Aktualizacja: 15 października 2024
Jama nosowa (łac. cavum nasi) jest pierwszym odcinkiem dróg oddechowych, tworzącym przestrzeń ograniczoną powierzchnią wewnętrzną nosa zewnętrznego. Jej cechą charakterystyczną jest przegroda nosa, która dzieli ją na dwie stosunkowo symetryczne części. W obrębie jamy nosowej znajduje się nabłonek pokryty krótkimi i cienkimi włoskami, a także okolica węchowa, odpowiedzialna za rozpoznawanie zapachów.
Spis treści
Jama nosowa – budowa
Jama nosowa znajduje się w górnej części twarzoczaszki. To powierzchnia wewnątrz nosa zewnętrznego, ograniczona kośćmi i pokryta błoną śluzową, na której oprócz śluzu znajdują się rzęski o funkcjach oczyszczających wdychane powietrze. Jama nosowa otwiera się tzw. nozdrzami przednimi, ku tyłowi zaś łączy się z częścią nosową gardła przez oba położone obok siebie czworoboczne nozdrza tylne. Pośrodku znajduje się przegroda nosa, dzieląca jamę nosa na część prawą i lewą. Każda z nich ma 4 ściany – dolną, górną, przyśrodkową i boczną.
Jama nosowa ma długość około 6 cm, a jej wysokość w obrębie blaszki sitowej wynosi około 4 cm. Zwęża się silnie ku górze, po czym obie jej ściany boczne kierują się zbieżnie ku części mózgowej czaszki. Budowę ścian jamy nosowej można w skrócie przedstawić w następujący sposób:
- ściana dolna (inaczej: dno) – jest wklęsła i płaska, a jej przednie części zbudowane są z wyrostka podniebiennego szczęki;
- ściana górna (inaczej: sklepienie) – w przekroju czołowym jest raczej wąska. Budują ją kości sitowa i klinowa;
- ściana przyśrodkowa (inaczej: przegroda nosa) – składa się z części kostnej, chrzęstnej i błoniastej. Wygięcie przegrody nosa jest bardzo częstą asymetrią czaszki, nierzadko wymaga jednak korekcji chirurgicznej;
- ściana boczna – wpukla się w małżowinę nosową.
Ciekawostką jest, że na przegrodzie nosa znajduje się narząd lemieszowo-nosowy, będący słabą pozostałością narządu silnie rozwiniętego u zwierząt. W budowie jamy nosa wyróżnić należy dodatkowo przewód nosowo-gardłowy, przewód nosowy środkowy i przewód nosowy dolny.
Jama nosowa – funkcje
Podstawową funkcją jamy nosowej jest ogrzewanie i oczyszczanie powietrza. Ogrzewanie wdychanego powietrza możliwe jest dzięki błonie śluzowej, która jest mocno ukrwiona i pokryta grubszą warstwą śluzu. Ten śluz odpowiada dodatkowo za zatrzymywanie bakterii, wirusów, alergenów, roztoczy i innych zanieczyszczeń, które mogą znajdować się we wdychanym powietrzu. Działanie to wspierają gęste rzęski w obrębie błony śluzowej nosa. Dodatkowo w jamie nosowej znajduje się okolica węchowa, dzięki której człowiek ma zdolność rozpoznawania różnych zapachów.
Unerwienie jamy nosowej
Unerwienie jamy nosowej pochodzi z I i II gałęzi nerwu trójdzielnego. Najgrubszy nerw gałązek nosowych tylnych nosi nazwę nerwu nosowo-podniebiennego lub nerwu przysiecznego.
Unaczynienie jamy nosowej
Za unaczynienie jamy nosowej odpowiadają gałęzie tętnicy ocznej pochodzące od tętnicy szyjnej wewnętrznej, a także gałęzie tętnicy szczękowej pochodzące od tętnicy szyjnej zewnętrznej. Z tętnicy ocznej do jamy nosowej wstępują: tętnica sitowa przednia, tętnica sitowa tylna, natomiast z tętnicy szczękowej do jamy nosowej wstępują: tętnica klinowo-podniebienna, tętnice nosowe tylne boczne.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zostaw komentarz