Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 września 2024

Sposoby na ból nóg po pracySposoby na ból nóg po pracy niejednokrotnie mogą zwiększyć komfort i samopoczucie po całym dniu obowiązków – bez względu na to, czy dana osoba pracuje zdalnie i przez cały dzień siedzi przy biurku, czy może pracuje fizycznie. Są one bezpieczne i skuteczne, dlatego powinien je znać każdy człowiek.

Moczenie nóg w wodzie z ziołami i olejkami

Systematyczne moczenie stóp i łydek w misce lub wannie z wodą przyczynia się do redukcji obrzęków, dolegliwości bólowych oraz uczucia ciężkości nóg. W zależności od użytych składników może mieć ponadto działanie odkażające, przeciwzapalne, antybakteryjne. Wystarczy przygotować ciepłą wodę takiej wysokości, aby przykryła całe stopy wraz z kostkami (w zależności od potrzeb i preferencji może sięgać łydek), a następnie umieścić w niej sól kłodawską lub sól himalajską, miętę pieprzową, szałwię, rumianek, jemiołę, ziele arniki, kasztanowiec lub dowolne inne zioła zgodnie z potrzebami organizmu. Równie dobrze sprawdzą się olejki eteryczne, na przykład olejek różany lub nawet olejek z czarnuszki siewnej. Stopy trzymamy w tak przygotowanej wodzie przez około 10 minut. Po upływie tego czasu skórę wycieramy i wklepujemy lub wmasowujemy w nią żel aloesowy, który nie tylko nawilży skórę, ale również zapewni jej uczucie orzeźwienia. Osoby mające problemy z żylakami lub niewydolnością żylną mogą wówczas posmarować stopy i łydki żelem z kasztanowca.

Nieco bardziej rozbudowaną formą moczenia stóp są kąpiele zmiennocieplne. Najpierw moczymy stopy w ciepłej wodzie przez około 5 minut, po czym przekładamy je do drugiej miski z wodą zimną na około 10-15 sekund. Czynność powtarzamy kilkukrotnie.

Refleksologia stóp

Refleksologia stóp to technika masażu wywodząca się z terenów wschodnich, wykorzystująca obecność na powierzchni podeszw stóp charakterystycznych punktów, przez które przepływa energia organizmu oraz które odzwierciedlają lokalizację kluczowych narządów wewnętrznych organizmu. Świadome ich uciskanie może więc nie tylko dać ogromną ulgę stopom i nogom, ale również poprawić czynność i zdrowie narządów wewnętrznych. Najlepiej na refleksologię stóp uczęszczać do profesjonalisty, jednak równie dobrze można wykonać ją samodzielnie w domu lub poprosić bliską osobę o wykonanie masażu stóp skupiającego się głównie na uciskaniu podeszw kciukiem oraz rozcieraniu ich.

Wałek do masażu stóp z drewna

Masażery do stóp z drewna są nie tylko wytrzymałe i ponadczasowe, ale przede wszystkim nie będą znacznym obciążeniem budżetu domowego. Można kupić je już od 30 zł. To charakterystyczne wałki wykonane z drewna, na całej powierzchni, których znajdują się wypustki. Rolując taki wałek stopą lub stając na niego, oddziałuje się więc na najbardziej wrażliwe punkty skóry i mięśni, co przynosi ulgę, przeciwdziała zmęczeniu mięśniowemu oraz rozluźnia. To również wstęp do prostych ćwiczeń rozciągających, dzięki którym zwiększy się elastyczność tkanek miękkich oraz wpłynie na mobilność powięzi, co bezpośrednio przełoży się na większy komfort całych kończyn dolnych.

Ćwiczenia na bolące nogi

Jakie ćwiczenia rozciągające sprawdzą się zatem najlepiej? Tutaj należy skupić się w pierwszej kolejności na tylnej części podudzia, a więc na mięśniu trójgłowym łydki, na który składa się mięsień płaszczkowaty oraz mięsień brzuchaty łydki. Wartościowe są wszelkie ćwiczenia ze zgięciem grzbietowym stopy przy wyprostowanym stawie kolanowym, zarówno w skłonach, jak i w leżeniu na plecach. Po rozciągnięciu podudzia należy również wykonać stretching mięśnia czworogłowego uda (np. przyciągając i dociskając piętę do pośladka w pozycji stojącej) oraz mięśni kulszowo-goleniowych, znajdujących się na tylnej części uda (np. we wszelkich pozycjach wykrocznych). Na samym końcu rozciąga się pośladek.

Uniesienie nóg w pozycji leżącej na plecach

Po pracy warto położyć się na chwilę na plecach, unosząc przy tym kończyny dolne ku górze. Można oprzeć je choćby o ścianę lub inny dowolny przedmiot. Taka pozycja sprawia, że nagromadzona w stopach i podudziach limfa cofa się po najbliższym węzłem chłonnym, działa więc przeciwobrzękowo. To domowa wersja drenażu, zwłaszcza jeśli jednocześnie wykonamy zgięcie i prostowanie stóp, aby pobudzić pompę mięśniową w kończynach dolnych. W takiej pozycji wystarczy poleżeć kilka minut, aby poczuć ulgę i odprężenie mięśni.

Dla jeszcze lepszych efektów rekomenduje się połączenie kilku powyższych metod w zależności od ilości wolnego czasu. Nie warto jednak oszczędzać go na własnym zdrowiu, ponieważ to ono jest w życiu najważniejsze.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Drozd J., Wczoraj i dziś ziołolecznictwa, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, 2/2012.
  2. Vennells S., Refleksologia dla początkujących, Wydawnictwo Illuminatio, Białystok 2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami