Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 28 października 2024

Czym jest miażdżyca i czy da się ją cofnąć?Choroby krążenia od wielu lat stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Jedną z nich jest miażdżyca, choroba, która prowadzi do zwężenia tętnic w wyniku odkładania się cholesterolu, lipidów i innych substancji w ich ścianach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak powstaje miażdżyca oraz jakie daje objawy?

Miażdżyca – co to za choroba?

Miażdżyca to choroba przewlekła układu krążenia, która długo może nie dawać widocznych objawów. W jej przebiegu dochodzi do ogniskowego gromadzenia się blaszki miażdżycowej w ścianach naczyń krwionośnych, co powoduje ich zwężenie i tym samym utrudnia swobodny przepływ krwi. Blaszki miażdżycowe są zbudowane głównie z cholesterolu, a także z komórek zapalnych, włókien kolagenu i mięśni. Miażdżyca najczęściej dotyczy tętnic wieńcowych, szyjnych, udowych i podkolanowych. Nieleczona zwiększa ryzyko niedokrwienia mózgu i zawału mięśnia sercowego.

Jakie objawy mogą wskazywać na rozwój miażdżycy?

Objawy miażdżycy często są niejednoznaczne i mogą pojawić się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Symptomy bywają bardzo zróżnicowane. Ich rodzaj i stopień nasilenia w dużej mierze zależy od tego, które tętnice uległy zwężeniu. Miażdżyca tętnic wieńcowych może powodować takie objawy jak:

  • zaburzenia rytmu serca,
  • duszności,
  • ból i uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Natomiast miażdżyca tętnic doprowadzających krew do mózgu przeważnie daje następujące symptomy:

  • drętwienie kończyn,
  • paraliż mięśni,
  • silne bóle głowy,
  • pogorszenie widzenia,
  • zaburzenia mowy.

Czy miażdżycę można cofnąć?

Zwężenie tętnic jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. W takim wypadku niezwykle ważne jest szybkie rozpoznanie choroby i podjęcie skutecznego leczenia. Pacjenci często zastanawiają się, czy zmiany miażdżycowe można cofnąć? Okazuje się, że częściowo jest to możliwe, ale wymaga od pacjenta całkowitej zmiany dotychczasowego stylu życia i ścisłego stosowania się do zaleceń lekarza. Poza leczeniem farmakologicznym należy zadbać o zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną oraz zrezygnować z palenia tytoniu i innych używek. Niezwykle ważna jest również odpowiednia suplementacja, preparatami zawierającymi kwasy omega-3, koenzym Q10 oraz witaminy D, C, K i E, które wspierają organizm w walce z miażdżycą. Witamina K lek jest szczególnie istotna, ponieważ wpływa na krzepliwość krwi, bierze udział w metabolizmie wapnia i zapobiega jego odkładaniu się w naczyniach krwionośnych.

Stosowanie suplementów diety w trakcie leczenia miażdżycy należy skonsultować z lekarzem, aby uniknąć potencjalnych interakcji z lekami oraz ryzyka przedawkowania niektórych substancji. Wybierając suplementy diety z pewnego i zaufanego źródła, możesz mieć pewność, że ich skład jest dokładnie taki, jak deklaruje producent, a ich przyjmowanie będzie bezpieczne i skuteczne.

Artykuł zewnętrzny

Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami