Kolagen do picia
Kolagen do picia

EpilacjaEpilacja jest nowoczesną metodą usuwania zbędnego owłosienia, wykorzystującą energię świetlną w postaci wiązki lasera. Jej cechą charakterystyczną jest długotrwałość efektu usunięcia włosów. Zazwyczaj rekomenduje się 6 zabiegów w określonych odstępach czasu, a później zabiegi przypominające (najczęściej raz na 6 miesięcy lub raz na rok).

Epilacja a depilacja laserowa

Epilację potocznie nazywa się depilacją laserową, choć w kontekście naukowym czy kosmetologicznym powinno się używać terminu epilacja laserowa, aby oddać charakter zabiegu, który działa nie tylko na powierzchni skóry, ale wnika głębiej, usuwając cebulki włosów. Depilacja usuwa włosy z zewnętrznej części ciała, natomiast epilacja działa głębiej, eliminując włosy wraz z cebulkami. W przypadku zabiegów laserowych dochodzi do uszkodzenia mieszka włosowego, co sprawia, że włosy odrastają wolniej lub zanikają całkowicie. Utrwalenie terminu depilacja laserowa wynika z uproszczenia językowego.

Epilacja – na czym polega?

Epilacja w jej trakcie światło lasera oddziałuje na cebulki włosa i mieszek włosowy, wywołując ich osłabienie, a nawet zniszczenie skutkujące trwałym efektem usunięcia owłosienia z wybranych partii ciała. Zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia partii skóry i nakierowania na nią światła lasera. W zależności od wybranej metody włoski mogą być naświetlane kilka sekund (przypomina to wystrzał) lub nawet kilka minut. Zabiegiem należy objąć całą opracowywaną, owłosioną powierzchnię ciała.

W przypadku epilacji istotnym czynnikiem wpływającym na efekty jest kolor włosa. Działanie termiczne wywołane w strukturze docelowej zależy od stopnia wysycenia specyficznym chromatoforem. W przypadku depilacji laserowej chromatoforem jest melanina. Brodawka włosa i macierz muszą być naświetlane laserem w fazie anagenowej, dlatego zaleca się kilka zabiegów w określonych odstępach czasu. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wszystkie naświetlone włoski w pewnym momencie znajdą się w tej fazie. Warto też zaznaczyć, że podczas epilacji całkowita destrukcja mieszków włosowych nie następuje, co twierdzono jeszcze niedawno. Rezultat utraty owłosienia wiąże się z mechanizmami: fototermicznym, fotomechanicznym, fotochemicznym, a także jest wynikiem zmian czynnościowych komórek macierzystych.

Jak często zabiegi epilacji?

Aby efekty były trwałe i widoczne, rekomenduje się wykonanie 5-8 zabiegów epilacji nie częściej niż w odstępach 4-tygodniowych. Częstość wizyt ustala się wspólnie z kosmetologiem.

Epilacja – wskazania

Wskazaniem do wykonania zabiegów z zakresu epilacji jest nadmierne, niechciane owłosienie w dowolnym miejscu na ciele. Najczęściej usuwa się włoski z nóg, rąk, twarzy, pach oraz okolic bikini. Zabiegi laserowego usuwania owłosienia można przeprowadzić za pomocą każdego typu urządzenia laserowego oraz IPL w przypadku fototypu skóry I-IV wg. skali Fitzpatricka. Pacjenci posiadający fototyp skóry V oraz IV mogą być skutecznie i bezpiecznie poddawani zabiegom laserowego usuwania włosów poprzez zastosowanie fal dłuższych oraz długich czasów ekspozycji.

Epilacja – przeciwwskazania

Podstawowymi przeciwwskazaniami do epilacji są:

Dodatkowo na 2-3 tygodnie przed zabiegiem nie należy się opalać czy korzystać z solarium.

Epilacja laserowa – jak się przygotować?

Około 24-48 godzin przed zabiegiem epilacji należy zgolić włoski maszynką jednorazową, jednak nie później. 24 godziny wcześniej nie należy też pić alkoholu czy przyjmować leków przeciwbólowych (NLPZ). Rekomenduje się rezygnację z opalania i korzystania z solarium nawet na 2 tygodnie wcześniej. W dniu zabiegu nie należy nakładać na opracowywaną partię ciała żadnych balsamów, kremów, olejków czy innych kosmetyków.

Epilacja laserowa – efekty

Efekty epilacji utrzymują się już zawsze, jeśli wykonywane będą zabiegi przypominające w czasie ustalonym wspólnie z kosmetologiem. Znacznie lepsze i bardziej widoczne rezultaty obserwuje się u osób z jasną karnacją (fototyp I i II) i ciemnym owłosieniem, co wiąże się z wyższą zawartością melaniny w tkankach takich osób.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
  1. Mańkowska A., Laseroterapia wysokoenergetyczna w wybranych problemach dermatologicznych i kosmetycznych – doświadczenia własne, Poznań 2010.
  2. Malinowska S., Młosek R., Źródła światła w walce z nadmiernym owłosieniem. Urządzenie IPL czy laser?, Kosmetologia Estetyczna, 6/2016.
  3. Malinowska S., Perzanowska I., Marianowska A., Jędrzejczyk M., Młosek R., Epilacja laserowa i urządzeniami IPL. Czynniki determinujące skuteczność epilacji, Kosmetologia Estetyczna, 6/2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami