Kolagen do picia
Kolagen do picia

Reakcja analizyReakcja analizy (inaczej: reakcja rozkładu), w jej przebiegu związki chemiczne ulegają rozpadowi na mniejsze cząsteczki bądź na pierwiastki. To jeden z podstawowych rodzajów reakcji chemicznych, tuż obok reakcji syntezy czy reakcji wymiany.

Na czym polega reakcja analizy?

Na samym początku warto wiedzieć, czym w ogóle jest reakcja chemiczna. Mianem tym określa się proces, w przebiegu którego z jednych substancji tworzą się nowe, nazywane produktami, o zupełnie innych właściwościach niż substancje wyjściowe, nazywane substratami. Reakcja analizy jest klasycznym przykładem reakcji chemicznej.

W jej przebiegu z jednego złożonego substratu powstają dwa lub więcej nowych produktów. Jako że jest to rozkład, końcowe produkty są mniejszymi cząsteczkami bądź nawet pojedynczymi pierwiastkami. Można przedstawić to schematycznie następująco: AB -> A + B. Z kolei na określonym przykładzie reakcja analizy może prezentować się następująco:

  • CaCO3 -> CaO + CO2 – na tym przykładzie z węglanu wapnia powstaje tlenek wapnia oraz tlenek węgla (IV);
  • NH4Cl -> NH3 + HCL – na tym przykładzie z chlorku amonu powstaje amoniak oraz chlorowodór;
  • 2 CuO -> 2 Cu + O2 – na tym przykładzie z tlenku miedzi (II) powstaje miedź i tlen, rozpada się więc on na dwa odrębne pierwiastki.

Takich przykładów jest znacznie więcej. Na reakcjach analizy bazuje chemia organiczna i chemia nieorganiczna. Są one m.in. podstawą tworzenia nowych związków w różnych dziedzinach przemysłu, zwłaszcza tych bezpośrednio związanych z chemią i przetwórstwem.

Co warto wiedzieć o reakcjach analizy?

Reakcje analizy mogą mieć charakter odwracalny. W praktyce oznacza to tyle, że produkty powstałe w wyniku danej reakcji mogą powrócić do swoich pierwotnych związków wyjściowych, a więc do substratu. Przykładem jest wymieniony wcześniej rozkład węglanu wapnia (CaCO₃). W odpowiednich warunkach tlenek wapnia i dwutlenek węgla mogą ponownie ulec przekształceniu w węglan wapnia. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie reakcje analizy są odwracalne. Na tą kwestię wpływa wiele czynników zewnętrznych, takich jak temperatura, ciśnienie, rodzaj użytych związków wyjściowych oraz obecność katalizatorów.

Reakcja analizy w organizmie człowieka

Reakcje analizy zachodzą każdego dnia w organizmie człowieka. Przykładem jest choćby proces rozkładu glukozy (cząsteczka cukru znajdująca się we krwi) na dwie cząsteczki kwasu pirogronowego oraz ATP, co zwie się fachowo procesem glikolizy. Przyczynia się on do pozyskiwania energii dla pracujących komórek, np. podczas wykonywania aktywności fizycznej. Tak naprawdę energia zużywana jest przez organizm nie tylko podczas ruchu czy uprawiania sportu, ale w każdej minucie. Nawet u osób odpoczywających czy leżących. Energia jest bowiem niezbędna do procesów trawienia, produkcji hormonów, oddychania i wielu innych.

Jeszcze innym przykładem reakcji analizy zachodzącej w ciele człowieka jest lipoliza, czyli rozpad tłuszczów. W jej przebiegu z trójglicerydów tworzą się kwasy tłuszczowe oraz glicerol. Znaczenie tej reakcji jest duże – również pozwala na pozyskanie energii dla pracujących komórek, lecz w tym przypadku z tłuszczów, a więc głównie w sytuacjach, gdy w organizmie brakuje już cukrów do pracy, a praca ta dalej jest konieczna.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Solomons G., Fryhle C., Snyder S., Chemia organiczna, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami