Karp w galarecie to jedno z najpopularniejszych dań na wigilijnym stole u większości Polaków. Tradycja potrawy sięga dawien dawna, a jej smak jest ceniony w każdym regionie kraju. Istnieje mnóstwo urozmaiceń klasycznego przepisu na karpia w galarecie, warto znać jednak ten podstawowy przepis, aby później móc samodzielnie modyfikować go zgodnie z własnymi preferencjami.
Spis treści
Karp w galarecie – jak smakuje?
Karp w galarecie smakuje jak klasyczna, świeża ryba, choć niektóre karpie mogą dawać mułowaty posmak. Jest on intensywniejszy w przypadku bardzo dużych okazów. Przyjmuje konsystencję zimnej, gotowanej i miękkiej ryby, przy czym galareta jest zimna i sprężysta. Jak można więc się domyśleć, danie to spożywamy właśnie na zimno. Karp w galarecie wygląda dość wykwintnie i oryginalnie. Podawany jest na dużym półmisku, gdzie zostaje pokrojony w dzwonki i otoczony galaretą, wokół której znajdują się warzywa pokrojone w plastry. Najczęściej są nimi: marchew, pietruszka, seler i cebula. Idealnie pasują do ryby i galarety, przełamując delikatny ich smak.
Sprawdzony przepis na karpia w galarecie
Istnieje wiele różnych przepisów na karpia w galarecie, a jednym z podstawowych jest ten wykorzystujący następujące składniki:
- 2 filety z karpia;
- sok z połowy cytryny;
- 1 litr wody;
- 2 średnie marchwie;
- 1 średni korzeń pietruszki;
- kawałek korzenia selera;
- pół średniego pora lub cebula;
- garść groszku zielonego np. mrożonego;
- 3 łyżeczki żelatyny;
- przyprawy i zioła: garść natki pietruszki, 1,5 płaskiej łyżeczki soli, 1/3 łyżeczki ziaren pieprzu, 1 listek laurowy, 2 ziarna ziela angielskiego.
Odpowiednio przygotowanego i oczyszczonego karpia oprószamy solą i polewamy sokiem z cytryny, po czym umieszczamy je w naczyniu pod przykryciem i odkładamy do lodówki na 2-3 godziny. Po tym czasie rybę kroimy w plasterki (dzwonki) o podobnej szerokości. Po włożeniu karpia do lodówki przyrządzamy wywar na bulion. W garnku umieszczamy obrane warzywa (bez groszku) wraz z przyprawami i ziołami, po czym gotujemy przez około godzinę. Jeśli wcześniej odcinaliśmy płetwy i głowę karpia, dodajemy je do gotującego się bulionu. Po upływie godziny bulion odcedzamy. Z warzyw jedynie marchew wyjmujemy i kroimy – pozostałe warzywa nie nadadzą się do tego dania, lecz można wykorzystać je np. jako farsz do pierogów z mięsem lub do domowego pasztetu.
Teraz czas na właściwą część przepisu. W bulionie gotujemy przez około 15 minut kawałki karpia, pilnując, aby płomień palnika był niewielki. Po wyjęciu ryby układamy ją na docelowym półmisku, a w bulionie gotujemy zielony groszek przez około 3 minuty. Wyławiamy go za pomocą cedzaka i dodajemy do galarety razem z marchewką. Ostatecznie do bulionu dodajemy żelatynę. Gdy mamy wszystkie składniki, na półmisku wokół ryby układamy groszek i marchewkę, następnie zalewając wszystko bulionem z żelatyną. Odstawiamy danie do lodówki na kilka godzin.
Karp na Boże Narodzenie
Karp w galarecie jest jedną z 12 tradycyjnych potraw na wigilijnym stole w okresie świąt Bożego Narodzenia. Najczęściej podaje się go w całości, włącznie z głową, gdzie przyjmuje kształt owalnego naczynia, na którym jest podawany. To świąteczna potrawa serwowana popularna w szczególności na Lubelszczyźnie, gdzie mieszkańcy nie wyobrażają sobie wieczerzy wigilijnej bez karpia w galarecie.
Ciekawostką jest, że karp stanowi symbol spokoju i cierpliwości, zaś jego obecność na wigilijnym stole ma przynosić szczęście na cały nadchodzący rok. Zgodnie z jeszcze inną tradycją istnieje obowiązek wkładania w Boże Narodzenie łuski karpia do portfela, co ma przynosić danej osobie dobrobyt materialny przez cały nadchodzący rok. W różnych regionach Polski można spotkać różne warianty tej potrawy wigilijnej. Na przykład w Małopolsce dodaje się do galarety trochę wina, co nadaje jej wyjątkowy smak.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- https://aniagotuje.pl/przepis/karp-w-galarecie.
- Rasmusson B., Ryby w naszej kuchni. 200 przepisów na ryby i owoce morza. Jak sprawić, jak przyrządzić, jak podać, Wydawnictwo Rea, 2016.
Zostaw komentarz