Kolagen do picia
Kolagen do picia

Co robić, gdy spotyka się dzika?Co robić, gdy spotyka się dzika? Ta wiedza może uratować zdrowie i życie, a niemal zawsze wpłynie na poczucie bezpieczeństwa i świadomość postępowania. Warto znać ją osobiście oraz uczyć nią własne dzieci czy bliskich, bez znaczenia, czy mieszkamy na wsi czy w mieście. Dziki są zwierzętami coraz mocniej rozszerzającymi swoje naturalne stanowiska bytowe, zatem można je spotkać nawet w dużych miastach. A gdy mają młode, są szczególnie niebezpieczne.

Dzik – charakterystyka

Dzik (łac. sus scrofa) to gatunek dużego, lądowego ssaka łożyskowego, należącego do rodziny świniowatych. W środowisku naturalnym żyje niemal na całym terenie Europy, także w Polsce we wszystkich częściach kraju. Choć jego naturalne stanowiska obejmują tereny leśne i mocno zarośnięte, dziki spotyka się coraz powszechniej również na terenach przedmiejskich i miejskich, co może wiązać się ze zmniejszaniem objętości terenów zielonych w kraju. Ciekawostką jest, że dziki są przodkami świni domowej, znanej każdemu człowiekowi – oba gatunki zwierząt są mocno ze sobą spokrewnione. Poza naturalnym zasięgiem występowania dziki uznaje się za gatunek inwazyjny.

W Polsce dzik jest pospolitym przedstawicielem tzw. zwierzyny czarnej, czyli grupy zwierząt niezrzucających poroża, natomiast od 3 sierpnia 2017 nie podlega ochronie sezonowej. Samicę dzika nazywa się lochą, samca – knurem lub odyńcem, natomiast młode – warchlakami. Młode dziki można rozpoznać po charakterystycznym, paskowanym umaszczeniu. Zwierzęta te są wszystkożerne. Na co dzień spożywają żołędzie, korzenie, grzyby, dżdżownice, gryzonie, owady, a nawet padlinę. Zdobywają pokarm, głównie przekopując ziemię swym wrażliwym, wydłużonym ryjkiem, przy czym zmysł węchu jest u nich najmocniej rozwinięty.

Czy dziki są niebezpieczne dla ludzi?

W większości przypadków dziki nie atakują ludzi bez powodu – widząc ich, same oddalają się z danego miejsca. Jednak w obliczu zagrożenia lub gdy bronią swoich młodych, mogą mocno poturbować osobę, którą uznają za niebezpieczną, powodując nawet jej śmierć wskutek obrażeń wewnątrznarządowych. Należy pamiętać, że dziki mają niezwykle twarde i mocne ryje, zakończone dodatkowo kłami. Najlepiej nie mieć z nimi bliższego kontaktu.

Co robić, gdy spotka się dzika?

W momencie, gdy spotka się dzika, najlepiej stanąć nieruchomo i poczekać, aż zwierzę uzna nas za niewielkie lub żadne zagrożenie. Gdy odwróci wzrok lub w sytuacjach, gdy jeszcze w ogóle nas nie dostrzegł, należy bardzo spokojnie, cicho i powoli oddalić się z miejsca zdarzenia. Jeśli dzik jest sam lub w stadzie dorosłych osobników, niemal pewne jest, że cała sytuacja zakończy się wyłącznie odrobiną strachu. Gdy obok dorosłych dzików są jednak młode, z całą pewnością nie należy wykonywać gwałtownych ruchów czy uciekać. Dziki biegają z prędkością aż 10 m/s, co jest wynikiem bardzo dobrym dla tak masywnych zwierząt. Szanse na ucieczkę są wówczas marne. Najważniejsze zasady obowiązujące podczas spotkania z dzikiem:

  • unikaj zbliżania się do młodych, a ich dotykanie jest wręcz całkowicie zabronione. Nawet jeśli w pobliżu nie dostrzegasz dorosłych osobników;
  • nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie odganiaj dzika, nie krzycz;
  • nie biegnij, oddalaj się z miejsca spotkania bardzo powolnym krokiem. Nie spuszczaj przy tym zwierzęcia z oka, aby móc szybko zareagować, jeśli jednak zacznie Cię gonić;
  • rozpoznawaj sygnały ostrzegawcze – jeśli dzik zaczyna głośno sapać, oznacza to, że przygotowuje się do ataku. To jedyna sytuacja, w której możesz przyspieszyć kroku.

Podsumowując, podczas spotkania z dzikiem należy zachować spokój, unikać gwałtownych ruchów i powoli oddalić się, nie zbliżając się do młodych. Jeśli zwierzę zaczyna sapać, to sygnał ostrzegawczy, by przyspieszyć kroku i zwiększyć dystans.

Jak uciekać przed dzikiem?

A co robić, jeśli dzik zacznie biec w naszą stronę? Wówczas rzeczywiście należy uciekać, jednak w konkretny, przemyślany sposób. Początkowo można biec prosto, jednak jeśli zauważymy, że dzik zaczął się niepokojąco zbliżać, należy gwałtownie odskoczyć w bok lub szybko zmienić kierunek. Dziki nie są zwrotne, zatem istnieje znacznie większa szansa, że zdołamy uciec, zanim on zawróci. Jeśli mimo naszych działań dziki są agresywne i nie odpuszczają, ostatecznym rozwiązaniem jest wejście na wysoki obiekt znajdujący się w pobliżu lub masywne drzewo. Dziki nie potrafią się wspinać, jednak mniejsze drzewka lub lżejsze obiekty stojące są w stanie przewrócić, co należy zawsze mieć na uwadze.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami