Młody jęczmień a niedoczynność tarczycy to dwa terminy mocno ze sobą powiązane. Zielony, młody jęczmień zaliczany jest do grona superfood, a jego systematyczne spożycie uzupełnia wszelkie niedobory pokarmowe, które mogą pojawić się w przebiegu przewlekłych chorób tarczycy. Działanie prozdrowotne tego produktu na gospodarkę hormonalną zostało niejednokrotnie potwierdzone klinicznie.
Spis treści
Młody jęczmień – co to jest?
Zielony jęczmień, nazywany także młodym jęczmieniem, to młode sadzonki jęczmienia (do 200 godzin od momentu wykiełkowania), charakteryzujące się ponadprzeciętną zawartością chlorofilu i antyoksydantów. W składzie znajdują się też:
- liczne witaminy;
- składniki mineralne;
- błonnik pokarmowy;
- aminokwasy;
- NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.
Na podstawie licznych badań klinicznych wykazano, że młody, zielony jęczmień może wspierać czynność wszystkich układów ustroju, a jednym z nich jest układ endokrynny, czyli układ dokrewny.
Niedoczynność tarczycy – opis choroby
Niedoczynność tarczycy to przewlekła choroba gruczołu tarczowego wywołana niedoborem tyroksyny (hormonu T4) i związana z niewystarczającym działaniem hormonu T3 (trijodotyronina) w komórkach ludzkiego organizmu. Jeżeli niedobór w produkcji hormonów jest konsekwencją uszkodzenia samej tarczycy, mamy do czynienia z pierwotną niedoczynnością. Natomiast jeśli przyczyną są zaburzenia stymulacji ze strony przysadki mózgowej, mówimy o niedoczynności wtórnej. Nieleczona niedoczynność tarczycy prowadzi do szeregu zaburzeń, spośród których najczęściej występują następujące:
- ospałość, ogólne zmęczenie pomimo prawidłowej ilości snu;
- nadmierne wypadanie włosów;
- zaparcia i różnego rodzaju zaburzenia trawienia;
- zaburzenia miesiączkowania;
- spowolnienie przemiany materii;
- wzrost masy ciała;
- obrzęki.
U niektórych pacjentów można zauważyć tendencję do zachowań depresyjnych czy ogólnych wahań nastroju. Typowa jest także sucha, zimna i blada skóra o żółtawym odcieniu. Bez względu na przyczynę choroby, niedoczynność tarczycy stanowi bezwzględne wskazanie do rozpoczęcia leczenia substytucyjnego. Lekiem z wyboru jest sól sodowa lewoskrętnej tyroksyny w dawce dobowej ustalanej indywidualnie dla każdego chorego. Równie istotnym elementem leczenia jest dieta i suplementacja, uzupełniające niedobory pokarmowe składników, które są tak ważne przy tej chorobie i których niedobór jest bardzo częsty.
Młody jęczmień a niedoczynność tarczycy
Jednym z rekomendowanych przy niedoczynności tarczycy suplementów diety jest właśnie młody jęczmień. Jest on źródłem fenyloalaniny oraz tyrozyny – dwóch aminokwasów, których w każdym wieku potrzebuje tarczyca do prawidłowego funkcjonowania. Wykazuje również właściwości przeciwzapalne, a różnego nasilenia stany zapalne są obserwowane przy chorobach tarczycy i innych gruczołów dokrewnych. Może więc łagodzić występujące dolegliwości.
Jako że w przebiegu niedoczynności tarczycy obserwuje się zmęczenie, ospałość i brak energii, ponownie warto podkreślić znaczenie młodego jęczmienia. Zawiera on mnóstwo chlorofilu, antyoksydantów i witamin, których właściwy poziom dodaje energii i zwiększa codzienną motywację. Oczyszczenie ustroju z zalegających w nim toksyn także bezpośrednio przekłada się na zdrowie tarczycy i całą gospodarkę hormonalną.
Zobacz również: Oczyszczenie organizmu z toksyn.
Warto też zaznaczyć, że w młodym jęczmieniu znajdują się pewne ilości jodu. Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do niedoczynności tarczycy, w celach prewencyjnych suplementacja jodem jest wskazana. A co w przypadku pacjentów zmagających się już z tą chorobą? Jod uczestniczy w produkcji hormonów tarczycy, czyli trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4), których w przebiegu niedoczynności tarczycy brakuje. Warto zatem przyjmować odpowiednie jego ilości, jednak niezbyt wysokie. Dla upewnienia się zawsze dobrym rozwiązaniem jest konsultacja lekarska.
Chlorella z rozerwaną ścianą komórkową to w 100% naturalny, wysokiej jakości produkt. Potwierdzeniem tego są uzyskane certyfikaty świadczące o jakości w jakich warunkach została wyhodowana i wyprodukowana alga Chlorella od bioalgi.
Zobacz tutaj ...
Sproszkowany sok z trawy młodego jęczmienia to bogate źródło niezbędnych i wysoko skoncentrowanych składników odżywczych. Wspomaga oczyszczanie organizmu z zalegających toksyn ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kawka K., Lemieszek M., Prozdrowotne właściwości młodego jęczmienia, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 1/2017.
- Pelc J., Zielony jęczmień, Specjalistyczny Portal dla Dietetyków, luty 2017.
- Kobus-Cisowska J., Ocena możliwości wykorzystania trawy jęczmiennej odmian jarych i ozimych jako składnika zbożowych produktów funkcjonalnych, Technika Rolnicza Ogrodnicza Leśna, 2/2020.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zostaw komentarz