Kolagen do picia
Kolagen do picia

Pielęgnacja rany pooperacyjnej w domuPielęgnacja rany pooperacyjnej w domu powinna być szczególnie staranna i zgodna z zaleceniami medycznymi, ponieważ nawet niewielkie zaniedbanie może doprowadzić do zakażenia lub rozejścia się brzegów rany. Warto sięgać wyłącznie po sprawdzone środki farmakologiczne czy domowe metody, po konsultacji z lekarzem lub pielęgniarką.

Pielęgnacja rany pooperacyjnej w domu – na czym polega?

Pielęgnacja rany pooperacyjnej w domu powinna być każdorazowo dobrana do świeżości tej rany, jej rodzaju, rozległości, a nawet przyczyny, która doprowadziła do jej wystąpienia. Nieco inaczej leczy się bowiem ranę pooparzeniową, gdy wykonywany był przeszczep skóry, a inaczej rozległą ranę pooperacyjną powstałą wskutek głębokiego cięcia. Podobnie inne postępowanie zostanie wdrożone w przypadku trudno gojącej się rany, inne przy świeżej ranie pourazowej, a jeszcze inne przy ranie przestarzałej.

Rana pooperacyjna prawidłowo gojąca się

Jeśli rana pooperacyjna goi się prawidłowo, po upływie 48 godzin należy zdjąć opatrunek i pozostawić skórę w kontakcie z powietrzem. Każdego dnia nie należy jednak zapominać o toalecie całego ciała, aby utrzymywać je w wysokiej czystości. Mamy wówczas pewność, że zarazki z innych części ciała nie przeniosą się przypadkowo na ranę. Rany nie należy myć bezpośrednio, jednak może po niej spływać woda z pianą z mydła. Jeśli zaleci tak lekarz, codziennie należy delikatnie przemywać ranę środkiem odkażającym.

Rana pooperacyjna nieprawidłowo gojąca się

Nie każda rana pooperacyjna goi się jednak prawidłowo. Wówczas należy pozostawić opatrunek tak długo, jak to konieczne do ustabilizowania tego stanu, przy czym codziennie (a w skrajnych przypadkach, gdy ropy i wydzieliny jest dużo, nawet dwukrotnie w ciągu dnia) należy ten opatrunek zmieniać. Do zmiany opatrunku wykorzystujemy jałowe gaziki, środek dezynfekujący, a nierzadko specjalistyczne preparaty np. na bazie srebra. Lekarz może zlecić maści z antybiotykiem, jeśli doszło do bakteryjnego nadkażenia rany.

Zobacz również: Zakażenie rany – objawy i leczenie.

Dużą popularnością cieszą się gotowe już opatrunki hydrożelowe, zawierające w sobie środki odkażające i antybakteryjne. Przykłada się je bezpośrednio do rany pooperacyjnej, a następnie obwiązuje gazą lub bandażem elastycznym. Takie opatrunki zawsze należy wykorzystywać po konsultacji z lekarzem, ponieważ nie każda trudno gojąca się rana ich wymaga.

Wskazania do wizyty u lekarza

Wizyta u lekarza jest niezbędna, gdy pojawią się niepokojące objawy:

  • ból rany;
  • silne i nagłe zaczerwienienie rany;
  • rozejście brzegów rany;
  • sączenie się ropnej lub cuchnącej wydzieliny z rany;
  • narastanie obrzęku;
  • pieczenie i silne pulsowanie rany;
  • gorączka.

Objawy te świadczą o stanie zapalnym, a często też o dodatkowej infekcji, która wdarła się w ranę. Wymaga to odmiennego, specjalistycznego podejścia medycznego, aby nie doszło do poważnych powikłań zdrowotnych.

Mobilizacja blizny

Jeśli rana się zagoi, a szwy zostaną już zdjęte, należy pamiętać o właściwej mobilizacji blizny. Dzięki temu unikniemy utworzenia się patologicznych zrostów między właściwymi tkankami ciała, a blizną, co w takim przypadku mogłoby generować ból, pieczenie, niedoczulicę skórną i inne przykre dolegliwości. Naukę mobilizacji blizny przeprowadzi fizjoterapeuta, zaś w późniejszym czasie z łatwością można to robić samodzielnie w domu.

Pielęgnacja rany pooperacyjnej w domu – jak zmieniać opatrunek?

Stary opatrunek należy delikatnie zerwać, a jeśli przysechł lub zbytnio przywarł do skóry, można zmoczyć go wodą lub jeszcze lepiej – 0,9% NaCl (solą fizjologiczną). Przed nałożeniem nowego opatrunku rana powinna być delikatnie przemyta czystym, jałowym gazikiem nasączonym płynem dezynfekcyjnym, o ile lekarz nie zalecił inaczej. Nie należy mocno pocierać rany, aby nie doszło do jej podrażnienia czy rozejścia się brzegów. Gdy przemyta rana przeschnie, zakłada się czysty opatrunek, którego wielkość powinna być tak dobrana, aby przykryć ranę.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ziółkowski G., Ochocka B., Malara M., Sobania M., Czechowska D., Pielęgnacja skóry i rany, Katowice 2011.
  2. Ślusarska B., Zarzycka D., Majda A., Podstawy pielęgniarstwa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Lublin 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami