Jakie warzywa jeść jesienią i do czego je dodawać, aby w pełni czerpać z jesiennych miesięcy i maksymalnie wykorzystać tę porę roku w swojej kuchni? Choć większość ulubionych warzyw wzrasta w okresie wiosenno-letnim, także jesień może poszczycić się smacznymi i wartościowymi roślinami, które idealnie wzbogacają smak potraw lub wręcz stanowią ich bazę. O jakich warzywach mowa?
Cukinie i bakłażany
Pochodzą z jednej rodziny, różnią się jednak wyglądem. Cukinie mają ciemnozieloną skórkę i przypominają nieco ogórki, są jednak od nich znacznie większe. Bakłażany mają taki sam kształt, jednak ich skórka jest ciemnofioletowa. Oba warzywa można zrywać nawet do końca października, jeśli nie ma przymrozków. Można wykorzystywać je na wiele sposobów, do najpopularniejszych należą jednak:
- pieczone cukinie lub bakłażany – wystarczy przekroić je na pół wzdłuż dłuższej płaszczyzny, wydrążyć środek zawierający drobne pestki, a następnie wypełnić ulubionym farszem (np. mięsem mielonym, papryką, pieczarkami, serem, kaszą itd.). Tak przygotowane wkłada się do piekarnika i piecze;
- zupa krem – najlepiej łącząc te warzywa z innymi, np. ziemniakami, marchewką, soczewicą, cebulą;
- placuszki z cukinii – bakłażany wykorzystywane są tu znacznie rzadziej. Cukinię można zetrzeć na tarce, podobnie jak ma to miejsce przy plackach ziemniaczanych, a następnie usmażyć z odpowiednimi dodatkami;
- leczo – klasyczne danie na polskich stołach, zwykle podawane z dodatkiem kiełbasy, papryki i cebuli, choć istnieje wiele jego wersji.
Oba warzywa idealnie nadają się do grillowania. Najlepiej w tym celu pokroić je w plasterki o grubości 1-1,5 cm.
Sprawdź również: Ketchup z cukinii – szybki i prosty przepis.
Kalafiory
Kalafiory charakteryzują się złożoną, różyczkowatą budową oraz lekko kremowym kolorem. Sezon na nie rozpoczyna się już w październiku, a może trwać nawet całą zimę. Kalafiory idealnie nadają się jako dodatek do zup warzywnych (zarówno klasycznych, jak i gęstych, kremowych) oraz gotowanych dań jednogarnkowych. Można obtoczyć je w bułce tartej lub mące i smażyć na złocisty kolor. Zdrowszą alternatywą jest ugotowanie różyczek kalafiora, a następnie obtoczenie ich delikatnie w maśle i bułce tartej, podobnie jak robi się to kilka miesięcy wcześniej z fasolką szparagową.
Dynia
Kolejnym typowym warzywem jesiennym jest dynia. Sezon na nią trwa nawet do listopada, a mnogość różnych gatunków i odmian sprawia, że z warzywa tego przyrządzić można niemal każde danie. Zarówno wytrawne (zupy, gulasze, placuszki), jak i deserowe (ciasta, ciastka). Ponadto mus z dyni idealnie wzbogaca smak kawy. Miłośnicy dyni mogą jeść ją od razu po upieczeniu. W tym celu wystarczy pokroić ją na kawałki i piec w 180 stopniach przez około 30 minut. Po ostudzeniu obiera się ją ze skórki, a miąższ można zjeść.
Papryka
Jesiennym warzywem jest także papryka, której sezon przypada na okres od czerwca do końca listopada. Papryka to jedno z ulubionych warzyw Polaków. Najczęściej kroi się ją w plasterki i dodaje bezpośrednio na kanapkę, zaś drobniej pokrojona idealnie wzbogaca smak sałatek – zarówno tych świeżych, jak i makaronowych, ryżowych i ziemniaczanych. Paprykę można dodawać do zup, sosów, gulaszów. Dużą popularnością cieszy się też papryka faszerowana, nadziana np. pieczarkami i ryżem lub dowolnym mięsem.
Zobacz również: Papryka faszerowana zapiekana z jajkiem sadzonym.
Jarmuż
Miłośnicy świeżych, zielonych warzyw z pewnością ucieszą się z informacji, że jesień jest porą zbioru jarmużu. To jedno z najzdrowszych warzyw, niezwykle bogate w witaminy z grupy B, chlorofil i witaminę C, na których zapotrzebowanie organizmu wzrasta w okresie jesienno-zimowym. Jarmuż dodaje się na kanapki zamiast sałaty, można też przyrządzać z niego różnorodne, świeże sałatki. Do diety można również przemycić go w koktajlach warzywnych i smoothie. Bardzo dobrze łączy się z selerem naciowym, ogórkiem, szpinakiem oraz marchewką.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bawolska L., Kuchnia pełna warzyw, Wydawnictwo RM, Warszawa 2024.
- [https://jedzowoceiwarzywa.pl/wp-content/uploads/Cztery-pory-roku-w-gospodarstwie-i-w-kuchni.pdf]
Zostaw komentarz