Czym podlewać grudnika, aby zakwitł stosunkowo szybko i aby kwiaty utrzymywały się jak najdłużej? Jakie potrzeby w związku z domową uprawą ma ta roślina? Znajomość takich informacji jest niezbędna, aby móc maksymalnie zadbać o domowe rośliny i stworzyć im jak najlepsze warunki do rozwoju.
Spis treści
Grudnik – charakterystyka
Grudnik, znany również jako szlumbergera, nazywany jest także kaktusem Bożego Narodzenia lub zygokaktusem. Określenia te nawiązują zarówno do jego przynależności do rodziny kaktusowatych, jak i do charakterystycznego okresu kwitnienia przypadającego na czas świąteczny. Z wyglądu grudnik charakteryzuje się:
- spłaszczonymi, członowanymi pędami kępiasto wyrastającymi z podłoża, tworzącymi coś na kształt ogniw w łańcuchach;
- karbowanymi lub ostro zakończonymi brzegami pędów;
- małymi, licznymi kwiatami wyrastającymi na wierzchołkach najmłodszych pędów, mającymi z reguły jaskrawe kolory.
W klimacie europejskim przedstawicieli tego rodzaju uprawia się jako ozdobne rośliny doniczkowe, a przy znajomości podstawowych zasad uprawy jest ona wyjątkowo łatwa.
Grudnik w naturze
W warunkach naturalnych grudniki są jednak epifitami, czyli roślinami rosnącymi na innych roślinach, jednak nieprowadzącymi pasożytniczego trybu życia. Dziko spotkać je można zwłaszcza w dżunglach zlokalizowanych na terenach Ameryki Południowej.
Kiedy kwitnie grudnik?
Grudnik to jedna z najpopularniejszych roślin w okresie jesienno-zimowym, ponieważ właśnie na te miesiące przypada okres jej kwitnienia, a kwiaty te są wyjątkowo estetyczne i przyjemne dla oka. Jego nazwa nawiązuje do charakterystycznego czasu kwitnienia, który przypada na okres świąteczny. Roślina ta wymaga odpowiednich warunków do rozpoczęcia kwitnienia, które może trwać kilka tygodni, ciesząc oko pięknymi, kolorowymi kwiatami.
Czym podlewać grudnika?
Najprostszym sposobem jest podlewanie grudnika wodą, podobnie jak robi się to przy większości innych roślin doniczkowych uprawianych we własnym domu czy mieszkaniu. Chcąc jednak jeszcze intensywniej wpłynąć na rozwój tej rośliny, można posłużyć się specjalnie przygotowanymi mieszankami. Klasyczną jest ta wykonana z następujących składników:
- skórki z dwóch dojrzałych bananów;
- ciepła woda.
Skórki umieszcza się w litrowym szklanym słoju, a następnie zalewa ciepłą wodą, zakręca i odstawia w ciepłe miejsce na około 24 godziny. Po tym czasie wyciąga się skórki z banana, a zlany płyn miesza ze zwykłą wodą w stosunku 1:1. Całość ponownie odstawia się na dobę lub dwie, a następnie wykorzystuje do podlewania roślin. Tak przygotowana woda bananowa ma w swoim składzie bardzo dużo potasu i witaminy C, ale również innych witamin i minerałów, które służą domowym roślinom. Wystarczy podlewać nią grudniki raz na 2-3 tygodnie.
Jak często podlewać grudnika?
Grudnik nie jest rośliną wymagającą. W okresie kwitnienia zazwyczaj potrzebuje ona podlewania raz w tygodniu, szczególnie gdy trzyma się ją na parapetach w chłodnym miejscu. Z kolei, kiedy przejdzie w stan spoczynku, nawadnia się ją nawet co kilka tygodni.
Grudnik – wymagania
Pozostałe wymagania dotyczące uprawy grudnika prezentują się następująco:
- gleba – powinna być lekka, nigdy gliniasta czy ciężka. Najlepiej sprawdza się torf wymieszany z piachem;
- stanowisko – powinno mieć dostęp do rozproszonego światła. Grudnik nie lubi mocno nasłonecznionych miejsc. Dobrze sprawdzą się parapety i powierzchnie od strony południowo-wschodniej;
- temperatura – grudnik najlepiej czuje się w temperaturze około 25 stopni C, jednak gdy nadchodzi czas jego kwitnienia (a więc porą zimową), należy przygotować mu temperaturę około 15 stopni C.
Co niezmiernie ważne, grudniki są wyjątkowo wrażliwe na zmianę miejsca pobytu. Szczególnie jeśli zaczynają kwitnąć, absolutnie nie można zmieniać miejsca ich położenia – nie przenosimy doniczki, ani nawet nie obracamy jej wokół. Konsekwencją tego może być zrzucanie kwiatków, a w skrajnych przypadkach nawet usychanie pędów.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Czekalski M., Ogólna uprawa roślin ozdobnych, Wrocław 2010.
- Danae H., Domowa dżungla. Jak wypełnić każdy dom szczęśliwymi roślinami, Wydawnictwo Publicat, 2022.
Zostaw komentarz