedzieć, że jest to roślina doniczkowa i wieloletnia, dlatego wcale nie trzeba wyrzucać jej po okresie świątecznym. Co zrobić, aby intensywnie zakwitła również w kolejnym roku, a nawet na przestrzeni kilku następnych lat?

Wybór zdrowej rośliny

Aby gwiazda betlejemska miała jak największą szansę na przetrwanie, należy zwrócić uwagę na roślinkę już na samym początku przygody z nią, a więc jeszcze wtedy, gdy znajduje się na półce sklepowej. Powinna być młoda, z w pełni wybarwionymi przykwiatkami oraz intensywnie zielonymi listkami. Nie może być na nich przebarwień, sporych lub częstych ubytków lub śladów po pasożytach. Jeśli będzie to roślina zdrowa, utrzymanie tego zdrowia w warunkach domowych stanie się banalnie proste.

Stan spoczynku gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska po okresie kwitnienia przechodzi w stan spoczynku, co przypada zwykle na okres marca / kwietnia i trwa przez kilka kolejnych miesięcy. W tym czasie nie kwitnie, jednak nie należy jej wyrzucać, ponieważ zachowuje zdolność kwitnienia na kolejne sezony zimowe. Należy:

  • przyciąć ją, usuwając zwiędnięte czy chore pędy, co pobudzi ją do dalszego wzrostu i uchroni przed chorobami;
  • ustawić ją w chłodnym pomieszczeniu, gdzie temperatura powietrza nie przekracza 13 stopni Celsjusza.

Jako że w łodygach gwiazdy betlejemskiej znajduje się trujący, lekko parzący sok, najlepiej przycinać ją w rękawiczkach.

Przesadzanie gwiazdy betlejemskiej

W okolicach maja nadchodzi czas, w którym powinniśmy przesadzić gwiazdę betlejemską do nowej donicy i pozostawić na 2-3 dni w suchym, zacienionym miejscu bez podlewania. Dzięki temu przyzwyczai się ona do nowych warunków stworzonych przez człowieka. Po tych 2-3 dniach ponownie ustawiamy donicę w innym miejscu, najlepiej jasnym i ciepłym, po czym obficie ją podlewamy. Pobudzi to korzenie do wzrostu i czerpania z gleby substancji odżywczych, co jest niezbędne do wzrostu młodych pędów. Od października aż do połowy listopada odcinamy ją od światła słonecznego na 15 godzin dziennie (można nakryć ją np. kartonem). Następnie pozostaje nam tylko czekanie, aż ponownie zabarwi się na czerwono.

Nawożenie gwiazdy betlejemskiej

W okresie wzrostu i kwitnienia gwiazda betlejemska wymaga systematycznego nawożenia. Należy pamiętać, że czynność ta, zwłaszcza przy właściwie dobranym nawozie, w dużym stopniu wpływa na atrakcyjne wybarwienie liści. Najlepiej sprawdzi się wieloskładnikowy nawóz mineralny do poinsecji i innych roślin doniczkowych. Bez trudności można kupić go w każdym sklepie ogrodniczym, a coraz częściej także w sklepach typu hipermarkety.

Zobacz również: Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska miała czerwone liście?

Gwiazda betlejemska gubi liście

Sporym problemem podczas wieloletniej pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej jest gubienie przez nią liści. Od czego może to zależeć i jak temu przeciwdziałać? Najczęstszym czynnikiem sprawczym jest przelanie gleby lub zapomnienie o jej obfitym podlaniu w okresie majowym, jak również ustawienie donicy w miejscu zbyt mocno nasłonecznionym. Gwiazdę betlejemską powinno się podlewać delikatnie, najlepiej co drugi dzień. Dodatkowo 2 razy w tygodniu można rozpylić wokół niej wodną mgiełkę.

Nie bez znaczenia pozostaje również gatunek wody. Im jest ona twardsza, tym bardziej zwiększa pH gleby – staje się ona coraz bardziej zasadowa. W konsekwencji tego spada możliwość przyswajania niektórych składników mineralnych.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami