Kolagen do picia
Kolagen do picia

Wyciąganie szwówWyciąganie szwów jest czynnością medyczną niezbędną każdorazowo po założeniu na ranę szwów nierozpuszczalnych, które wraz z upływem czasu nie ulegają degradacji w ludzkich tkankach. Szwy rozpuszczalne zakładane są głównie wewnątrz organizmu. Procedura powinna być wykonywana przez pielęgniarkę lub lekarza.

Szwy chirurgiczne – czym są?

Szwy chirurgiczne niewchłanialne mogą być:

  • wielowłóknowe, syntetyczne (wykonane z poliesteru, poliamidu);
  • jednowłóknowe, syntetyczne (wykonane z poliesteru, poliamidu, polipropylenu);
  • wielowłóknowe, naturalne (wykonane z lnu, bawełny, jedwabiu);
  • wielowłóknowe metalowe;
  • jednowłóknowe metalowe.

Rodzaj dobierany jest do wielkości rany i potrzeb pacjenta. Wszystkie one mają tę zaletę, że bardzo dobrze i długo wiążą brzegi rany. Dodatkowo nie podlegają hydrolizie i działaniu enzymów, które naturalnie tworzą się w ludzkich tkankach. Nici chirurgiczne mają gładką powierzchnię, co sprzyja gojeniu rany i nie powoduje gromadzenia bakterii. Po zagojeniu się rany wymagają jednak wyjęcia. Pozostawione na dłużej mogą być odbierane przez tkanki jako niepożądane ciało obce, generując okoliczne stany zapalne, obrzęki, dolegliwości bólowe, a nawet stając się ogniskiem zakażenia bakteryjnego.

Alternatywą są szwy rozpuszczalne, które są samoistnie wchłaniane przez tkanki między pierwszym a trzecim miesiącem od dnia ich założenia. Są przeważnie wykonane z tworzyw takich jak kwas glikolowy lub kwas poliglikolowy. Wyróżniają się wysoką biozgodnością, co oznacza, że są dobrze tolerowane przez organizm i nie wywołują alergii.

Wyciąganie szwów – na czym polega?

Wyciąganie szwów jest procedurą pozwalającą na wyjęcie szwów z zagojonej już rany, gdy znika ryzyko jej rozejścia się. Wszystko powinno być wykonywane po dokładnym oczyszczeniu opracowywanej okolicy i w jednorazowych rękawiczkach. Aby czynność wyjmowania szwów była jeszcze łatwiejsza i szybsza, można wspomagać się specjalnymi kleszczykami. Samo wyciąganie szwów rozpoczyna się od przecięcia nici i pociągnięcia szwu od strony węzła w kierunku rany. Ruch powinien być raczej powolny, ale równomierny, nigdy w kierunku rany, ponieważ mogłoby dojść do jej rozejścia pomimo wstępnego zagojenia.

Jak usunąć szwy samemu?

Zdejmowanie szwów wykonywane jest przez pracownika medycznego, jednak niektóre osoby decydują się na nie we własnym domu z wykorzystaniem pęsety. Zwłaszcza jeśli rana była niewielka, a szwów do wyjęcia jest zaledwie kilka. Wówczas należy pamiętać, aby wyjmować nici wyłącznie z oczyszczonej, zdezynfekowanej skóry, pomagając sobie również zdezynfekowanymi akcesoriami. Wizyta w placówce medycznej ma tę zaletę, że specjalista może dodatkowo skontrolować proces gojenia, rozpoznać ewentualne powikłania, a także wystawić dokument potwierdzający zakończenie leczenia, jeśli jest on potrzebny pacjentowi.

Kiedy wyciągać szwy?

Bez względu na wielkość rany przyjmuje się, że szwy powinny być wyjmowane po około 10-14 dniach. Skóra i tkanki bez względu na lokalizację czy rozległość goją się bowiem takimi samymi etapami. Czas ten liczy się od dnia, w którym rana została zszyta nićmi.

Czy wyciąganie szwów boli?

Wyjmowanie szwów może powodować dyskomfort, zwłaszcza jeśli czynność odbywa się wiele dni po wyznaczonym terminie, w konsekwencji czego tkanki zdążyły mocniej zrosnąć się z nićmi. Tak naprawdę procedura wywołuje różne, subiektywne odczucia, jednak nie jest to ból, a jeśli już się pojawi, jest bardzo lekki. Właśnie dlatego nie wymaga ona zastosowania znieczulenia miejscowego. Trwa zaledwie kilka minut w zależności od liczby szwów.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Głuszek S., Chirurgia – podstawy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. Ślusarska B., Zarzycka D., Majda A., Podstawy pielęgniarstwa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami