Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 12 listopada 2024

BlastocystozaBlastocystoza to choroba układu pokarmowego, dotycząca głównie jelita cienkiego i jelita grubego. Wywołują ją pierwotniaki o nazwie Blastocystis hominis. Bardzo łatwo do przeniesienia ich z człowieka na człowieka, dlatego podstawą profilaktyki jest odpowiednia higiena osobista. Ciekawostką jest, że nie każdy przypadek wymaga leczenia.

Blastocystoza – przyczyny

Blastocystozę wywołują pierwotniaki z rodzaju Blastocystis, bytujące w przewodzie pokarmowym człowieka i zwierząt. To organizmy kosmopolityczne, jednokomórkowe, beztlenowe, eukariotyczne. Do zakażenia człowieka najczęściej dochodzi drogą fekalno-oralną bądź przez układ pokarmowy, gdy dany człowiek spożyje pokarm zanieczyszczony cystami pierwotniaka. Gatunek Blastocysts hominis występuje na całym świecie, dlatego choroba ta stanowi zagrożenie na każdym kontynencie. Brak dostatecznej higieny osobistej znacznie zwiększa ryzyko zakażenia.

Szacuje się, że w krajach rozwiniętych do zarażenia dochodzi u ponad 5% populacji, jednak w krajach rozwijających się choroba może dotyczyć nawet 75-80% populacji. Ciekawostką jest, że wiele osób zarażonych Blastocystis nie wykazuje żadnych objawów chorobowych. Co więcej, takie bezobjawowe nosicielstwo może trwać miesiącami, a nawet latami.

Blastocystoza – objawy

Blastocystis hominis to jeden z najczęściej wykrywanych pierwotniaków jelita grubego człowieka. Choć może występować bezobjawowo i tak dzieje się w większości przypadków, niekiedy chorobie towarzyszą dolegliwości takie jak:

Jeśli blastocystoza już wystąpi, często miewa przebieg łagodny i samoograniczający. Charakteryzować ją może przejściowe lub trwałe nosicielstwo pierwotniaka w przewodzie pokarmowym. Dlatego każdy, kto raz przeszedł blastocystozę, musi mieć na uwadze, że pierwotniaki mają szansę do pozostania w jego organizmie na dłużej.

Diagnostyka blastocystozy

Aby zdiagnozować blastocystozę, lekarz powinien zlecić szczegółowe badanie mikroskopowe parazytologiczne kału, w którym wykrywa się trofozoity lub cysty pasożyta. Jest więc nieinwazyjne i bezpieczne, możliwe do wykonania w każdym wieku, bez żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Rzadziej pojawia się konieczność wykonania innych badań.

Zobacz również: Jak myć ręce?

Blastocystoza – leczenie

Jeśli blastocystoza przebiega bezobjawowo, nie wdraża się zupełnie żadnego leczenia. Leczenie nie jest też konieczne w przypadku łagodnych objawów, ponieważ zwykle reagują one dobrze na domowe metody, np. dietę lekkostrawną i odpoczynek. Profesjonalna terapia blastocystozy ma zastosowanie jedynie w przypadku pacjentów z uporczywymi objawami klinicznymi. Podaje im się metronidazol w dawce 250-750 mg na dobę przez 5-10 dni. Alternatywą jest furazolidon, który przepisywany jest zwłaszcza małym dzieciom.

Przy mniej nasilonych objawach stosuje się wspomniane wcześniej leczenie domowe, mające działanie głównie objawowe. Przykładowo przy bólach brzucha i biegunkach wdraża się dietę lekkostrawną, napary z imbiru i nawodnienie organizmu, natomiast przy zmęczeniu sięgnąć można po suplementy diety takie jak:

W przypadku blastocystozy bardzo ważna jest profilaktyka, szczególnie podczas podróżowania do krajów słabo rozwiniętych. Opiera się ona przede wszystkim na unikaniu spożywania wody i żywności niewiadomego pochodzenia, potencjalnie zanieczyszczonych cystami pierwotniaka, a także na częstym myciu rąk, zwłaszcza po wizycie w miejscu publicznym. Nie ma żadnej szczepionki na Blastocystis hominis, dlatego tak istotna jest higiena.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Rudzińska M., Kowalewska B., Sikorska K., Diagnostyka laboratoryjna zarażeń Blastocystis – wyzwania i kontrowersje, Journal of Laboratory Diagnostics, Diagn Lab. 2020; 56(1): 27-34.
  2. Rudzińska M., Badania nad występowaniem i zróżnicowaniem genotypowym Blastocystis izolowanych od ludzi i wybranych grup zwierząt w województwie pomorskim, Gdańsk 2021.
  3. Więcek S., Zakażenia pasożytnicze przewodu pokarmowego u dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami