Kolagen do picia
Kolagen do picia

Przesuszona śluzówka nosaPrzesuszona śluzówka nosa jest częstą przypadłością zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy ogrzewanie pomieszczeń, w których przebywa się przez większość dnia, prowadzi do wysychania śluzu, który fizjologicznie pokrywa śluzówkę nosa. Gdy problem trwa przewlekle, może zwiększać ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych. Najczęściej jednak wywołuje wyłącznie dyskomfort.

Śluzówka nosa – co to jest?

Śluzówka nosa to wyściółka chroniąca wrażliwe, wewnętrzne części jamy nosowej przed uszkodzeniami, zanieczyszczeniami i zimnym powietrzem wdychanym przez nos. Pokrywa szczelnie wnętrze jamy nosowej. Pokryta jest w całości nabłonkiem oddechowym migawkowym składającym się z licznych komórek urzęsionych oraz komórek wydzielniczych. Aż 80% całości śluzówki nosa stanowią komórki rzęskowe. W obrazie endoskopowym można z łatwością zauważyć, że zdrowa śluzówka nosa jest błyszcząca, różowa i wilgotna.

Przesuszona śluzówka nosa – przyczyny

Najczęstszą przyczyną przesuszonej śluzówki nosa jest przebywanie w klimatyzowanych lub mocno ogrzewanych pomieszczeniach, gdy wilgotność powietrza nie przekracza 30%. Za optymalny poziom wilgotności powietrza uważa się 40-60%. Jeśli poziom ten jest niższy, może doprowadzić do przesuszenia błon śluzowych nosa, a nawet do rozwoju tzw. zespołu suchego nosa. Inne czynniki ryzyka przesuszania się i wysychania śluzówki nosa to:

Sucha śluzówka nosa może mieć miejsce również w przebiegu chorób, w których patologicznie dochodzi do zmniejszenia czynności gruczołów wydzielających śluz czy ślinę. Przedstawicielem chorób tej grupy jest zespół Sjogrena o podłożu autoimmunologicznym.

Przesuszona śluzówka nosa – objawy

Najczęstszą oznaką przesuszonej śluzówki nosa jest uporczywy świąd wewnątrz nosa, któremu towarzyszy częste kichanie. Jest to konsekwencją gromadzenia się na śluzówce nosa zanieczyszczeń, ponieważ brak śluzu sprawia, że mechanizm obronny jamy nosowej nie działa tak wydajnie. Pojawia się również dyskomfort w nosie, a niekiedy nawet w gardle, prowadząc do subiektywnego uczucia drapania w gardle i suchego kaszlu. Ostatecznie dochodzi do rozwoju obrzęku śluzówki, a sporadycznie też do epizodów krwawienia z nosa.

Zobacz również: Krwotok z nosa

Co na przesuszoną śluzówkę nosa?

Domowymi sposobami poprawiającymi nawilżenie śluzówki nosa są:

  • inhalacje, np. z dodatkiem olejków eterycznych, ziół czy soli kłodawskiej;
  • nawilżanie powietrza np. za pomocą specjalnych urządzeń, do których nalewa się wodę. Ta zaś jest przemieniana w parę wodną nawilżającą wdychane powietrze;
  • krople do nosa o działaniu nawilżającym, które można kupić w każdej aptece;
  • płukanie nosa solą fizjologiczną;
  • systematyczna i długotrwała suplementacja kwasu hialuronowego;
  • wieszanie na kaloryferach ceramicznych naczyń wypełnionych wodą, która pod wpływem ciepłego powietrza będzie przemieniać się w parę wodną.

Jeśli domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy skonsultować się z lekarzem. Być może istnieje przyczyna patologiczna wymagająca leczenia profesjonalnego, np. usunięcia chirurgicznego polipów nosa czy nawet zastosowania specjalistycznych leków.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Leszczyńska-Oleś J., Flora bakteryjna błony śluzowej nosa i zatok przynosowych u chorych operowanych z powodu przewlekłego zapalenia zatok z polipami po 65 roku życia, Zabrze 2020.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami