Foniatra jest lekarzem specjalistą zajmującym się na co dzień badaniem i leczeniem różnorodnych problemów związanych z narządem głosu, a więc z wydawaniem przez człowieka dźwięków i zdolnością mowy. Często współpracuje z audiologiem, specjalistą od narządu słuchu, jako że obie te zdolności zmysłowe są ściśle ze sobą powiązane.
Spis treści
Foniatra – kto to?
Foniatrą jest lekarz specjalista, a więc osoba po ukończeniu 6-letnich studiów lekarskich na wydziale medycznym, która następnie odbyła i ukończyła specjalizację z foniatrii, co kończy się stosownymi egzaminami zawodowymi. Specjalizacja z audiologii i foniatrii jest dostępna dla lekarzy posiadających specjalizację II stopnia z jednej z wymienionych dziedzin:
- otorynolaryngologia;
- audiologia;
- foniatria.
Posiadanie specjalizacji z audiologii i foniatrii upoważnia do diagnozowania, leczenia i rehabilitowania oraz ustalenia rokowania na poziomie specjalistycznym zaburzeń słuchu, głosu, mowy i procesu komunikatywnego.
Foniatra – czym się zajmuje?
Lekarz foniatra zajmuje się przede wszystkim:
- diagnostyką i leczeniem chorób narządu słuchu i równowagi, w tym wykonywaniem i interpretacją badań słuchu i badań układu równowagi, a także chorób narządu głosu, mowy i połykania;
- przeprowadzeniem diagnostyki różnicowej;
- prowadzeniem leczenia farmakologicznego w przebiegu wyżej wymienionych chorób;
- przeprowadzaniem podstawowych zabiegów diagnostycznych i leczniczych w zakresie otochirurgii i fonochirurgii;
- prowadzeniem oraz nadzorowaniem procesu rehabilitacji w chorobach narządów słuchu i równowagi oraz głosu i mowy w warunkach ambulatoryjnych, szpitalnych oraz uzdrowiskowo-sanatoryjnych;
- orzekaniem o potrzebie rehabilitacji leczniczej, czasowej niezdolności do pracy, uszczerbku na zdrowiu, jak również wydawaniem orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia pacjentom ubiegającym się o przyznanie świadczeń.
Wskazaniami do konsultacji foniatrycznej są między innymi:
- chrypka;
- zmiana zabarwienia głosu;
- ostry ból gardła i krtani;
- utrata głosu;
- trudności w mówieniu lub oddychaniu przez usta;
- jakiekolwiek inne problemy z emisją głosu.
Zwłaszcza jeśli dolegliwości te utrzymują się nieco dłużej, np. powyżej 2-3 tygodni i nie przemijają pomimo zastosowania domowych metod czy podstawowych leków przepisanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Jak wygląda wizyta u foniatry?
Wizyta u lekarza foniatry rozpoczyna się szczegółowym wywiadem zdrowotnym, jeśli tylko pacjent jest w stanie choć trochę wydobyć z siebie głos. Jeśli nie, można zdecydować się na opisanie problemu na kartce, a następnie wręczenie jej lekarzowi. Następnie specjalista sprawdza budowę i ewentualne patologie gardła, a następnie przystępuje do bardziej szczegółowych badań. Obejmują one badanie:
- narządu głosu;
- rezonatorów głosu;
- toru oddechowego;
- postawy ciała;
- artykulacji.
Nierzadko konieczne jest wykonanie badania endoskopowego, aby dokładnie uwidocznić struny głosowe. Za pomocą specjalnego mikrofonu lekarz foniatra może dodatkowo nagrać próbki dźwięku, które emitowane są przez pacjenta. Nagrane dźwięki analizuje specjalny program komputerowy, który zwraca szczególną uwagę nie tylko na częstotliwość, ale także na natężenie dźwięków.
Narząd głosu – problemy
Najczęstszymi problemami związanymi z głosem i zdolnością mowy są:
- dysfonia czynnościowa;
- niedomykalność głośni;
- obrzęk Reinkego (przyrost fałdów głosowych);
- niedowład oraz porażenie poszczególnych fałdów głosowych;
- opóźniony rozwój mowy;
- wyraźne wady wymowy.
Problemy te mogą wystąpić spontanicznie w każdym wieku, jednak szczególnie niebezpieczne są u małych dzieci, które znajdują się dopiero na etapie rozwoju mowy. Konsekwencjami wszelkiego rodzaju zaburzeń narządu głosu może być bowiem upośledzenie rozwoju mowy, wady wymowy, a nawet opóźnienie rozwoju emocjonalnego.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografa
- Pruszewicz A., Obrębowski A., Zarys foniatrii klinicznej, Wydawnictwo UM Poznań, Poznań 2019.
Zostaw komentarz