Aktualizacja: 10 października 2024
Nalewka z jarzębiny (potocznie: jarzębinówka) mimo swoich licznych walorów wciąż nie jest tak popularna, jak inne rodzaje tego alkoholu. Mało kto wie, że także z owoców jarzębiny można przygotować trunek o właściwościach prozdrowotnych. Jak się do tego zabrać i jakie dokładnie działanie ma jarzębinówka?
Spis treści
Nalewka z jarzębiny – działanie
Nalewka z jarzębiny znana jest głównie z bardzo wysokiej zawartości witaminy C będącej silnym antyoksydantem. Wzmacnia odporność, uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne oraz łagodzi stany zapalne w organizmie. Chroni przed nadmiarem wolnych rodników tlenowych, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych. Udowodniono także, że ma zdolność regulacji ciśnienia krwi i glikemii. Z tego względu nalewka z jarzębiny stosowana w umiarkowanych ilościach bywa wykorzystywana we wspieraniu układu sercowo-naczyniowego.
Działanie przeciwzapalne zyskała także dzięki zawartości kwasów pochodzących z owoców jarzębiny. Dzięki temu może być stosowana w reumatologii przy przewlekłych dolegliwościach bólowych stawów. Jarzębina działa moczopędnie, łagodzi infekcje dróg moczowych i wspiera czynność całego układu pokarmowego.
Nalewka z jarzębiny – jak stosować?
Nalewkę z jarzębiny powinno się spożywać jedynie w przypadku wystąpienia dolegliwości, które mogą być nią załagodzone. Z całą pewnością nie nadaje się do codziennego spożywania przez dłuższy czas. Nie należy zapominać, że jest to mocny alkohol, a więc jego nadmiar może mieć zupełnie odwrotne skutki. Specjaliści medycyny alternatywnej i ziołolecznictwa rekomendują picie 20-30 ml jarzębinówki jednorazowo na dzień przez okres 1-2 tygodni, aż do ustąpienia objawów bądź profilaktycznie.
Nalewka z jarzębiny – przepis
Samodzielne przygotowanie nalewki z jarzębiny nie jest trudne. Wystarczy przygotować:
- 1 kg owoców jarzębiny, najlepiej przemrożonych w zamrażalniku, zebranych ze sprawdzonych miejsc nienarażonych na zanieczyszczenia;
- 500 ml spirytusu i 500 ml wódki;
- 300 g cukru białego;
- 250 ml wody.
Owoce jarzębiny należy umyć i usunąć z nich szypułki, co może być nieco czasochłonne. Jeśli dysponujesz wyłącznie świeżymi owocami, zamroź je na 24 godziny. To ważne, aby straciły swoją gorycz, która może zepsuć smak trunku. Przemrożone owoce, gotowe do dalszej obróbki, należy umieść w dużym szklanym słoju i zalej całym przygotowanym alkoholem. Dokładnie wymieszaj zawartość słoja i go zamknij. Odstaw w chłodne, ciemne miejsce na 6 tygodni. Co 2-3 dni wracaj jednak do słoja, aby dokładnie nim wstrząsnąć i tym samym dodatkowo zmieszać zawartość.
Po upływie 6 tygodni przygotuj syrop cukrowy. W tym celu rozpuść cukier w 250 ml zagotowanej wody, a następnie pozostaw do ostygnięcia. Na tym etapie możesz nieco wzbogacić smak przyszłej nalewki, dodając do syropu cukrowego np. sok z cytryny lub sok z pomarańczy. Przefiltruj nalewkę ze słoja przez gazę (ewentualnie sito z drobnymi oczkami), pozbywając się tym samym owoców. Płyn alkoholowy zmieszaj z syropem cukrowym, a następnie całość przelej do docelowych butelek szklanych i odstaw je w ciemne, chłodne miejsce na kilka miesięcy. Nie musisz już nimi wstrząsać, jednak tak długi czas jest niezbędny, aby nalewka była smaczna.
Unikalna nalewka z jarzębiny
Jeśli podstawowy przepis Cię nie zadowala lub szukasz interesujących urozmaiceń, którymi zaskoczysz swoich bliskich, jarzębinówkę możesz przygotować z dodatkiem innych alkoholi, a nie tylko spirytusu czy wódki. Dobrze sprawdzi się choćby gin lub koniak. Dodatkowo możesz dodać do owoców jarzębiny odrobinę zupełnie innych owoców, np. wiśni czy borówek, a także liście mięty. Tak naprawdę ogranicza Cię wyłącznie kreatywność.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- [https://galeriatrunkow.pl/nalewki/nalewka-z-jarzebiny].
- Mlcek J., Rop O., Jurikova T., Sochor J., Fisera M., Balla S., Baron M., Hrabe J., Bioactive compounds in sweet rowanberry fruits of interspecific Rowan crosses, Central European Journal of Biology, 9/2014.
- Karczmarczuk R., Jarząb, Jarzębina i Jarzębiak, Wszechświat, 7-9/2011.
Zostaw komentarz