Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 października 2024

Ból w łokciuBól w łokciu jest częstą przypadłością, przeważnie związaną z dolegliwościami w obrębie okolicznych tkanek miękkich. Przyczyny mogą jednak leżeć w strukturach kostno-stawowych, dlatego przy dłużej utrzymujących się dolegliwościach zawsze rekomenduje się wizytę u specjalisty. Jest to fizjoterapeuta bądź lekarz ortopeda.

Ból w łokciu – przyczyny

Do grona najczęstszych przyczyn bólu łokcia zaliczamy:

  • łokieć tenisisty – entezopatia ścięgien zlokalizowanych po zewnętrznej stronie łokcia (głównie mięśnia prostownika krótkiego nadgarstka), a więc przyczepiających się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Jest urazem przeciążeniowym;
  • łokieć golfisty – entezopatia ścięgien zlokalizowanych po wewnętrznej stronie łokcia (głównie zginaczy), a więc przyczepiających się do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Jest urazem przeciążeniowym;
  • zespół rowka nerwu łokciowego – przewlekle podrażnienie nerwu łokciowego w okolicy bruzdy tego nerwu, a dokładniej na wysokości nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej;;
  • zapalenie kaletki łokciowej – jest konsekwencją np. długotrwałego podpierania się na łokciu, urazu bezpośredniego, upadku;
  • choroba zwyrodnieniowa stawu łokciowego – jej dokładne przyczyny wciąż nie są znane i występuje ona w tym stawie rzadziej, niż np. w biodrze czy kolanie. Mimo tego znacznie ogranicza mobilność całej kończyny górnej, jeśli dojdzie już do zmian zwyrodnieniowych.

Ból w łokciu może ponadto wynikać ze skręcenia lub zwichnięcia tego stawu, a także z naderwania mięśni i/lub ścięgien przebiegających w tej okolicy. Innym schorzeniem jest złamanie dystalnego odcinka kości ramiennej lub proksymalnego odcinka kości łokciowej czy kości promieniowej, w szczególności, gdy złamanie przebiega przezstawowo.

Ból w łokciu – objawy

Ból w łokciu może objawiać się na wiele sposobów, w zależności od tego, co jest jego przyczyną. Przykładowo w łokciu tenisisty ból pojawia się po zewnętrznej stronie stawu łokciowego, a mięsień prostownik krótki nadgarstka ujawnia tzw. punkty spustowe. Przy łokciu golfisty ból ten pojawia się po stronie wewnętrznej stawu. Z kolei zapaleniu kaletki łokciowej towarzyszy zwiększona ciepłota ciała w okolicy łokcia, zaczerwienienie, a niekiedy nawet obrzęk. Dość charakterystyczne jest zwichnięcie stawu łokciowego, ponieważ zmienia się zarys stawu i utracona zostaje jego ruchomość.

Dolegliwościom bólowym łokcia bardzo często towarzyszy neuropatia nerwu łokciowego, co manifestuje się drętwieniem, mrowieniem i pieczeniem palca małego oraz serdecznego. Dodatkowo skóra tych palców może stracić czucie, pojawia się więc tzw. niedoczulica.

Diagnostyka

Przy dolegliwościach bólowych w stawie łokciowym sugerujących złamanie, zwichnięcie bądź skręcenie wykonuje się RTG tego stawu, a nierzadko także tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, aby uwidocznić tkanki miękkie, takie jak np. więzadła czy ścięgna. Z kolei w pozostałych przypadkach z reguły pozostaje się przy testach funkcjonalnych. Coraz więcej fizjoterapeutów oferuje jednak w swoich gabinetach możliwość skorzystania z badania USG, które znacznie zawęża obszar poszukiwań możliwych przyczyn.

Ból w łokciu – leczenie

Ból w łokciu zawsze leczy się przyczynowo. W większości przypadków skuteczna jest fizjoterapia, zwłaszcza przy entezopatiach, zmianach przeciążeniowych, ale i po urazach kostno-stawowych. Tak naprawdę wizyta u fizjoterapeuty wskazana jest w każdym przypadku. Złamania łokcia wymagają unieruchomienia tego stawu na okres około 4-6 tygodni, natomiast zwichnięcie wymaga repozycji (niekiedy operacyjnej).

W warunkach domowych można wspomagać się zimnymi lub ciepłymi okładami. Zimne łagodzą stany zapalne, idealnie nadając się w pierwszej fazie po urazach, natomiast ciepłe wpływają na regenerację nerwów, działają rozluźniająco oraz przekrwiennie. Podczas przeciążenia mięśni okolicy łokcia świetnie sprawdza się stretching oraz rolowanie małą piłeczką.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Nowakowski A., Mazurek T., Ortopedia i traumatologia – podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Exemplum, Poznań 2024.
  2. Gaździk T., Ortopedia i traumatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami