Kolagen do picia
Kolagen do picia

Owoce liofilizowaneOwoce liofilizowane to ceniony produkt spożywczy, idealnie nadający się jako przekąska w ciągu dnia lub na bardziej ekstremalne i wysiłkowe wycieczki, gdy pojawia się konieczność szybkiego dostarczenia skoncentrowanych witamin, minerałów i antyoksydantów do organizmu. Wybrane owoce poddawane są procesowi suszenia sublimacyjnego, pozwalającemu na zachowanie walorów smakowych i odżywczych jednocześnie.

Na czym polega liofilizacja?

Liofilizacja jest od dawna jedną z najskuteczniejszych metod utrwalania produktu spożywczego (klasycznie warzyw i owoców) przy jednoczesnym zachowaniu jego walorów odżywczych. Wykorzystuje zjawisko sublimacji lodu w produkcie, w efekcie czego tworzy się struktura w postaci pustych porów. Można zatem stwierdzić, że metoda polega na usunięciu wilgoci z zamrożonego materiału na drodze sublimacji lodu, z pominięciem stanu ciekłego. Odbywa się to w warunkach pod obniżonym ciśnieniem, w zakresie 15-150 Pa. Ciekawostką jest, że suszenie sublimacyjne nie powoduje degradacji cieplnej materiału, zachowany zostaje kształt i wygląd surowca oraz największa ze znanych szybkość ponownego uwodnienia, co z kolei ma ogromny wpływ na zastosowanie takich produktów na co dzień w kuchni lub w podróży.

Do najchętniej wybieranych i kupowanych owoców liofilizowanych zalicza się:

Tak naprawdę proces ten nadaje się do wykorzystania przy wszelkich owocach, a nawet i warzywach.

Owoce liofilizowane – zalety

Owoce liofilizowane mają mnóstwo zalet. Do kluczowych należą:

  • zachowanie walorów smakowych i zapachowych, a także łatwa możliwość przywrócenia atrakcyjności wizualnej owoców;
  • zachowanie walorów odżywczych i prozdrowotnych, ponieważ suszenie sublimacyjne nie wpływa destrukcyjnie na zawartość witamin, minerałów, antyoksydantów, błonnika czy innych związków biologicznie aktywnych;
  • wydłużenie terminu przydatności do spożycia;
  • łatwość w przechowywaniu takich produktów – nie trzeba trzymać ich w lodówce, co jest niezbędne w przypadku mrożonek;
  • lekkość – owoce i warzywa liofilizowane są niezwykle lekkie i z pewnością nie obciążą bagażu w podróży;
  • ograniczenie rozwoju drobnoustrojów patogennych w żywności.

Podsumowując, owoce liofilizowane są smaczne, zdrowe i praktyczne w użytkowaniu. Praktycznie jedyną wadą ich przyrządzania może być cena. Uważa się, że produkty liofilizowane mogą być nieco droższe niż tradycyjne produkty spożywcze, których przydatność do spożycia wydłużana jest innymi technikami. Należy też zwrócić uwagę, aby kupione owoce liofilizowane nie zawierały w składzie dodatkowych konserwantów (jest to całkowicie zbędne).

Owoce liofilizowane – jak jeść?

Spożywanie owoców liofilizowanych jest bardzo proste. Klasyczny sposób wiąże się z jedzeniem takich owoców bez żadnej obróbki, czyli bezpośrednio z opakowania w formie smacznej i zdrowej przekąski. Sprawdza się to zwłaszcza podczas wycieczek i wędrówek, np. górskich, gdy chcemy w krótkim czasie dostarczyć organizmowi cukru, witamin i minerałów niezbędnych do dalszej, intensywnej aktywności fizycznej.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednak spożywanie ich po połączeniu z dowolnym płynem, np. wodą, sokiem, mlekiem, jogurtem. Będą idealnym dodatkiem do owsianek, kisieli czy budyniów, ponieważ w kontakcie z płynem stają się miękkie i zwiększają swoją objętość, jednocześnie wracając do swojego pierwotnego wyglądu. Tym samym są bardziej sycące i po prostu (zdaniem większości konsumentów) smaczniejsze. Warto zaznaczyć, że wówczas tracą jednak swoją chrupkość. Sposób spożycia powinien więc zależeć od preferencji i oczekiwań.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Zalewska M., Otreszko-Arski A., Zalewski M., Wpływ suszenia konwekcyjnego i liofilizacji na barwę wybranych owoców, ABiD, 3/2016.
  2. Domin M., Grądzka A., Klauza F., Doświadczalna ocena twardości liofilizatorów truskawek, Acta Sci. Pol. Technica Agraria, 14(3-4) 2015, 41-51.
  3. Ciurzyńska A., Lenart A., Siemiątkowska M., Wpływ odwadniania osmotycznego na barwę i właściwości mechaniczne liofilizowanych truskawek, Acta Agrophysica, 17/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami