Kolagen do picia
Kolagen do picia

NeurochirurgNeurochirurg to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem (zwłaszcza operacyjnym / zabiegowym) chorób i patologii dotyczących układu nerwowego. To niezwykle istotna dziedzina medycyny w XXI wieku, ponieważ obserwuje się wzrost częstości przypadków wymagających takiego działania.

Neurochirurg – kto to?

Neurochirurg jest lekarzem specjalistą, a więc absolwentem 6-letnich studiów medycznych na kierunku lekarskim i osobą po ukończeniu specjalizacji z zakresu neurochirurgii. Ze względu na wyjątkową trudność tej dziedziny, specjalizacja trwa 10 lat. Wszystko dlatego, że lekarz najpierw musi odbyć specjalizację z chirurgii ogólnej, trwającą 6 lat, aby móc rozpocząć specjalizację z neurochirurgii, trwającą dodatkowo 4 lata. Łączny czas nauczania wynosi więc aż 16 lat.

Neurochirurg – czym się zajmuje?

Neurochirurg diagnozuje i leczy operacyjnie choroby i różnego rodzaju przypadłości dotyczące układu nerwowego – zarówno obwodowego układu nerwowego, jak i ośrodkowego układu nerwowego. Są nimi m.in.:

I wszystkie inne patologie, które wymagają leczenia operacyjnego. Przykładowo w przypadku guzów, torbieli czy cyst pojawia się konieczność ich dokładnego usunięcia, jednak przy maksymalnej ostrożności, aby nie doszło do podrażnienia czy uszkodzenia struktur nerwowych znajdujących się w pobliżu. Z kolei przy wodogłowiu zabieg neurochirurgiczny jest już bardziej skomplikowany i obejmuje wszczepienie zastawki, a dokładniej mówiąc – tzw. implantacja bocznika. Nadmiar płynu mózgowo-rdzeniowego z komory w mózgu może być wówczas odprowadzany do innej jamy ciała za pomocą elastycznej rurki.

Kiedy do neurochirurga?

Wizyta u neurochirurga może okazać się niezbędna w przypadku objawów sugerujących poważne choroby w obrębie układu nerwowego, które w przyszłości (bliższej lub dalszej) mogą wymagać leczenia operacyjnego. Takimi objawami są m.in.:

  • bardzo silne bóle głowy i zawroty głowy;
  • częste omdlenia i stany przedomdleniowe;
  • objaw Parinauda;
  • powiększenie obwodu głowy;
  • utrata czucia w obrębie kończyny lub innej części ciała;
  • utrata zakresu ruchu lub funkcji kończyny lub innej części ciała wskutek patologii nerwowych;
  • silne bóle kręgosłupa uniemożliwiające normalne funkcjonowanie, w tym zaawansowane dyskopatie;
  • nagła spastyczność mięśniowa;
  • drżenia i tiki kończyn, których wcześniej nie było.

I wiele innych. Do neurochirurga bardzo często trafia się przez skierowanie przez innego specjalistę, ewentualnie w trybie nagłym, co ma miejsce np. przy udarach mózgu. Wówczas pacjent jest przekazywany neurochirurgowi pod opiekę jeszcze na oddziale ratunkowym lub szpitalnym.

Wizyta u neurochirurga – jak się do niej przygotować?

Wybierając się do neurochirurga na zaplanowaną wizytę, należy zabrać ze sobą wszelką posiadaną dokumentację medyczną. Bardzo ważne są przede wszystkim badania obrazowe (RTG, MRI, TK, USG), ale i badania laboratoryjne. Jednocześnie należy przypomnieć sobie (lub zapisać na kartce) nazwy przyjmowanych leków, jeśli u pacjenta stosowana jest farmakoterapia. Nie ma innych zaleceń dotyczących przygotowania pacjenta, chyba że lekarz zaleci coś dodatkowo.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Fuller G., Lindsay K., Bone I., Neurologia i neurochirurgia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami