Kolagen do picia
Kolagen do picia

SpermatogenezaSpermatogeneza (inaczej: spermogeneza) to wieloetapowy proces, w którym z pierwotnych komórek plemnikotwórczych nazywanych spermatogoniami powstają dojrzałe gamety męskie, czyli plemniki. Wykazują one zdolność do zapładniania żeńskiej komórki jajowej, co jest podstawą utrzymania ciągłości gatunku. Żeński odpowiednik tego procesu nazywa się oogenezą i dotyczy dojrzewania komórki jajowej.

Spermatogeneza – na czym polega?

Spermatogeneza odnosi się do powstawania w jądrach męskich komórek rozrodczych – plemników. Składa się z trzech podstawowych etapów:

  • etap I – podział spermatogonii, będących pierwotnymi komórkami płciowymi, drogą podziałów mitotycznych. Przekształcają się one w spermatocyty I rzędu, które są komórkami diploidalnymi;
  • etap II – mejoza spermatocytów I rzędu, wskutek czego tworzą się spermatocyty II rzędu. Zawierają już jedynie połowę liczby chromosomów, są więc adekwatnie o połowę mniejsze. Po pewnym czasie przechodzą drugi podział mejotyczny, który prowadzi do utworzenia spermatyd;
  • etap III – spermiogeneza, czyli przekształcanie spermatyd w dojrzałe plemniki. W ramach tego procesu odrzucają one większość swojej cytoplazmy i organelli komórkowych, po czym wykształcają struktury umożliwiające dotarcie do komórki jajowej oraz jej zapłodnienie.

Spermatogeneza odbywa się w nabłonku plemnikotwórczym kanalika krętego jądra w środowisku utworzonym przez somatyczne komórki kanalika tzw. komórki Sertolego. Stanowią one element strukturalny nabłonka plemnikotwórczego w jądrach, a lokalizują się przy błonie podstawnej kanalika plemnikotwórczego. Ich cytoplazma sięga aż do światła kanalika.

Spermatogeneza – od czego zależy?

Proces spermatogenezy zależy głównie od prawidłowego działania gospodarki hormonalnej oraz od prawidłowej czynności komórek Sertolego. Komórki Sertolego pełnią funkcję podporową, odżywczą i regulacyjną w stosunku do komórek spermatogenezy. Wracając do gospodarki hormonalnej, kluczowymi hormonami w tym procesie są:

  • FSH (hormon folikulotropowy);
  • testosteron wydzielany przez komórki Leydiga w jądrach.

Należy wiedzieć, że komórki plemnikotwórcze nie mają własnych receptorów dla tych hormonów. Badania eksperymentalne dowodzą, że udział w regulacji inicjacji procesu spermatogenezy ma gruczoł tarczowy.

Spermatogeneza a spermiogeneza

Spermiogeneza jest ostatnim etapem spermatogenezy, odnoszącym się do przekształcania spermatyd w dojrzałe plemniki. W procesie spermiogenezy na szczycie główki z aparatu Golgiego tworzy się akrosom. Zawiera on enzymy hydrolityczne umożliwiające przeniknięcie plemnika do wnętrza komórki jajowej. Cały proces dojrzewania męskiej komórki rozrodczej trwa około 74 dni. Plemniki produkowane są do końca życia mężczyzny.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Marchlewska K., Wpływ trijodotyroniny oraz folikulotropiny na zapoczątkowanie spermatogenezy i dojrzewanie komórek Sertolego szczura ze szczególnym uwzględnieniem ekspresji koneksyny 43, Łódź 2017.
  2. Silverthorn D., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami