Aktualizacja: 29 listopada 2024
Dlaczego grudnik więdnie lub zrzuca swoje kwiaty? Przyczyn tej niechcianej sytuacji może być kilka, a w każdym przypadku mamy na to realny wpływ. Właśnie dlatego tak dużo mówi się o znaczeniu znajomości potrzeb roślin, które się uprawia. Tylko wtedy możemy świadomie stworzyć im optymalne warunki do rozwoju i kwitnienia.
Spis treści
Dlaczego grudnik więdnie?
Grudniki to rośliny rosnące naturalnie na terenach dżungli krajów Ameryki Południowej. W Polsce spotkać je można wyłącznie jako rośliny doniczkowe. Kwitną w okresie zimowym, dlatego określa się je mianem kaktusów Bożego Narodzenia. Tym bardziej że należą do rodziny kaktusowatych. Ich uprawa jest prosta, o ile mamy wiedzę w tym zakresie. Przestrzeganie kilku prostych zasad sprawi, że grudniki będą estetycznie i obficie kwitnąć, ciesząc oczy domowników. Zdarzają się jednak sytuacje, w których grudnik więdnie. Z czego może to wynikać?
Przesuwanie doniczki
Grudniki są dość specyficznymi roślinami, jeśli chodzi o miejsce pobytu. Mogą rosnąć w różnych miejscach w domu, jednak źle znoszą wszelkie przesuwanie ich z miejsca na miejsce, a już tym bardziej przenoszenie. Zwłaszcza w momencie, gdy zaczynają kwitnąć. Jeśli więc chcemy zmienić miejsce położenia doniczki, należy poczekać, aż grudnik przestanie kwitnąć. Niechciane jest nawet obracanie donicy lub przesuwanie jej z jednego końca parapetu na drugi. Może to doprowadzić nie tylko do więdnięcia, o ile do przedwczesnego zrzucania kwiatków.
Nieprawidłowa lokalizacja
Doniczka z grudnikiem może stanąć w każdym miejscu w domu, o ile nie znajduje się ono w strefie przeciągów. Nie sprawdzą się więc punkty w korytarzach czy w miejscach przejściowych, np. między kotłownią a korytarzem. Doniczkę można postawić na parapecie wschodnio-południowym lub północnym, jednak nie na parapecie typowo południowym, gdzie słońce świeci najmocniej. Najlepiej sprawdzają się bowiem stanowiska z lekko rozproszonym światłem.
Brak składników odżywczych lub zła gleba
Od sierpnia do września, a więc przed okresem kwitnienia, rekomenduje się nawożenie grudnika specjalnymi nawozami do kaktusów raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Brak składników odżywczych w glebie może sprawić, że grudnik nie zakwitnie lub będzie kwitł ubogo, a w skrajnych przypadkach po prostu zacznie więdnąć. Podobna sytuacja pojawi się w momencie, gdy nie zadbamy o jakość gleby, w której rośnie. Najlepiej sprawdzają się gleby przepuszczalne, ale żyzne, np. przygotowane z piasku i torfu. Ciężka glina sprawi, że grudnik będzie więdnął i gnił.
Nieodpowiednie nawodnienie
Zarówno zbyt mała ilość wody, jak i zbyt duża, są dla grudnika niepożądane. Zwłaszcza zbyt obfite nawodnienie wywołuje gnicie korzeni i więdnięcie całych pędów, a także zwiększa ryzyko rozwoju chorób grzybiczych. Rekomenduje się podlewanie grudnika raz na tydzień w okresie kwitnienia oraz raz na 2-3 tygodnie w pozostałych miesiącach w roku. Aby dodatkowo dostarczyć grudnikowi witamin i minerałów, zaleca się raz na 3-4 tygodnie podlewanie go tzw. wodą bananową, czyli wodą przygotowaną na bazie skórek od banana.
Zobacz również: Czym podlewać grudnika?
Szkodniki
Grudnik może więdnąć w odpowiedzi na obecność szkodników. Należy jednak wiedzieć, że to roślina wyjątkowo odporna na nie, dlatego wszelkie niechciane szkodniki obserwuje się w nich niemiernie rzadko. Zagrożeniem mogą być tarczniki, których pozbycie się polega głównie na zdjęciu patyczkiem kosmetycznym wszystkich robaczków, a następnie zastosowanie odpowiednio dobranego środka ochrony rośliny. Innym szkodnikiem może być przędziorek, czyli drobny pajączek o wielkości maksymalnie do 0,8 mm. W sklepach istnieją jednak bardzo skuteczne preparaty na nie.
Nieodpowiednia temperatura
Grudnik może więdnąć w momencie, gdy znajduje się w zbyt ciepłym pomieszczeniu. Optymalną temperaturą jest 24-25 stopni C, zaś w okresie kwitnienia około 15 stopni C. Jeśli jest ona wyższa, roślina nie będzie mieć stworzonych tak dobrych warunków do wzrastania, jak mogłoby mieć to miejsce.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Czekalski M., Ogólna uprawa roślin ozdobnych, Wrocław 2010.
- Danae H., Domowa dżungla. Jak wypełnić każdy dom szczęśliwymi roślinami, Wydawnictwo Publicat, 2022.
Zostaw komentarz