Aktualizacja: 3 października 2024
Ekstrakt z alg to produkt kosmetyczny, który można aplikować bezpośrednio na skórę, włosy i paznokcie. Ma wielokierunkowe działanie potwierdzone klinicznie, co wiąże się z szeregiem cennych składników zawartych w różnych gatunkach alg. Dokładne właściwości omawianego produktu zależą od alg, które użyto do jego przyrządzenia.
Spis treści
Proces ekstrakcji alg
Za ekstrakt uważa się roztwór związków chemicznych, który został wyodrębniony jako efekt procesu ekstrakcji. Może stanowić gotowy produkt sam w sobie lub też można z niego wyodrębnić czysty związek chemiczny drogą destylacji, wymrażania lub krystalizacji. Mianem ekstrakcji określa się natomiast oddzielanie lub wydobywanie jednej lub więcej substancji z danego surowca przy użyciu odpowiedniego rozpuszczalnika.
Ekstrakt z alg – właściwości zdrowotne
Ekstrakt z alg zawiera bardzo duże ilości sacharydów, aminokwasów, witamin oraz minerałów, przez co intensywnie odżywia skórę, dostarczając do niej wszystkich niezbędnych składników. Niektóre z nich tworzą na powierzchni skóry czy włosów barierę ochronną, która zabezpiecza tkanki przed transepidermalnym ubytkiem wody, a więc przed utratą nawilżenia. Systematyczna aplikacja ekstraktu z alg na skórę sprawia, że staje się ona ujędrniona, miękka, pełna blasku i gładka. Konsumenci wskazują także na widoczne spłycenie zmarszczek.
W odniesieniu do włosów ekstrakt z alg chroni je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak skrajne temperatury, wiatr czy promieniowanie słoneczne. Przeciwdziała ich puszeniu się, nadmiernemu wypadaniu i utracie blasku. Włosy lepiej się układają i wyglądają na zdrowsze. Produkt można aplikować także bezpośrednio na skórę głowy, co zmniejsza oznaki łupieżu czy świąd skóry głowy w przebiegu różnych schorzeń trychologicznych.
Ekstrakt z alg – sposoby zastosowania
Ekstrakt z alg można aplikować bezpośrednio na skórę – wystarczy nanieść kilka kropel produktu na czyste dłonie, rozetrzeć je palcami i wykonać delikatne oklepywanie skóry. Wówczas ekstrakt zastępuje serum regenerujące i wywiera podobne do niego działanie. Po kilku minutach, gdy produkt się wchłonie, na skórę nałożyć można ulubiony krem. Innym zastosowaniem jest dodanie kilku kropel ekstraktu do gotowego kremu lub kremu przyrządzanego samodzielnie w domu. Podobnie ekstrakt wykorzystać można z przyrządzaniem maseczek – zarówno do skóry, jak i do włosów. Przyjmuje się, że na każde 10 g produktu powinno się dodać do 1 g ekstraktu z alg.
Chcąc zadbać o pielęgnację włosów, ekstrakt z alg można też dodać do odżywki lub hydrolatu roślinnego, który następnie wykorzystany zostanie jako mgiełka do włosów. Taki ekstrakt bardzo dobrze komponuje się zwłaszcza z hydrolatami różanymi. Z kolei chcąc wesprzeć kondycję skóry całego ciała, odrobinę ekstraktu dolewa się do wanny z ciepłą wodą.
Zobacz również: Maseczka ze Spiruliny.
Ekstrakt z alg – wskazania
Ekstrakt z alg najczęściej stosowany jest w następujących przypadkach:
- suche, matowe i łamliwe włosy;
- nadmierne wypadanie włosów;
- łupież i świąd skóry głowy;
- łamliwe paznokcie;
- utrata elastyczności i jędrności skóry;
- utrata nawilżenia skóry;
- zmarszczki mimiczne;
- puszenie się i elektryzowanie włosów;
- nadmierne łuszczenie się naskórka;
- cellulit i rozstępy.
Ekstrakt z alg nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery i każdego rodzaju włosów. Warto więc osobiście przekonać się, czy ten produkt będzie skuteczny także w naszym przypadku.
Ekstrakt z alg – przeciwwskazania
Ekstrakt z alg jest produktem bezpiecznym, dlatego w celach kosmetycznych stosować go mogą nawet osoby ze skórą wrażliwą czy problematyczną. Nadaje się dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jedynym przeciwwskazaniem jest alergia na produkt, co zdarza się jednak niezwykle rzadko. Mimo tego przed użyciem zaleca się wykonanie próby uczuleniowej, aplikując 2-3 krople ekstraktu na skórę w zagłębieniu łokcia lub pod obojczykiem. Produktu nie należy nakładać na świeże rany i uszkodzenia skóry.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kępska D., Olejnik Ł., Algi – przyszłość z morza, Chemik, 68/2015.
- Goraj A., Piotrowska A., Możliwości wykorzystania glonów i składników z nich pozyskiwanych w przemyśle kosmetycznym, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.
- [https://ecospa.pl/ekstrakt-z-alg-aosa-ulva-lactuca].
Zostaw komentarz