Warzywa liofilizowane to żywność poddana procesowi liofilizacji, czyli usunięcia wody z zamrożonego produktu przez sublimację lodu. Uważa się, że takie produkty spożywcze są wyjątkowo odżywcze, ponieważ zachowują wszystkie składniki, a przy okazji walory zapachowe, smakowe i wizualne. Produkty liofilizowane są smaczne i lekkie, w związku z czym cieszą się ogromną popularnością w podróży.
Spis treści
Liofilizacja – na czym polega?
Liofilizacja to proces, w przebiegu którego rozpuszczalnik (zwykle woda) jest usuwany z zamrożonego roztworu. Odbywa się to z pominięciem stanu ciekłego poprzez sublimacje tzn. bezpośrednią przemianę lodu w parę, w warunkach próżni. Temperatura produktu jest wówczas niższa niż -10 stopni C. Cały proces liofilizacji można opisać w następujących etapach:
- zamrażanie produktu umieszczonego w próżniowej komorze pod ciśnieniem atmosferycznym;
- suszenie produktów, co może odbywać się np. na niepodgrzewanych półkach dzięki promieniowaniu cieplnemu pobieranemu z otoczenia.
Suszenie sublimacyjne nie powoduje degradacji cieplnej materiału. Co to oznacza w praktyce? Otóż zachowany zostaje kształt i wygląd surowca oraz największa ze znanych szybkość ponownego uwodnienia. Wystarczy zalać warzywa liofilizowane wodą, aby przywrócić ich estetyczny wygląd i pierwotne rozmiary. Należy jednak mieć na uwadze, że liofilizacja nie zabija bakterii. Właśnie z tego względu warzywa czy owoce muszą być przed tym procesem odpowiednio oczyszczone.
Zalety liofilizacji
Choć liofilizować można praktycznie wszystkie produkty spożywcze, także jajka, mięso, nabiał czy nawet gotowe posiłki, największą popularnością cieszą się liofilizowane owoce oraz warzywa. Do ich największych zalet można zaliczyć:
- brak utraty swoich wartości odżywczych;
- zajmowanie niewielkiej ilości miejsca w plecaku czy torebce oraz mała masa ostateczna, dzięki czemu można mieć je zawsze pod ręką;
- niski koszt procesu, choć mimo wszystko i tak jest on wyższy niż przy innych formach obróbki, np. przy samym mrożeniu warzyw;
- brak konieczności używania chemicznych konserwantów, aby móc wydłużyć przydatność warzyw do spożycia;
- zachowanie walorów smakowych i zapachowych, a także swojej pierwotnej konsystencji po ponownym uwodnieniu;
- bardzo długi okres przydatności do spożycia, wynoszący nawet 10-15 lat.
Warzywa liofilizowane są smaczne, pełnowartościowe i zachęcające do spożycia. Mogą stanowić idealne uzupełnienie diety, jednak nie powinny być stałym zamiennikiem świeżych warzyw.
Warzywa liofilizowane – jak i kiedy jeść?
Po warzywa liofilizowane można sięgać w wielu różnych sytuacjach, także dnia codziennego, gdy chcemy zjeść zdrową przekąskę, oglądając telewizję lub podczas przerwy na studiach lub w pracy. Żywność liofilizowana najczęściej jednak rekomendowana jest w sytuacjach, w których nie ma możliwości przygotowania klasycznego posiłku, np. podczas górskiej wędrówki, biwakowania, łowienia ryb bądź innych wycieczek. Tym bardziej że zajmą niewiele miejsca w plecaku. Przekąski i warzywa liofilizowane wystarczy zalać wodą, aby cieszyć się ich smakiem i właściwościami odżywczymi. Może to być zarówno woda ciepła, jak i zimna.
Zobacz również: Zdrowe przekąski
Warzywa liofilizowane – ile kosztują?
Warzywa liofilizowane są droższe niż ich surowe, nieobrobione odpowiedniki, jednak jeśli będą spożywane okazjonalnie, nie stanowią znacznego obciążenia domowego budżetu. Przykładowo opakowanie 30 g liofilizowanego brokułu kosztuje średnio 10 zł, podczas gdy średnia cena sklepowa surowego brokułu wynosi 5 zł za 1 kg.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Ciurzyńska A., Lenart A., Siemiątkowska M., Wpływ odwadniania osmotycznego na barwę i właściwości mechaniczne liofilizowanych truskawek, Acta Agrophysica, 17/2011.
- Zalewska M., Otreszko-Arski A., Zalewski M., Wpływ suszenia konwekcyjnego i liofilizacji na barwę wybranych owoców, ABiD, 3/2016.
- Narbutt O., Dąbrowski H., Dąbrowska G., Proces liofilizacji, jego zastosowanie i wybrane mechanizmy obronne organizmów przed odwodnieniem, Edukacja Biologiczna i Środowiskowa, 2/2017.
Zostaw komentarz