Kolagen do picia
Kolagen do picia

Warzywa psiankowateWarzywa psiankowate to systematyczna nazwa roślin wykorzystywana w odniesieniu aż do około 2500 gatunków, do których zalicza się popularne i lubiane w Polsce warzywa takie jak pomidor czy ziemniak. Łacińskie określenie tej grupy brzmi Solanaceae. Tego typu rośliny spotkać można na całym świecie i w każdej strefie klimatycznej.

Warzywa psiankowate – charakterystyka

Rośliny psiankowate (łac. Solanaceae) to różnego rodzaju rośliny, w tym również warzywa, charakteryzujące się niezwykle cennym i bogatym składem oraz właściwościami odżywczymi. Zasiedlają cały świat, w tym nawet pustynie czy wilgotne lasy tropikalne. Poza warzywami w tej grupie systematycznej spotkać można także byliny, pnącza, krzewy, a nawet drzewa, co czyni rośliny psiankowate wyjątkowo szerokim zakresem organizmów eukariotycznych. Tak naprawdę bardzo trudno jest ustalić cechy charakterystyczne dla wszystkich lub nawet większości roślin tej grupy. Są one niezwykle różnorodne.

Warzywa psiankowate – przykłady

Do najpopularniejszych warzyw psiankowatych w Polsce zaliczyć można między innymi:

  • pomidory – skarbnica likopenu, witaminy C i witaminy K. Stanowią klasyczny dodatek kanapek, sałatki caprese, ale i wielu dań mięsnych czy makaronowych. Można je jeść na surowo lub po obróbce cieplnej. W gronie pomidorów znaleźć można ponadto mnóstwo odmian, np. pomidory koktajlowe czy pomidory malinowe;
  • bakłażany uznawane za silne afrodyzjaki, stanowią dobre źródło witaminy C, witamin z grupy B oraz flawonoidów, którym zawdzięczają swój ciemny kolor. Bardzo dobrze smakują w daniach jednogarnkowych lub po upieczeniu;
  • ziemniaki – niskokaloryczne warzywo dające silne uczucie sytości na dłużej. Mają mnóstwo składników mineralnych. Nie spożywa się ich jednak na surowo, ponieważ wymagają odpowiedniej obróbki. Klasycznymi daniami z wykorzystaniem ziemniaków w kuchni polskiej są choćby placki ziemniaczane, pierogi ruskie czy różnego rodzaju zapiekanki ziemniaczane z dodatkami warzywno-mięsnymi;
  • papryki papryka jest bardzo dobrym źródłem witaminy C i witaminy E, a także karotenoidów. Jest przy tym niskokaloryczna i ma niski indeks glikemiczny. Nadaje się do spożycia w wersji surowej, choć równie dobrze można ją gotować, piec, smażyć, a nawet grillować.

Zobacz również: Naturalne afrodyzjaki w kuchni.

Ciekawostką jest, że do grona roślin psiankowatych zaliczają się również cenione w kuchni polskiej przyprawy takie jak chili, pieprz cayenne czy curry. Innymi roślinami są m.in. bieluń, miechunka, mandragora, nolana, tytoń, petunia, pokrzyk oraz browalia.

Warzywa psiankowate – czy są zdrowe?

Warzywa psiankowate, podobnie jak inne rodzaje warzyw, uznawane są za niezwykle zdrowe i wartościowe w diecie każdego człowieka. Oczywiście wymienia się różnego rodzaju przeciwwskazania do spożycia konkretnych warzyw, np. potwierdzona alergia na nie. Nie każde warzywo psiankowate sprawdzi się też u ludzi z chorobami, ponieważ wielu pacjentów z refluksem skarży się na nasilenie objawów zgagi po spożyciu papryki, zaś smażone ziemniaki nie będą dobre przy niestrawności i chorobach wątroby. Odpowiednio przygotowane warzywa psiankowate są jednak cennym uzupełnieniem diety, po wcześniejszym wykluczeniu przeciwwskazań do ich spożywania.

Warzywa psiankowate – jak jeść?

Istnieje mnóstwo różnorodnych przepisów na przyrządzanie warzyw psiankowatych. Praktycznie każde takie warzywo można poddawać obróbce termicznej, a więc je gotować, smażyć czy piec w piekarniku. Z pomidorów przygotowuje się niezwykle lubianą w naszym kraju zupę pomidorową czy sos do makaronu, ziemniaki są podstawą niemal każdego dania w Polsce (zarówno zup, jak i drugich dań), natomiast papryka to klasyczny składnik leczo. Sposób obrobienia i przyrządzenia warzyw psiankowatych zależy więc od ich rodzaju.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Nix S., Podstawy żywienia i dietoterapia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2024.
  2. Włodarek D., Lange E., Kozłowska L., Głąbska D., Dietoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.a
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami