Jak pozbyć się kaca i czym on dokładnie jest? Dlaczego warto szybko przeciwdziałać konsekwencjom nadmiernego spożycia alkoholu? Kac może pojawić się u każdego człowieka, który pije napoje alkoholowe – u niektórych wystarczą nawet mniejsze ich ilości. Co można wówczas zrobić? Oto sprawdzone rozwiązania.
Spis treści
Czym jest kac?
Pojęcie „kac” odnosi się do szeregu objawów związanych z nadmiernym dla danego organizmu spożyciem alkoholu. Nie ustalono, jakie ilości wywołują kaca, ponieważ są one osobniczo zmienne. U niektórych dolegliwości pojawią się już po dwóch piwach, u innych natomiast dopiero po całej butelce wina lub po jeszcze większych ilościach. Podstawowymi objawami kaca są: bóle głowy i zawroty głowy, nadwrażliwość na światło i nadwrażliwość na dźwięki, drażliwość, niepokój, nudności i wymioty, bóle brzucha oraz nadmierna potliwość ciała. Objawy kaca nie tylko uprzykrzają życie, ale również mogą mieć wiele konsekwencji takich jak łagodne odwodnienie organizmu, zaburzenia snu, podrażnienie układu pokarmowego i zaburzenia mikroflory jelitowej.
Zobacz również: Oczyszczanie organizmu z używek
Ciekawostką jest, że objawy kaca są największe w momencie, w którym stężenie alkoholu we krwi powraca do poziomu bliskiego zeru. Mogą utrzymywać się nawet 24 godziny lub dłużej, dlatego tak wiele osób szuka domowych bądź profesjonalnych metod radzenia sobie z kacem.
Jak pozbyć się kaca?
Na początku należy zaznaczyć, że nie istnieją metody, które sprawdzą się zawsze u każdego człowieka. Organizm ludzki w rozmaity sposób reaguje na poszczególne bodźce lub wykazuje odporność na nie. Dlatego szukanie działającej metody na kaca najczęściej odbywa się metodą prób i błędów. Za najskuteczniejszą metodę uznaje się kroplówki podawane przez personel medyczny, jednak nie każdy ma do nich dostęp na drugi dzień po upojeniu alkoholowym.
1. Kroplówki witaminowe
Mianem kroplówek witaminowych określa się zestaw witamin, antyoksydantów i składników mineralnych podawanych w formie płynu bezpośrednio do krwiobiegu. Tym samym mogą one zacząć działać od razu, uzupełniając utracone przez alkohol wartościowe składniki odżywcze. W efekcie pacjent nabiera sił i witalności, czuje się mniej zmęczony, a dolegliwości w krótkim czasie odchodzą w zapomnienie. Taka kroplówka może wspomóc w szybszym wydalaniu toksyn z ustroju. Podaje ją zawsze personel medyczny, np. pielęgniarka. W dużych miastach można zamówić taką usługę z dojazdem pod wskazany adres.
2. Smoothies detoksykujące
W dniu kaca warto pić smoothies owocowo-warzywne o działaniu oczyszczającym z toksyn. To bomba witamin i antyoksydantów, jednak podawana drogą doustną, a nie dożylną jak ma to miejsce przy wyżej opisanych kroplówkach. Do warzyw i owoców detoksykujących, z których warto skorzystać, zalicza się między innymi: buraki, marchew, brukiew, szpinak, jarmuż, seler naciowy, grejpfrut, jabłka, cytrynę, żurawinę, borówki czy inne owoce jagodowe. Do takiego koktajlu warto dodać porcję Chlorelli, która jest jednym z najsilniej działających naturalnych produktów oczyszczających z toksyn. W dniu kaca warto natomiast unikać spożywania żywności wysokoprzetworzonej, bogatej w cukier, jak również palenia papierosów czy dalszego picia alkoholu.
Zobacz również: Smoothie ze Spiruliną
Istnieje niepisany mit mówiący o tym, że w dniu kaca najlepiej wypić zimne piwo, które pozwoli pobyć się dolegliwości. Jest to prawda jedynie częściowa. Alkohol na drugi dzień może złagodzić część objawów, jednak to dodatkowa porcja etanolu wprowadzana do organizmu, w efekcie czego kac wydłuży się, podobnie jak czas zatruwania organizmu. Nie jest to zdrowe i rekomendowane rozwiązanie.
3. Nawodnienie organizmu
Aby maksymalnie wypłukać resztki alkoholu i toksyn z krwiobiegu, warto zadbać o wysokie nawodnienie organizmu. Rekomenduje się wypicie nawet 2-2,5 l wody, najlepiej wzbogaconej o elektrolity znajdujące się w miodzie, soku z cytryny, mięcie, soli kłodawskiej, soli himalajskiej czy innych naturalnych produktach znajdujących się niemal w każdym gospodarstwie domowym. Najlepiej podawać sobie wodę w mniejszych ilościach, ale systematycznie, niż wypić litr na jeden raz.
4. Aktywność fizyczna
Umiarkowana, spokojna aktywność fizyczna pozwana przyspieszyć krążenie krwi, a tym samym szybko pozbyć się metabolitów alkoholu znajdujących się w niej. Dodatkowo dotlenia organizm, rozbudza i dodaje energii. Poprawia samopoczucie. Wszystkie te aspekty są niezwykle ważne w przypadku kaca. Bardzo dobrze sprawdzą się więc spokojne spacery na łonie natury, jazda na rowerze przez las lub medytacja w ogrodzie. Nie należy natomiast się przemęczać, np. sprintami czy dźwiganiem ciężarów. U wielu osób będzie to zresztą nawet niemożliwe w związku z silnymi, nieprzyjemnymi objawami.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Ligenza T., Diagnostyka i postępowanie terapeutyczne w zatruciach alkoholem, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Ratownictwo medyczne.
- Wrotek K., Jak leczyć kaca, czyli syndrom dnia poprzedniego, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2008.
- Lazur J., Szewczyk A., Jękot B., Muszyńska B., Suplementy diety zawierające Chlorella Vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny, XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Kraków 2017.
Zostaw komentarz