Kolagen do picia
Kolagen do picia

Podrażniona śluzówka nosaPodrażniona śluzówka nosa to częsty problem laryngologiczny, który na dłuższą metę skutkuje ostrym, a później przewlekłym stanem zapalnym. Przyczyny dolegliwości zwykle są błahe, jednak powszechność ekspozycji na nie sprawia, że z podrażnieniem śluzówki nosa zmaga się wielu Polaków, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Podrażniona śluzówka nosa – przyczyny

Podrażnienie śluzówki nosa może mieć wiele możliwych przyczyn, a najczęstszymi są:

Możliwą przyczyną podrażnień jest też częste lub długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, w których działa klimatyzacja lub ogrzewanie. Powodują one wysuszanie powietrza, a więc spadek jego wilgotności poniżej 40%. Przesuszenie śluzówki nosa prowadzi następnie do podrażnień.

Podrażniona śluzówka nosa – objawy

Śluzówka nosa zapewnia ogrzewanie i nawilżanie wdychanego powietrza. Składa się z dwóch warstw śluzu:

  • wewnętrzna warstwa śluzu – pozwala na prawidłową pracę rzęsek;
  • zewnętrzna warstwa śluzu – tworzy gęsty i lepki śluz, bogaty w cukrowce.

W gardle śluz jest połykany lub odkrztuszany w mechanizmie obronnym. Można zatem stwierdzić, że podstawową rolą śluzówki nosa jest dbanie o to, aby wdychane powietrze docierające do płuc było czyste, nawilżone i ogrzane. Jeśli miejsce ma podrażnienie śluzówki nosa, nie funkcjonuje ona tak, jak powinna. Konsekwencjami są:

W związku z podrażnieniem śluzówki nosa obserwuje się nadmierną produkcję śluzu, który może generować gęsty katar spływający po tylnej ścianie gardła. Jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, wydzielina ta przybiera zielonkawe zabarwienie i nieprzyjemny zapach. Pojawiają się też objawy infekcji, zwłaszcza ból głowy, podwyższona temperatura ciała oraz ból gardła, czemu towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych.

Podrażniona śluzówka nosa – domowe sposoby

W terapii podrażnionej śluzówki nosa bardzo dobrze jest ją oczyszczać i nawilżać, najlepiej roztworem soli fizjologicznej lub wodą morską. Pomocne są też nawilżacze powietrza – do urządzenia z wodą wystarczy dodać kilka kropel olejku eterycznego, który ma działanie odkażające i pomoże udrożnić nos. Najlepiej sprawdzi się:

Dodatkowo proponuje się inhalacje przygotowywane w misce z gorącą wodą. Dodaje się do niej sól kłodawską, wybrane zioła suszone i olejki eteryczne, a następnie wdycha unoszącą się parę z odległości około 15-20 cm.

Profesjonalne metody lecznicze obejmują stosowanie nawilżających i regenerujących kropel do nosa, zaś jeśli jest to tylko możliwe, wdraża się leczenie przyczynowe. Może ono obejmować wycięcie polipów nosa, prostowanie skrzywionej przegrody nosa, antybiotykoterapię i wiele innych metod dobieranych indywidualnie do pacjenta.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Leszczyńska-Oleś J., Flora bakteryjna błony śluzowej nosa i zatok przynosowych u chorych operowanych z powodu przewlekłego zapalenia zatok z polipami po 65 roku życia, Zabrze 2020.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami