Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 października 2024

Bakteryjny nieżyt nosaBakteryjny nieżyt nosa to przypadłość, która może dotknąć zarówno dziecko, jak i osobę dorosłą. Jak wskazuje nazwa, przyczyną jest infekcja bakteryjna, przeważnie będąca powikłaniem zapalenia zatok. Problem wymaga antybiotykoterapii, a pomocniczo zastosować można liczne domowe sposoby terapeutyczne. Wizyta u lekarza zawsze jest jednak wskazana.

Bakteryjny nieżyt nosa – przyczyny

Infekcje bakteryjne zatok, gardła i nosa są zazwyczaj powikłaniem lub przedłużeniem trwających wcześniej infekcji wirusowych. Zwłaszcza gdy są one nieleczone lub leczone nieodpowiednio, mają tendencję do przekształcania się w zakażenie bakteryjne. Do przedłużającego się infekcyjnego zapalenia błony śluzowej nosa, często o etiologii bakteryjnej, predysponować może np.:

  • obecność ciała obcego;
  • perforacja przegrody nosa;
  • dłubanie w nosie.

Najczęściej sprawcą są następujące organizmy bakteryjne:

  • Streptococcus pneumoniae;
  • Haemophilus influenzae;
  • Moraxella catarrhalis;
  • Streptococcus pyogenes;
  • Staphylococcus aureus.

Dość poważnym i trudnym w leczeniu problemem jest przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Do jego rozpoznania niezbędne jest utrzymywanie się określonego zespołu objawów przez co najmniej 12 tygodni. W tym przypadku niektóre badania sugerują, że odpowiedź na antygen bakterii przewlekłego zakażenia (głównie S. aureus) może być odpowiedzialna za pewne postacie przewlekłego zapalenia zatok, stanowiące endotyp choroby.

Bakteryjny nieżyt nosa – objawy

Do grona charakterystycznych objawów bakteryjnego nieżytu nosa zaliczyć można m.in.:

  • gęstą wydzielinę z nosa, zazwyczaj przybierającą żółtawe bądź zielonkawe zabarwienie. Może mieć domieszkę ropy, co nadaje jej nieprzyjemnego zapachu;
  • zatkane zatoki, co generuje trudności w oddychaniu i może prowadzić do ciągłego zatykania jednej dziurki nosa (podczas leżenia na boku jest to zazwyczaj dolna dziurka);
  • bóle głowy, zatok i okolic oczu, które opisywane są przez pacjentów jako pulsujące i rozsadzające, czemu może towarzyszyć wzmożone ciśnienie wewnątrzgałkowe;
  • częste kichanie;
  • kaszel w związku ze spływaniem gęstej wydzieliny po tylnej ścianie gardła, czemu towarzyszy także odkrztuszanie tej wydzieliny;
  • gorączkę lub stan podgorączkowy, które są dość typowe dla różnego rodzaju infekcji bakteryjnych;
  • drapanie w gardle.

W przebiegu bakteryjnego nieżytu nosa pojawić się mogą również objawy ogólnoustrojowe, takie jak przewlekłe zmęczenie, osłabienie czy ospałość. Niekiedy towarzyszą temu dreszcze lub spadek siły mięśniowej.

Diagnostyka bakteryjnego nieżytu nosa

Przy bakteryjnym zapaleniu nosa podstawą jest wywiad zdrowotny oraz obserwacja objawów występujących u pacjenta. Jeśli schorzenie ma charakter przewlekły pomimo wdrażanego leczenia lub wykazuje tendencję do nawracania, należy wykonać badanie endoskopowe przewodów nosowych i zatok, a niekiedy nawet tomografię komputerową tych struktur. Przy braku reakcji na leczenie dobrym rozwiązaniem może być też posiew wydzieliny z nosa, aby tym samym móc dobrać optymalne antybiotyki do konkretnego gatunku bakterii.

Bakteryjny nieżyt nosa – leczenie

Podstawą leczenia infekcji bakteryjnych jest antybiotykoterapia, która może przyjąć zarówno formę donosową (różnego rodzaju spraye), jak i doustną (tabletki – znacznie częściej). W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie glikokortykoidów donosowo. Dodatkowo należy wspierać się domowymi metodami takimi jak m.in.:

Jeśli jednocześnie występuje ból gardła, dieta powinna być lekkostrawna i półpłynna.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Leszczyńska-Oleś J., Flora bakteryjna błony śluzowej nosa i zatok przynosowych u chorych operowanych z powodu przewlekłego zapalenia zatok z polipami po 65. roku życia, Zabrze 2020.
  2. Fornal R., Kurzawa R., Błażowski Ł., Sak I., Nieżyt nosa – najważniejsze fenotypy i endotypy oraz zasady leczenia, Alergia Astma Immunologia 2015, 20 (4): 242-252.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami