Kolagen do picia
Kolagen do picia

Maska ze Spiruliny na włosyMaska ze Spiruliny na włosy jest naturalnym, bezpiecznym i niezwykle skutecznym kosmetykiem, przeznaczonym do pielęgnacji każdego rodzaju włosów. Aby zauważyć oczekiwane efekty, należy jednak nakładać ją na włosy systematycznie. To standard postępowania zarówno w świadomej pielęgnacji ciała, jak i w suplementacji.

Co to jest Spirulina?

Spirulina jest algą (glonem) z gromady sinic. Tak naprawdę jest niebiesko-zieloną cyjanobakterią, która jednak niezwykle efektywnie wspiera ludzkie zdrowie. Stanowi powszechny składnik planktonu w szczególności na terenach jezior Afryki. Współcześnie pozyskuje się ją w skali masowej w różnych częściach świata, np. w Tajwanie. Pod mikroskopem przyjmuje postać spirali, stąd właśnie jej nazwa. Spirulina jest skarbnicą przede wszystkim:

Zobacz również: Spirulina w kosmetyce.

Spirulina – jaką wybrać?

Podstawowym składnikiem maski jest oczywiście Spirulina, dlatego należy zakupić wysokiej jakości suplement diety, który będzie zarówno środkiem kosmetycznym, jak i produktem do spożywania. Spirulina powinna być hodowana wyłącznie w czystych wodach, ponieważ z łatwością wiąże minerały i składniki znajdujące się w wodzie (niestety także toksyny i zanieczyszczenia). Produkt dostępny jest jako Spirulina w proszku oraz jako Spirulina w tabletkach. Jeśli chcemy przygotowywać z niego maseczki, peelingi i inne kosmetyki, należy jednak zdecydować się na wersję sproszkowaną, która będzie znacznie bardziej komfortowa. Spirulina w tabletkach również będzie odpowiednia, pod warunkiem, że to dobrej jakości produkt, pozbawiony dodatków takich jak lepiszcza, przeciwzbrylacze czy konserwanty. Takie tabletki można łatwo rozkruszyć w moździerzu, dzięki czemu zyskujemy czysty proszek ze Spiruliny.

Maska ze Spiruliny na włosy – przepis

Podstawowy przepis na maskę do włosów ze Spiruliny:

Wszystkie składniki należy dokładnie zmieszać ze sobą, aż do uzyskania gęstej masy. Nakłada się ją bezpośrednio na włosy i pozostawia na około 25-30 minut, po czym dokładnie zmywa. Istnieje wiele urozmaiceń klasycznego przepisu. Zamiast wody można użyć jogurtu naturalnego, maskę śmiało można wzbogacić o odrobinę oleju roślinnego dobranego do porowatości włosów, zaś żółtko jajka zadziała dodatkowo regenerująco i odżywczo. Ważne jest, aby takiej maski nie zmywać gorącą wodą, lecz ciepłą. Ostatnie polanie głowy i włosów powinno odbyć się z wykorzystaniem wody chłodnej, aby domknąć łuski włosów.

Maska ze Spiruliny na włosy – działanie

Spirulina jest skarbnicą aminokwasów i pełnowartościowych białek, zatem może być podstawą masek proteinowych. Skupiają się one na wzmacnianiu struktury włosa, dodatkowo przyspieszając jego regenerację. Polisacharydy zawarte w omawianej aldze normalizują produkcję sebum przez gruczoły łojowe, wykazują właściwości ochronne, nawilżające i przeciwzapalne. Taka maska nakładana bezpośrednio na skórę głowy świetnie sprawdzi się w przypadku osób borykających się z przetłuszczaniem włosów czy łupieżem.

Zobacz również: Która Spirulina jest najlepsza?

Systematyczne stosowanie maski ze Spiruliną na włosy wpłynie na wygładzenie i ochronę struktury włosa, nawilżenie oraz zmniejszenie łamliwości kosmyków. Staną się pełne blasku, łatwiejsze w codziennej stylizacji i przestaną się nieprzyjemnie elektryzować, np. podczas zdejmowania swetra. Korzyści odniesie także owłosiona skóra głowy. Warto zaznaczyć, że maska z dodatkiem czystej Spiruliny może być z powodzeniem nakładana na skórę twarzy i całego ciała. Także jeśli zostanie przyrządzona zgodnie z wyżej opisaną recepturą.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ferent B., Zarzycki K., Charakterystyka wybranych właściwości leczniczych cyjanobakterii z rodzaju Arthrospira, 2/2015.
  2. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  3. Jękot B., Rzewińska A., Hałaszuk P., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, Medicina Internacia Revuo, 1/2016.
  4. Kaniewska M., Kosmetologia, podstawy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne Sp. z.o.o., Warszawa 2011.
  5. Martini M., Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami