Zielone algi to wszystkie organizmy roślinne zaliczane do grona zielenic. Spora część spośród nich nadaje się do spożywania i suplementacji przez ludzi, wspierając ich zdrowie, urodę oraz samopoczucie. To produkty oczyszczające organizm, odżywiające i regulujące wiele parametrów fizjologicznych. Cieszą się dużą popularnością na całym świecie, głównie jednak w krajach azjatyckich.
Spis treści
Zielone algi – charakterystyka
Zielone algi to liczna grupa glonów (organizmów żyjących naturalnie w środowiskach wodnych i wilgotnych), charakteryzujących się m.in. wysoką zawartością chlorofilu. Dzięki temu mają zielone zabarwienie, które może przybierać różne odcienie. Algi zielone mogą żyć zarówno w wodach słodkich, jak i słonych, a najważniejszymi przedstawicielami tej grupy są:
Jako suplement diety najczęściej wykorzystywana jest właśnie Chlorella, która słynie ze swoich właściwości detoksykujących. Ma zdolność oczyszczania organizmu z toksyn i śladowych ilości metali ciężkich, które mogą kumulować się w tkankach na przestrzeni lat. W dzisiejszych czasach na zanieczyszczenie organizmu narażony jest każdy, także osoba prowadząca względnie zdrowy styl życia. Ciekawostką jest, że do grona zielenic zalicza się aż 9000 różnych gatunków.
Zielone algi – właściwości zdrowotne
Zielone algi stanowią niezwykle dobre źródło składników odżywczych takich jak:
- aminokwasy (są szczególnie bogate w fenyloalaninę, leucynę, tryptofan);
- witaminy (witamina A, witamina B1, witamina B2, witamina B6, witamina C);
- błonnik;
- składniki mineralne (wapń, magnez, fosfor, cynk, żelazo, potas, jod, siarka, mangan).
Naturalne substancje zawarte w tkankach zielonych alg wykazują właściwości antyoksydacyjne i korzystnie wpływają na odżywienie wszystkich tkanek. Kluczowym składnikiem odpowiadającym za wiele ich działań jest chlorofil – silny antyoksydant mający zdolność zmiatania nadmiaru wolnych rodników tlenowych. Innymi antyoksydantami są m.in.:
Systematyczna suplementacja zielonych alg, poza oczyszczaniem organizmu:
- wzmacnia pamięć i koncentrację, regulując czynność całego układu nerwowego;
- obniża nadmierny poziom cholesterolu LDL i reguluje glikemię, przez co wspiera czynność układu sercowo-naczyniowego;
- reguluje ciśnienie tętnicze krwi i działanie gospodarki hormonalnej;
- zwiększa libido i płodność;
- działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, wzmacniając odporność i łagodząc objawy trwających już infekcji;
- poprawia kondycję i wygląd skóry, spowalniając procesy starzenia się jej, łagodząc ewentualne stany zapalne oraz odżywiając ją, przez co staje się oczyszczona, gładsza i jędrniejsza;
- może mieć działanie uspokajające.
Zielone algi słyną ze swojego wszechstronnego działania w stosunku do ludzkiego zdrowia. Jednocześnie ich suplementacja jest bezpieczna, pozbawiona działań niepożądanych.
Zielone algi – przeciwwskazania
Algi bardzo rzadko wywołują skutki uboczne w postaci alergii, są przy tym dobrze tolerowane przez skórę i układ pokarmowy. Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do ich stosowania jest właśnie uczulenie. W przypadku niektórych alg morskich szczególną ostrożność powinny zachować osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz fenyloketonurią – należy wówczas skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem klinicznym. Osoby z nadczynnością tarczycy i leczone jodem promieniotwórczym nie powinny sięgać po algi morskie, ponieważ naturalnie zawierają one sporą ilość tego pierwiastka.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gumiński S., Fizjologia glonów i sinic, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1990.
- Safi C., Zebib B., Merah O., Pontalier P., Vaca-Garcia C., Morphology, composition, production, processing and applications of Chlorella vulgaris: A review, Renewable and Sustainable Energy Reviews, 35/2014.
- Wierzbicka I., Chlorella – panaceum na wszystkie choroby?, Food Forum, 1/2016.
Zostaw komentarz