Jak zmywać olej z włosów, aby nie uzyskać efektów tłustych, nieestetycznych i brudnych włosów po zabiegu olejowania? Nakładanie olejów roślinnych na włosy ma ponad tysiącletnią tradycję i potwierdzone rezultaty. Można je stosować bez względu na rodzaj włosów, najlepiej z częstotliwością 1-2 razy w tygodniu. Co warto wiedzieć o zmywaniu oleju i pielęgnacji włosów po olejowaniu?
Jak zmywać olej z włosów?
Zmywanie oleju z włosów wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. To bardzo tłusty produkt, który oblepia kosmyki, a jego cząsteczki nie łączą się ani z wodą ani z szamponem. Dlatego jeśli zdecydujemy się na olejowanie włosów, a następnie umyjemy je klasycznie, czyli szamponem do włosów, spora część oleju i tak na nich pozostanie, nie reagując na szampon. W efekcie uzyskamy tłuste i nieświeże włosy, a nie o to docelowo nam chodzi. Nie ma także znaczenia, jak silny będzie szampon, którego użyjemy.
Zobacz również: Olejowanie włosów olejem z czarnuszki.
Najskuteczniejszą metodą zmywania oleju z włosów jest tzw. emulgacja. Wystarczy lekko spłukać ciepłą wodą nadmiar oleju z włosów, odsączyć je, a następnie nałożyć na nie wybraną odżywkę lub maskę do włosów. Zawierają one składniki, które wchodzą w interakcję z olejem, zatem będzie on mógł zostać sprawnie zmyty. Po nałożeniu odżywki warto odczekać 10-20 minut, aby składniki kosmetyku i oleju połączyły się ze sobą, a także aby włosy zostały dodatkowo zregenerowane działaniem odżywki. Po tym czasie kosmetyki spłukuje się ciepłą wodą i myje włosy szamponem. Najlepiej, aby szampon ten był naturalny i delikatny dla włosów. Nie powinien posiadać w składzie SLS czy SLES.
Zobacz również: Emulgowanie włosów.
Emulgowanie oleju odżywką
Nie każdy olej łatwo się zmywa, nawet po emulgowaniu. Dla przykładu olej rycynowy, olej słonecznikowy czy olej lniany charakterystyczne do pielęgnacji włosów wysokoporowatych zmywa się znacznie trudniej, niż masło shea lub olej kokosowy, którymi olejuje się włosy niskoporowate. Wówczas może pojawić się konieczność ponownej emulgacji, czyli po prostu dwukrotnego nałożenia odżywki. Wtedy wystarczy za pierwszym razem nałożyć odżywkę na 5 minut, spłukać ją, umyć włosy szamponem i ponownie nałożyć odżywkę na 5-10 minut, kończąc zabiegi ostatecznym umyciem włosów szamponem.
Jak dbać o włosy po olejowaniu?
Aby włosy zostały w dobrej kondycji i były po prostu piękne, jednocześnie należy stosować się do ogólnych zaleceń dotyczących pielęgnacji włosów podczas ich mycia oraz po umyciu. Są to przede wszystkim:
- unikanie polewania włosów bardzo gorącą wodą, przy czym ostatnie polanie powinno odbyć się z wykorzystaniem wody chłodnej, aby domknąć łuski włosów;
- unikanie tarcia włosów ręcznikiem podczas ich osuszania – znacznie lepiej sprawdzi się owinięcie ich ręcznikiem, aby nadmiar wody wchłonął się w bawełnę;
- czesanie włosów dopiero po ich wysuszeniu, jako że czesanie mokrych włosów powoduje ich uszkodzenia, zwłaszcza łamanie i rozciąganie;
- ograniczenie do minimum zabiegów stylistycznych wykorzystujących bardzo wysokie temperatury, np. prostowanie włosów i kręcenie ich lokówką;
- suszenie włosów nawiewem chłodniejszym, nigdy najbardziej gorącym, jaki oferuje wybrana suszarka;
- systematyczne przycinanie końcówek włosów, gdy są już rozdwojone;
- unikanie chodzenia spać z niedosuszonymi włosami, a także wychodzenia na zewnątrz z niedosuszonymi włosami.
Jednocześnie należy pamiętać, że równie ważna jest pielęgnacja skóry głowy, ponieważ w dużej mierze to właśnie od niej zależy ich ogólny wygląd. Rekomenduje się więc peelingi do skóry głowy, wcierki, a także specjalne serum, które może odżywić cebulki włosów. Ważnym elementem pielęgnacji włosów jest suplementacja i zdrowa dieta. Składnikami niezbędnymi do prawidłowego wzrastania włosów są m.in.:
Z kolei kwas hialuronowy wspomoże nawilżenie włosów.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Pawłowska N., Pielęgnacja włosów. Podręcznik włosomaniaczki.
- Kamińska A., Jabłońska K., Drobnik A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Zostaw komentarz